Trwa ładowanie...

Alkohol etylowy. Właściwości, zastosowanie i działanie

Alkohol etylowy. Właściwości, zastosowanie i działanie
Alkohol etylowy. Właściwości, zastosowanie i działanie (GettyImages)

Alkohol etylowy to organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi. Jakie są jego właściwości i gdzie znajduje najpowszechniejsze zastosowanie?

spis treści

1. Co to jest alkohol etylowy?

Alkohol etylowy, czyli etanol (C2H5OH), jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy alkoholi. Występuje w formie płynnej, jest bezbarwny i łatwopalny.

Wyróżnia się kilka rodzajów alkoholu etylowego. Jest to etanol spożywczy, etanol farmaceutyczny, etanol przemysłowy i bioetanol.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
Cynk. Właściwości chemiczne i fizyczne
Cynk. Właściwości chemiczne i fizyczne

Cynk to pierwiastek chemiczny, z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jakie są właściwości

przeczytaj artykuł

2. Właściwości alkoholu etylowego

Etanol jest bezbarwną, łatwopalną cieczą (pali się jasnoniebieskim płomieniem). Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, miesza się z nią w każdych proporcjach. Ma intensywny, drażniący zapach oraz ostry i piekący smak. Alkohol etylowy wrze w temperaturze 78 stopni Celsjusza.

3. Działanie alkoholu etylowego

Alkohol etylowy zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najczęściej przyjmowanych substancji psychoaktywnych. Wchłania się z przewodu pokarmowego, a bezpośrednio do krwi dociera w bardzo krótkim czasie - już po upływie 5-10 minut.

Ma silny wpływ na każdy organizm, chociaż w różnym stopniu działa na poszczególne jednostki. Również ilości oddziałujące na daną osobę mogą być różne, jednak ogólnie przyjmuje się, że już dwa kieliszki wódki lub półlitrowe piwo może zmienić ludzkie zachowanie.

Do skutków spożycia nawet niewielkiej ilości etanolu zalicza się odprężenie, uczucie zwiększonej pewności siebie, odwagi, lepszy nastrój, humor, pobudzenie, szybsze bicie serca i większe źrenice.

Większa ilość przyjętego alkoholu ma o wiele więcej skutków. Zbyt duża dawka etanolu może powodować zaburzenia równowagi, problemy z prawidłowym poruszaniem się, niewyraźne widzenie, zaburzenia mówienia, silne torsje czy utratę świadomości.

4. Zastosowanie alkoholu etylowego

Alkohol etylowy ma szerokie zastosowanie. Stosuje się go jako produkt spożywczy - do wytwarzania aromatów piekarniczych czy do produkcji napojów alkoholowych. Często dodaje się go w czasie przyrządzania wielu potraw oraz deserów.

W przemyśle farmaceutycznym wykorzystywany jest do produkcji leków. Sprawdza się jako środek do odkażania, rozpuszczalnik, składnik perfum, paliwa, odświeżaczy powietrza i wielu artykułów gospodarstwa domowego. Etanol znalazł również zastosowanie w przemyśle drukarskim i budowlanym.

5. Alkohol etylowy a metylowy

Alkohol etylowy i metylowy mają wiele cech wspólnych - podobny smak, zapach oraz wygląd. Jednak metanol jest bardzo niebezpieczną trucizną, która szkodzi zdrowiu (np. zaburzając pracę układu nerwowego).

Może również stanowić ryzyko dla życia. Zatrucie metanolem może doprowadzić do utraty wzroku. W warunkach domowych odróżnienie tych dwóch alkoholi jest praktycznie niemożliwe.

Podtlenek azotu
Podtlenek azotu

Większość kobiet oczekujących narodzin swojego dziecka pod koniec ciąży obawia się głównie bólu porodowego.

przeczytaj artykuł

6. Alkohol etylowy a spirytus

Alkohol etylowy można powszechnie kupić jako spirytus, czyli połączenie etanolu z wodą. Spirytus należy do produktów o najwyższym stężeniu alkoholu (ok. 95%) wśród dostępnych w sklepach. Spirytus absolutny, o stężeniu 100 proc., jest możliwy do uzyskania tylko w procesie destylacji azeotropowej.

Stuprocentowy alkohol wykazuje szczególne właściwości higroskopijne - jest zdolny do wchłaniania wilgoci. Z tego względu powinno się go trzymać w szczelnie zamkniętym naczyniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze