Trwa ładowanie...

5 sposobów na niezapomniane święta dla przedszkolaka

Magia świąt udziela się każdemu, ale tylko maluchy, które wciąż wierzą w Świętego Mikołaja, przeżywają Boże Narodzenie tak intensywnie. To dla nich ważny czas, po którym zostają najpiękniejsze wspomnienia. Zadbaj, żeby były wyjątkowe!

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Pamiętasz święta ze swojego dzieciństwa? Ten czas niecierpliwego oczekiwania i radości z każdego dnia, który zbliżał cię do świąt? Budowanie atmosfery zaczyna się na długo przed pierwszą gwiazdką! Każda bożonarodzeniowa wystawa, zagniatanie piernika do leżakowania czy dekorowanie domu sprawiają, że im bliżej 24. grudnia, tym bardziej odczuwalny jest duch świąt. Oto kilka propozycji, które sprawią, że dla przedszkolaków przedświąteczny czas będzie magiczny i niezapomniany!

1. Stwórz wasz własny kalendarz adwentowy

Małym dzieciom trudno zrozumieć upływ czasu. Kilka tygodni do świąt wydaje im się wiecznością. Jeśli chcesz ograniczyć liczbę pytań "Mamo, a kiedy przyjdzie Mikołaj?" do kilku, zamiast kilkudziesięciu na dobę, rozważ przygotowanie kalendarza adwentowego. Popularne dawniej kalendarze z czekoladkami, które pewnie pamiętasz ze swojego dzieciństwa, odeszły do lamusa. Dziś najpopularniejsze są kalendarze własnej roboty! To prostsze niż myślisz!

Wystarczy przygotować 24 drobne upominki. Mogą to być słodkości lub inne rzeczy, które sprawią radość twojemu dziecku. Kolorowa gumka do włosów, temperówka z ulubionym motywem, piłeczka kauczukowa, zestaw kredek świecowych – wiesz najlepiej, co lubi twój przedszkolak! I naprawdę wcale nie muszą to być drogie prezenty. Ładnie je zapakuj i ponumeruj. Możesz je rozwiesić na gałązkach choinkowych lub pokusić się o inne, bardziej pracochłonne rozwiązanie.

Kalendarz adwentowy może być przyczepiony klamerkami do sznurka, może mieć postać pudełeczek, woreczków, kopert. Najważniejsza jest radość z oczekiwania i rozpakowywania prezentów każdego dnia. Brzmi dobrze? Spróbujcie!

2. Upieczcie pierniczki

Obowiązkowa atrakcja grudniowa! Zarezerwuj co najmniej dwa wieczory. Jednego dnia zagniećcie ciasto i przygotujcie aromatyczne ciasteczka w rozmaitych kształtach. Spróbuj poszukać wcześniej w internecie foremek, które pozwolą łatwo wycinać kształty ulubionych zwierząt i postaci dziecka. Minionki, rekiny, dinozaury czy księżniczki w wersji piernikowej sprawdzą się doskonale!

Kiedy ciasteczka ostygną, możecie zacząć dekorowanie. To zwykle zajmuje jeszcze więcej czasu, ale ile przy tym jest radości! Wypróbujcie lukry w różnych kolorach, posypki i drobne cukierki – kolorowe świetnie się sprawdzają jako guziki bałwanków, a czerwone – jako nosy reniferów!

3. Zróbcie własne ozdoby choinkowe

Pomysł na kolejne kilka wieczorów – pracownia choinkowego rękodzieła. Łańcuchy z kolorowego papieru, zawieszki z masy solnej, papierowej lub modeliny, cukierki na sznurkach to tylko kilka z nieskończenie długiej listy pomysłów na to, co możecie zrobić razem, a co można potem zawiesić na świątecznym drzewku. Im bardziej tęczowo i kolorowo, tym lepiej!

Satysfakcja dziecka, patrzącego na choinkę ozdobioną jego małymi dziełami sztuki – bezcenna. A mnóstwo wzruszeń po latach, przy wieszaniu ozdób wykonanych przez przedszkolaka, choć przy wigilijnym stole zasiądzie już dorosły mężczyzna – gwarantowane.

4. Czytajcie o świętach i Świętym Mikołaju

Wybierz się do księgarni lub biblioteki i poszukaj książeczek związanych z Bożym Narodzeniem. Dla mniejszych dzieci może to być książka opowiadająca po prostu o świętach, dla starszych – historia ze świąteczną fabułą.

Są historie np. "Wierzcie w Mikołaja", które są podzielone na 24 rozdziały – idealne do czytania w grudniu przed świętami, jeden rozdział na każdy dzień. Wspólna lektura, poza oczywistymi korzyściami, wprowadzi też dziecko w świąteczny temat, wytłumaczy co się będzie działo i dlaczego, co ważne jest zwłaszcza dla młodszych dzieci.

5. Napiszcie list do Świętego Mikołaja

Na ten moment czekają i dzieci, i rodzice! Pisanie - a w przypadku maluchów głównie rysowanie - listu do Mikołaja to jeden z najpiękniejszych świątecznych rytuałów. Zróbcie to razem. Pozwól dziecku zawrzeć na kartce jego największe marzenia. Dla was może to być świetna inspiracja przy zakupie prezentów. Rysujcie, malujcie, kolorujcie, naklejajcie, żeby wasz list był wyjątkowy.

Młodsze dziecko może ci podyktować, co chciałoby powiedzieć Mikołajowi. List zapakuj w kopertę, zaadresuj i… schowaj. Po latach będzie to świetna pamiątka! Możesz też załatwić dziecku odpowiedź od Mikołaja. Np. za pośrednictwem strony listymikolaja.pl szybko i łatwo zamówisz personalizowaną odpowiedź od Świętego, która trafi prosto do waszej skrzynki na listy. Warto dbać o takie chwile i małe przyjemności. To zaprocentuje, a piękne wspomnienia zostaną na zawsze!

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.