Trwa ładowanie...

4 błędy, które popełniasz, wożąc dziecko samochodem

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że wypadki samochodowe są częstą przyczyną obrażeń ciała, a nawet nagłej śmierci. Dane statystyczne wskazują, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa mogą nawet o 80% zmniejszyć ryzyko zranienia w trakcie takiego wypadku oraz o ok. 30% ryzyko śmierci. To samo tyczy się dzieci, które są wożone w fotelikach samochodowych. Niestety wożąc dziecko w foteliku często popełniamy błędy. Jakie?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Zbyt luźno zapięte dziecko w foteliku

Badania statystyczne wskazują, że ok 93% rodziców nie umieszcza właściwie swoich dzieci w foteliku. Najczęściej pasy uprzęży są zbyt luźno naciągane. Przez to istnieje ryzyko, że dziecko w trakcie gwałtownego hamowania samochodu automatycznie wysunie się z fotelika. Można wręcz stwierdzić, że jedzie ono wówczas bez żadnego zabezpieczenia, bo pasy bezpieczeństwa go nie chronią.

2. Brak znajomości historii fotelika

Jeżeli zakupiłaś używany fotelik dziecięcy, to powinnaś zapoznać się z jego historią. Nie powinien on być starszy niż 5 lat, ani też uszkodzony. Jeżeli fotelik uczestniczył w wypadku samochodowym, to nie nadaje się do ponownego użycia. Przed zakupem takiego fotelika upewnij się, że można odczytać datę jego produkcji oraz numer modelu.

3. Pozycja w foteliku

W zależności od wieku, dzieci muszą być umieszczane w fotelikach w różnej pozycji. Te kilkumiesięczne niemowlaki powinny być wkładane do półleżącego fotelika i ustawiane tyłem do kierunku jazdy. Z kolei starsze dzieci zawsze powinny siedzieć przodem do kierunku jazdy. Niestety pozycje te nie zawsze są przestrzegane.

4. Złe umieszczenie fotelika

Umieszczenie fotelika na przednim siedzeniu samochodu jest niebezpieczne ze względu na obecność poduszek powietrznych, które mogą spowodować ciężkie uszkodzenia ciała, a nawet uniemożliwić oddychanie dziecku bezpośrednio po wypadku. Najlepiej umieścić dziecko na środku tylnego siedzenia.

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek popełnić jeden z tych błędów?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.