Trwa ładowanie...

32 miliony wyświetleń. Tak wygląda przerwa w chińskiej szkole

Avatar placeholder
22.01.2024 10:57
Nagranie z Chin ma miliony wyświetleń.
Nagranie z Chin ma miliony wyświetleń. (X)

Do sieci trafiło krótkie nagranie z chińskiej szkoły. Widać na nim nauczycielkę oraz dzieci wykonujące zsynchronizowane ruchy. Jak się okazuje, jest to forma obowiązkowych ćwiczeń fizycznych, jakie odbywają się pomiędzy poszczególnymi zajęciami w szkole. Filmik opublikowany w serwisie X ma już 32 miliony odsłon i wciąż jest udostępniany na kolejnych platformach.

spis treści

1. System edukacji w Chinach

System edukacji w Chinach nieco przypomina polski. Sześcioletnie dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej, która trwa sześć lat. Potem na trzy lata idzie do tzw. niższej średniej. Edukacja jest obowiązkowa.

Chińskie dzieci od najmłodszych lat są uczone ciężkiej pracy. W niektórych środowiskach nie ma zbyt dużo przestrzeni na beztroską zabawę.

W 2021 roku władze Chin wprowadziły prawo, które mówi, że nauczyciele nie mogą zadawać uczniom klas 1-3 prac domowych, a weekendy mają pozostać wolne od dodatkowych korepetycji. Władze chcą, żeby praca ucznia była jak najbardziej zintensyfikowana w szkole.

2. Nagranie bije rekordy popularności

Zobacz film: "Magdalena Cielecka wspomina czasy liceum"

Metody nauczania w Chinach bywają różne. Jedna z nich została zaprezentowana w filmiku, który trafił do mediów społecznościowych. Widzimy na nim klasę pełną uczniów oraz nauczycielkę. W pewnym momencie wszyscy zaczynają poruszać się w określony sposób. Dzieci machają rękami, nadal siedząc w ławkach. Wyglądają, jakby tańczyły lub były na koncercie ulubionej gwiazdy.

"Dzieci w Chinach mają obowiązek ćwiczyć pomiędzy różnymi lekcjami w szkole" - brzmi podpis nagrania. Dzięki takiemu postępowaniu maluchy odrywają wzrok od książek i tablicy i mogą się poruszać.

"Będąc nauczycielem, głosuję za tym pomysłem, ponieważ młode umysły nie są na tyle dojrzałe, aby siedzieć bez przerwy przez długi czas. Jeśli dzieci mają szansę na poruszanie się pomiędzy zajęciami, zachęca to do większego skupienia i zainteresowania zajęciami" - pisze jeden z nauczycieli w mediach społecznościowych.

Inni internauci zastanawiają się, dlaczego dzieci nie wstaną.

"Dlaczego trzymają dzieci przez cały czas w pozycji siedzącej? Powinni pozwolić im zrelaksować się w dowolny sposób. Wiele razy słyszałam od mojego dziecka, że jest bardzo zmęczone ciągłym siedzeniem" - czytamy.

Oto inne komentarze:

"Naukowcy sugerują połączenie zajęć fizycznych z nauczaniem teoretycznym. Jest to przydatne w szkołach podstawowych, aby poprawić koncentrację uczniów oraz zadbać o dobre samopoczucie fizyczne",

"Poziom precyzji i koordynacji jest po prostu niesamowity",

"To wyostrza umysł i zmusza do skupienia się",

"To dobra praktyka dla przyszłych pokoleń".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze