Trwa ładowanie...

12-letni chłopiec zmarł na atak serca po wielogodzinnej grze na komputerze. Egipt wycofuje grę z rynku

 Katarzyna Gałązkiewicz
02.10.2020 17:07
Skutki gry komputerowej były przyczyną śmierci chłopca
Skutki gry komputerowej były przyczyną śmierci chłopca (facebook)

Egipt zakazuje granie w grę PUBG (Playerunknown's Battlegrounds) po tym, jak 12-letni chłopiec zmarł na zawał serca podczas wielogodzinnej sesji online. Nie jest on jedyną ofiarą wspomnianej gry.

1. 12-latek zmarł na zawał serca w trakcie gry

Rodzice Muhammada S. byli zaniepokojeni zachowaniem chłopca, który stale grał w gry komputerowe i spędzał czas na telefonie komórkowym, ale nikt nie przypuszczał, że przyzwyczajenie chłopca skończy się tragicznie. Po śmierci ucznia, egipski organ Al-Azhar, najwyższa instytucja religijna w kraju, wydała fatwę - czyli religijne orzeczenie - zakazujące pobierania i grania w PUBG.

Duchowni powiedzieli rodzicom, aby monitorowali dzieci przez całą dobę, sprawdzali, z jakich aplikacji mobilnych korzystają i zachęcali do uprawiania sportu i nauki - zamiast gier online.

Rodzice Muhammada powiedzieli lokalnym mediom, że znaleźli go "leżącego z telefonem komórkowym, na którym otwarta była gręa PUBG". Chłopiec grał w tę grę przez wiele godzin każdego dnia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

12-latek został przewieziony do szpitala, ale lekarze nie byli w stanie uratować mu życia.

Jak informują lokalne media, wstępne badanie wykazało, że przyczyną śmierci byłó zatrzymanie krążenia w wyniku nagłego wzrostu ciśnienia krwi.

Skutki gry komputerowej były przyczyną śmierci chłopca
Skutki gry komputerowej były przyczyną śmierci chłopca (facebook)

2. Chłopiec uzależnił się od gry

Muhammad był uzależniony od grania w grę PUBG. Gra Playerunknown's Battlegrounds jest już zakazana w krajach takich jak Jordania, Irak, Indie i Pakistan.

Jak informuje gazeta "Al-Ahram", pomimo oficjalnego zakazu grania w tę grę, PUBG jest obecnie drugą najczęściej pobieraną grą w egipskiej wersji sklepu z aplikacjami. Odnotowano setki milionów pobrań na całym świecie.

Gra wywołała kontrowersje w Egipcie także po tym, jak 59-letni nauczyciel chemii został zadźgany w swoim domu w 2018 roku przez 16-letniego ucznia Seif El-Dina, który twierdził, że PUBG zmusił go do popełnienia przestępstwa. Z kolei w marcu 2019 roku 14-letni egipski chłopiec dźgnął z powodu gry swojego przyjaciela.

To jednak nie koniec kontrowersji związanych z grą. 16-letni pakistański nastolatek Mohammad Zakarya popełnił samobójstwo w czerwcu po tym, jak "przegapił przydzieloną mu misję podczas gry w PUBG" - powiedział "New Indian Express" starszy oficer policji - Ghazanfar Syed.

Wydarzenia te również przyczyniły się do wydania zakazu pobierania gry w Egipcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze