Trwa ładowanie...

11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 10.12.2015 10:27
11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt
11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (Zdjęcie dzieci / Shutterstock)

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt to okazja do przypomnienia, z jakimi problemami muszą każdego dnia zmagać się młode kobiety. Przemoc, zmuszanie do małżeństw, utrudniony dostęp do edukacji to wciąż codzienność w wielu miejscach na świecie. UNICEF apeluje, aby podjąć działania, które dadzą dziewczętom szansę na rozwój.

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę
Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę [8 zdjęć]

Chociaż wiele mam stara się stworzyć dziecku neutralne warunki do rozwoju, małe dziewczynki i tak dość

zobacz galerię

1. Problemy dziewcząt

600 milionów – tyle dziewcząt w wieku od 10 do 19 lat żyje obecnie na świecie. Międzynarodowy Dzień Dziewcząt to dobra okazja, aby przypominać o problemie nierówności płci i najczęstszych wyzwaniach, przed którymi stoją młode kobiety u progu dorosłości.

Dziewczęta częściej niż chłopcy są ofiarami przemocy, zwłaszcza seksualnej. Z danych UNICEF wynika, że prawie 25 proc. z nich doświadcza agresji jeszcze przed 15. urodzinami, a 1 na 10 kobiet poniżej 20. roku życia jest ofiarą gwałtu.

Zobacz film: "HIV"

Wśród nastolatków, u których wykryto wirus HIV, dziewczynki stanowiły aż 2/3 zarażonych. Dlaczego? To wina zaniedbań w edukacji – młode kobiety nie wiedzą o chorobach przenoszonych drogą płciową i nie znają sposobów na zapobieganie tym schorzeniom.

Dziewczęta nie są posyłane do szkół, za to bardzo często zmuszane są do małżeństw. Jak podaje UNICEF, w 2012 roku prawie 17 proc. kobiet wyszło za mąż przed ukończeniem 20. roku życia.

2. Jak można pomóc?

Organizacja apeluje do społeczności międzynarodowej o podjęcie działań. Wyrównanie szans między dziewczętami a chłopcami to trudne wyzwanie, ale dzięki odpowiedniej pomocy można to zmienić.

UNICEF proponuje zainwestować w edukację. Dzięki dostępowi do wiedzy i możliwości kształcenia się, młode kobiety będą mieć większe szanse na niezależność. Zdobycie kwalifikacji umożliwi im podjęcie zatrudnienia.

Organizacja zwraca uwagę na to, że przekaz dotyczący braku tolerancji wobec przemocy powinien być czytelny na całym świecie. Nie można przymykać oczu na przypadki gwałtów, handlu żywym towarem i zmuszania dziewcząt do prostytucji.

UNICEF wzywa rządy, aby włączyły się w walkę z powszechną w niektórych rejonach praktyką zawierania małżeństw w bardzo młodym wieku. Należy też wciąż przypominać o okaleczeniach żeńskich narządów płciowych i robić wszystko, aby zaprzestano tych rytuałów.

11 października warto pamiętać, że w krajach rozwijających się dziewczynki często są ofiarami nierówności i złego traktowania. UNICEF przypomina, że warto mówić głośno o ich problemach i szukać rozwiązań, które dadzą im szansę na rozwój i lepsze życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze