Trwa ładowanie...

11-latek omal nie zmarł przez obgryzanie paznokci. Nawyk okazał się znakiem ostrzegawczym cukrzycy

Rodzina Dylana Holliday'a przeżyła horror, kiedy chłopiec zaczął wić się z bólu i mieć halucynacje. Początkowo lekarze sądzili, że to tylko infekcja, spowodowana obgryzaniem paznokci. Okazało się, że był znak ostrzegawczy. U chłopca wykryto cukrzycę typu 1.

Zobacz film: "Nie nakrywaj wózka pieluchą"

spis treści

1. Obgryzanie paznokci jest objawem

Początkowo rodzina Dylana Holliday'a była przekonana, że chłopiec ma infekcje, ponieważ 11-latek miał nawyk obgryzania paznokci. Kiedy zaczął uskarżać się na złe samopoczucie, rodzice zabrali chłopca do lekarza, który przepisał antybiotyki. Jednak stan Dylana tylko się pogarszał.

Dylan miał cukrzyce typu 2
Dylan miał cukrzyce typu 2 (Facebbok )

Trwało to przez cały tydzień, aż w weekend Dylan obudził się, wijąc z bólu.

"Krzyczał z bólu i miał halucynacje - opowiada Kay, matka chłopca. - Nigdy wcześniej go takiego nie widziałam — to było przerażające" - dodaje.

Kiedy rodzina dotarła do szpitala dziecięcego w Sheffield, 11-latek zaczął tracić przytomność.

2. Cukrzyca typu 1 u dzieci

Rodzina była zdumiona, gdy testy wykazały, że problemy zdrowotne chłopca były spowodowane, nie infekcją, tylko cukrzycą typu 1, która nigdy wcześniej nie została zdiagnozowana.

Obgryzanie paznokci jest objawem cukrzycy
Obgryzanie paznokci jest objawem cukrzycy (Facebook )

"Bałam się, że to może być sepsa, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że to cukrzyca" - opowiada matka chłopca.

Testy wykazały, że poziom cukru we krwi Dylana był niebezpiecznie wysoki. Jak okazało się, chłopiec cierpiał na cukrzycową kwasicę ketonową (DKA), czyli w jego organizmie zaczynało brakować insuliny. Jeśli wówczas pacjent szybko nie podejmie leczenia, może dojść nawet do zgonu.

Cukrzyca typu 1 w odróżnieniu od cukrzycy typu 2 nie jest związana ze stylem życia i często pojawia się, gdy dzieci są małe. Jednak w niektórych przypadkach nie jest diagnozowana, dopóki nie rozwinie się DKA.

"Dylan był zdrowym chłopcem, ale lekarze powiedzieli, że ta choroba może się zdarzyć każdemu: sportowcu lub amatorowi kanapy. Chcemy jednak ostrzec innych rodziców, aby szukali znaków, ponieważ może się to przytrafić każdemu" - podkreśla matka 11-latka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Dziecko z cukrzycą. Matylda ma zdiagnozowaną cukrzycę typu 1

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza