10 przykazań bożych. Jak powstały, jaka jest ich treść?
10 przykazań bożych to zbiór dziesięciu najważniejszych zasad i reguł postępowania, obowiązujących wszystkich chrześcijan. Przykazania te zgodnie z Biblią, przekazane zostały Mojżeszowi na Górze Synaj, jako dwie kamienne tablice, a ich znajomość jest niezbędna do przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Jak brzmi 10 przykazań bożych?
1. Czym jest 10 przykazań bożych?
Dawniej, w tradycji żydowskiej, 10 przykazań bożych określano jako Dziesięć Oświadczeń. Za jakiś czas zostały przejęte przez chrześcijan od wyznawców judaizmu.
Przykazania te odnoszą się do życiowych postaw, stanowią pewnego rodzaju drogowskaz dla wszystkich chrześcijan, mówią co wolno a czego nie, pokazują wzór postawy chrześcijanina. Są jednymi z najważniejszych słów skierowanych przez Boga do człowieka, a ich treść pokrywa się w dużej mierze z ogólnymi zasadami obowiązującymi w większości społeczeństw na świecie.
Dekalog stanowi część katechizmu dla dzieci komunijnych, jego znajomość jest niezbędna dla wszystkich dzieci, które chcą przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej.
2. Jaka jest treść 10 przykazań bożych?
Dekalog rozpoczyna się słowami: "Jam jest Pan Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli", a treść 10 przykazań bożych wygląda następująco:
- Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
- Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego na daremno.
- Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
- Czcij ojca swego i matkę swoją.
- Nie zabijaj.
- Nie cudzołóż.
- Nie kradnij.
- Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
- Nie pożądaj żony bliźniego swego.
- Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Nie jest jasno określone, które z wyżej wymienionych przykazań jest najważniejsze. Każde z nich jest ważne i wszyscy chrześcijanie mają obowiązek żyć w zgodzie z zasadami w nich zawartymi.
Treść Dekalogu na przestrzeni lat została uproszczona, aby jej forma była nieco bardziej przystępna dla chrześcijan, aby łatwiej można było je zrozumieć i przyswoić. Oryginalny tekst 10 przykazań bożych jest znacznie dłuższy, a jego pełną wersję znajdziemy w Księdze Wyjścia oraz Księdze Powtórzonego Prawa.