Trwa ładowanie...

Zmiany w roku szkolnym 2019/20

Rok szkolny 2019/20 obfituje w zmiany zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że w tym roku szkolnym nauczyciele dostaną podwyżki, a uczniowie szkół podstawowych darmowe podręczniki i opiekę dentystyczną.

Zobacz film: "Szykuje się trudny nowy rok szkolny. Rodzice wyjdą na ulice?"

1. Zmiany dla nauczycieli i uczniów

Od września rozpoczęło się wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie mogą korzystać z mobilnych wersji legitymacji szkolnych. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych zmian przez uczniów i rodziców. Uczniowie szkół podstawowych i średnich dostaną dostęp do dokumentu tożsamości dzięki aplikacji.

Wszyscy uczniowie szkół podstawowych otrzymują bezpłatne podręczniki, ćwiczenia i materiały edukacyjne. Budżet państwa przeznaczył na ten cel 286 mln zł. Jest to spora oszczędność dla rodziców, którzy na wyprawkę szkolną przeznaczali coraz większą kwotę.

Od 1 września, każda szkoła jest zobowiązana do posiadania miejsca, w którym uczeń może spożyć posiłek.

Debiut szkolny
Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

zobacz galerię

Nauczyciele nie będą już podlegali ocenie raz na pięć lat, a system awansu zawodowego wraca do stanu sprzed września 2018 r. Ministerstwo zapewnia, że od nowego roku szkolnego nauczyciele dostaną podwyżki o blisko 10 proc.

Młodzi nauczyciele rozpoczynający prace w zawodzie w okresie stażu będą otrzymywali dodatkowe świadczenie "na start" w wysokości tysiąca złotych.

Wychowawcy klas otrzymają dodatek do pensji wynoszący 300 zł. Taką samą kwotę dostaną wychowawcy w przedszkolach.

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele i dyrektorzy będą mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach, na których będą uczyli się wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w codziennej pracy z uczniami. Program zakłada, że w ciągu kolejnych 4 lat zostanie przeszkolonych 75 tys. nauczycieli.

2. Profilaktyka zdrowotna w szkołach

Od września br. wchodzą w życie przepisy ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Każdy uczeń będzie miał dostęp do opieki zdrowotnej i stomatologicznej w szkole. Profilaktyczna opieka zdrowotna będzie realizowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną.

Dentysta może przyjmować uczniów w gabinecie na terenie placówki, gabinecie poza szkoła lub dentobusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.