Trwa ładowanie...

Zmiany w roku szkolnym 2019/20

 Dorota Mielcarek
02.09.2019 16:28
Zmiany w roku szkolnym 2019/2020
Zmiany w roku szkolnym 2019/2020 (123rf)

Rok szkolny 2019/20 obfituje w zmiany zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że w tym roku szkolnym nauczyciele dostaną podwyżki, a uczniowie szkół podstawowych darmowe podręczniki i opiekę dentystyczną.

1. Zmiany dla nauczycieli i uczniów

Od września rozpoczęło się wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie mogą korzystać z mobilnych wersji legitymacji szkolnych. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych zmian przez uczniów i rodziców. Uczniowie szkół podstawowych i średnich dostaną dostęp do dokumentu tożsamości dzięki aplikacji.

Wszyscy uczniowie szkół podstawowych otrzymują bezpłatne podręczniki, ćwiczenia i materiały edukacyjne. Budżet państwa przeznaczył na ten cel 286 mln zł. Jest to spora oszczędność dla rodziców, którzy na wyprawkę szkolną przeznaczali coraz większą kwotę.

Zobacz film: "Szykuje się trudny nowy rok szkolny. Rodzice wyjdą na ulice?"

Od 1 września, każda szkoła jest zobowiązana do posiadania miejsca, w którym uczeń może spożyć posiłek.

Debiut szkolny
Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

zobacz galerię

Nauczyciele nie będą już podlegali ocenie raz na pięć lat, a system awansu zawodowego wraca do stanu sprzed września 2018 r. Ministerstwo zapewnia, że od nowego roku szkolnego nauczyciele dostaną podwyżki o blisko 10 proc.

Młodzi nauczyciele rozpoczynający prace w zawodzie w okresie stażu będą otrzymywali dodatkowe świadczenie "na start" w wysokości tysiąca złotych.

Wychowawcy klas otrzymają dodatek do pensji wynoszący 300 zł. Taką samą kwotę dostaną wychowawcy w przedszkolach.

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele i dyrektorzy będą mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach, na których będą uczyli się wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w codziennej pracy z uczniami. Program zakłada, że w ciągu kolejnych 4 lat zostanie przeszkolonych 75 tys. nauczycieli.

2. Profilaktyka zdrowotna w szkołach

Od września br. wchodzą w życie przepisy ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Każdy uczeń będzie miał dostęp do opieki zdrowotnej i stomatologicznej w szkole. Profilaktyczna opieka zdrowotna będzie realizowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną.

Dentysta może przyjmować uczniów w gabinecie na terenie placówki, gabinecie poza szkoła lub dentobusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze