Trwa ładowanie...

Zdrowy sen mamy jest na wagę złota

Zdrowy sen mamy jest na wagę złota
Zdrowy sen mamy jest na wagę złota

Gdy zostajesz mamą, sen okazuje się towarem deficytowym. Ze snu wyrywa cię wszystko: karmienia, bolący brzuszek, ząbkowanie. Jak zadbać o efektywny wypoczynek przy małym dziecku? Radzi Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

Partnerem treści jest Rossmann

Zadbaj o czas dla siebie

Po pierwsze: mamom należy się wypoczynek, więc nie powinny zadręczać się tym, że go potrzebują czy też wzbraniać się przed przekazywaniem co jakiś czas obowiązków bliskim, aby "naładować baterie". Właśnie teraz należy zadbać o siebie, znaleźć czas na relaks – to najlepszy sposób na złapanie równowagi. Po drugie: dobrze jest wykorzystać każdą chwilę na odpoczynek. Gdy dziecko zasypia zazwyczaj o godz. 20, a dwie godziny później budzi się na pierwsze karmienie, zamiast w tym czasie się krzątać, najlepiej po prostu się zdrzemnąć. Dużo ważniejszy jest odpoczynek mamy niż wysprzątane na błysk mieszkanie.

Mniej światła to więcej snu

Niebieskie światło emitowane przez ekran smartfona utrudnia zasypianie, hamując wytwarzanie melatoniny, czyli hormonu snu. Dlatego warto zostawić telefon za drzwiami sypialni. To nie wszystko: wielu rodziców zasypia przy zapalonej lampce w pokoju, szczególnie gdy w łóżeczku obok śpi maleństwo. Pytanie: czy jest to niezbędne? Może wystarczy światło miejskich latarni lub księżyca wpadające przez okno?

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu, z którego dowiesz się, jak zadbać o zdrowy sen dziecka:

Szczęśliwa mama czasu nie liczy

Kontrolowanie czasu w nocy i sztywne odliczanie do pobudek na karmienie często doprowadza do frustracji, zwłaszcza gdy dziecko budzi się na nie wcześniej lub później. Po miesiącu od narodzin, gdy przestaje być noworodkiem, a zaczyna okres niemowlęcy, oraz jeśli przybiera prawidłowo na wadze, malucha nie trzeba już wybudzać co 3 godziny na karmienie. Nie warto zatem stresować się zegarem, wiązać się konkretnymi godzinami, lepiej po prostu pozwolić sobie na odpoczynek.

W programie Rossnę! znajdziesz wsparcie w pielęgnacji, rozwoju i wszystkim tym, co będzie towarzyszyło Tobie i Twojemu dziecku w pierwszych latach jego życia. Zyskasz:

  • rosnący rabat na produkty dla małych dzieci, który przy regularnych zakupach może urosnąć z 3 aż do 10%;
  • specjalne promocje Rossnę! na produkty dla małych dzieci oraz dostęp do porad eksperckich.

Dołącz do Rossnę! w aplikacji Rossmann PL i zyskaj dostęp do wiedzy od ekspertów oraz promocji na produkty dla dziecka i kobiet w ciąży. Tutaj znajdziesz więcej informacji o programie.

Opracowanie merytoryczne: Dominika Dobrzańska, położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny

Partnerem treści jest Rossman

Polecane dla Ciebie