Trwa ładowanie...

"Zawodniacy" w walce z otyłością

Wyniki aktualnych badań przeprowadzonych przez ekspertów z zakresu żywności i żywienia przedstawiają dość niepokojące fakty. Po przebadaniu 2994 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych okazuje się iż ok. 25% z nich (dot. to 28% chłopców i 22% dziewcząt) ma nadwagę bądź jest otyłych. Wpływa to negatywnie na ich stan zdrowia fizycznego oraz relacje w obrębie grupy rówieśniczej.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Nadwaga u dzieci to duży problem - potrzebna jest profilaktyka.

zobacz galerię

Otyłość stanowi realny problem, który – biorąc pod uwagę statystyki – będzie się pogłębiał, chyba że zostaną podjęte odpowiednie kroki. Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych w ramach kampanii edukacyjnej „Zawodniacy” prowadzi działania, których bezpośrednim celem jest promocja picia wody jako zdrowej alternatywy dla słodkich napojów. Wybór wody ma być świadomym działaniem, które z czasem stanie się nawykiem. Organizatorzy podkreślają szczególnie walory picia wody z kranu.

Odbiorcami kampanii są dzieci w wieku od 6 do 11 lat oraz ich rodzice i opiekunowie. Długofalowym celem całego programu jest obniżenie ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości u dzieci nim objętych.

W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa zawodniacy.pl oraz profil na Facebooku. Znaleźć można tam tematyczne gry edukacyjne, a dla rodziców szereg informacji. Poradnik zawiera zarówno treści merytoryczne, jak i porady wychowawcze, które mogą stosować rodzice, by wpajać dzieciom zdrowe postawy wobec picia wody. Całość nadzorowana jest przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych pod okiem lekarza pediatry Michała Brzezińskiego. Kampanię objęli swoim patronatem m.in. Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Naczelna Izba Lekarska.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.