Trwa ładowanie...

Zatoka Sztuki: przestrzeń bliska rodzinie

 Agnieszka Gotówka
07.09.2018 15:46
Zatoka Sztuki: przestrzeń bliska rodzinie
Zatoka Sztuki: przestrzeń bliska rodzinie

Sopockiej Zatoki Sztuki nie trzeba nikomu przedstawiać. To nie tylko miejsce przyjazne kulturze i sztuce, ale również dobra restauracja, gdzie można spotkać się z przyjaciółmi. Mało kto jednak wie, że to przedsięwzięcie kulturalno-artystyczne prowadzi też prężną działalność prorodzinną i charytatywną.

Plaża tuż obok sopockiego molo. Klimatyczny klub, morska bryza, dobra muzyka. Tak właśnie prezentuje się z zewnątrz Zatoka Sztuki. Mogłoby się wydawać, że to wyłącznie strefa dla ludzi lubiących dobrą zabawę. I owszem, goście nigdy się tu nie nudzą. Ale jest coś jeszcze. Kultura i sztuka grają tu pierwsze skrzypce. Wiadomo przecież nie od dziś, że poprzez wyrażenie własnej ekspresji możliwe jest łamanie stereotypów, barier kulturowych i społecznych. Za pomocą słów, obrazu i dźwięku ludzie przekazują swoje nadzieje, oczekiwania, marzenia i pragnienia. Wyrażają też w konstruktywny sposób złość i frustrację. To świadectwo ich życia.

Dział eventów artystycznych Zatoki Sztuki daje możliwość poznania młodych artystów. Daje im przestrzeń do pokazania własnych umiejętności. Promuje debiutantów, ułatwia kontakt z profesjonalistami, spełnia marzenia. Istotnym elementem jej działalności jest też program rezydencyjny dla osób z całego świata. Organizuje również spotkania dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a wśród nich warsztaty fotograficzne oraz darmową, świąteczną sesję zdjęciową dla rodzin.

1. Zatoka Sztuki dla rodziny

W Zatoce Sztuki co tydzień odbywają się zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych inspirowane metodą E.E. Gordona. Stymulują rozwój muzyczny dziecka głównie za pomocą śpiewu. Dzieci uczą się rozumieć i tworzyć muzykę, improwizować ją, a przy tym miło spędzają czas z rodzicem. Najmłodszym dedykowane są też występy artystyczne, m.in. spektakl dla dzieci „Morskie Opowieści”. Cyklicznie odbywają się również warsztaty dla rodziców i kobiet w ciąży w nurcie rodzicielstwa bliskości.

W Zatoce Sztuki szerzy się też wiedzę. W ramach „Różowej Plaży” możliwe są konsultacje ze specjalistami różnych dziedzin. Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza właśnie to miejsce wybrała na rozmowę o jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce.
Zatoka Sztuki pamięta również o seniorach. Za przysłowiową złotówkę czeka na nich kawa i pyszny deser. Codziennie rano odbywają się dyskusje na przeróżne tematy, a spora grupa seniorów na dobre wpisała się w „krajobraz” tego miejsca.

2. Ważny jest ruch!

Istotnym środkiem ekspresji, pozwalającym wyrazić swoje emocje, ale też zapewniającym ruch i rozrywkę jest taniec. W Zatoce Sztuki odbywają się warsztaty tańca intuicyjnego Flow Dance oraz wakacyjne dyskoteki dla dzieci. Obecnie trwa tam również polsko-chiński obóz taneczny Silkroad Expressions 2018. A już 14 sierpnia rozpocznie się coroczny wakacyjny cykl warsztatów taneczno-choreograficznych Dada Hub 2018. Prowadzić je będą twórcy Teatru Dada von Bzdülöw – Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska oraz Zrinka Užbinec.

Czym jednak byłaby Zatoka Sztuki bez obrazu? I dlatego też regularnie obywają się tam wernisaże i wystawy oraz aukcje. Swoje prace wystawiają tam również studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Z wnętrza lokalu rozbrzmiewa też muzyka. Odbywają się tam kameralne koncerty, w ramach których wystąpili już Janusz Radek, Sylwia Banasik, Jan Traczyk. Dla najmłodszych śpiewała Agata Świętoń. W ramach działalności Fundacji Przemek Dzieciom można również wziąć udział w spotkaniach i koncertach charytatywnych, podczas których publiczność posłuchać mogła m.in. Haliny Frąckowiak, Krzysztofa i Grzegorza Daukszewiczów, Agnieszki Grochowskiej oraz Wojciecha Pszoniaka. Zatoka Sztuki to miejsce, w którym warto być. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Kontakt ze sztuką czy pełen ekspresji taniec? Rozmowa z ekspertami lub kameralny koncert? Wybór należy do Ciebie!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze