Trwa ładowanie...

Zasady prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej

Avatar placeholder
06.06.2017 11:55
Zasady prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej
Zasady prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej

Już za kilka tygodni słońce towarzyszyć nam będzie niemal każdego dnia. Czas spędzany na świeżym powietrzu znacznie się wydłuży. Wówczas koniecznie trzeba zadbać o prawidłową ochronę przeciwsłoneczną.

Skóra dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Wymaga więc szczególnej ochrony. Jednym z jej elementów jest zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni UV.

W przypadku noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia należy pamiętać, by unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. To bardzo ważne, bo w ich przypadku skóra jest cienka niczym papier. Zasada ta, choć już w mniejszym stopniu, dotyczy również nieco starszych dzieci.

Kilkanaście minut przed wyjściem na spacer konieczne jest również posmarowanie skóry malucha specjalnym kremem z filtrem mineralnym (fizycznym), który nie przenika do głębszych warstw oraz nie wykazuje potencjalnych działań alergizujących.

1. Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

Krem przeciwsłoneczny (SPF 50) o szerokim spektrum działania to podstawa. Należy go stosować również wówczas, gdy dzień jest pochmurny, bo wbrew pozorom to właśnie przez chmury przenika duża ilość promieni słonecznych.

Bardzo ważne jest także sięganie po odpowiednią garderobę. Nasze pociechy powinny nosić ubrania przewiewne, bawełniane, najlepiej w jasnych kolorach. Konieczne jest zakładanie w upalne dni nakrycia głowy – kapelusza z rondem, czapki z daszkiem i osłonkami chroniącymi kark i uszy.

Nie powinno się również pozwalać bawić dzieciom w miejscach silnie nasłonecznionych, np. na plaży, bez odpowiedniej ochrony (parasola, namiotu plażowego). Nawet wtedy skóra powinna być zabezpieczona kremem z filtrem.

Najlepiej jednak unikać spacerów i przebywania na otwartych przestrzeniach w godzinach największego natężenia promieniowania, a więc od 10.00 do 16.00.

Bardzo istotne jest także częste podawanie dzieciom napojów o temperaturze pokojowej. Najlepsza będzie woda mineralna, gdyż na długo gasi pragnienie i odpowiednio nawadnia.

2. Jak prawidłowo stosować krem przeciwsłoneczny?

Wydawałoby się, że posmarowanie skóry kremem przeciwsłonecznym nie wymaga instrukcji. Okazuje się jednak, że wielu z nas robi to nieprawidłowo. Najczęściej popełnianym błędem jest nakładanie zbyt małej ilości preparatu. Stosować się go powinno w ilości 2 mg/cm2 skóry dziecka. W praktyce najlepiej określi to tzw. reguła łyżeczek (ok. 2 łyżeczki kremu powinny starczyć na posmarowanie skóry głowy i tułowia, kolejne 2 łyżeczki – na kończyny).

Krem powinno się nakładać na skórę ok. 20–30 minut przed wyjściem na słońce. Warto go mieć pod ręką wówczas, gdy na świeżym powietrzu planujemy spędzić dłuższy czas, bo aplikację preparatu trzeba powtórzyć po 2–3 godzinach. Preparat należy stosować także zaraz po wyjściu z morza lub jeziora (nawet wtedy, gdy produkt jest reklamowany jako wodoodporny).

Bardzo ważne jest także odpowiednie przechowywanie kremu. Powinien być kupowany co sezon i trzymany z dala od promieni słonecznych.

Profilaktyka przeciwsłoneczna dotyczyć powinna wszystkich, jednak osoby, w rodzinie których zdiagnozowany został czerniak lub mają na skórze dużą liczbę znamion i pieprzyków, powinny zachować szczególną ostrożność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze