Trwa ładowanie...

Zanim będziesz mamą…

Avatar placeholder
25.02.2021 12:09
Materiał sponsorowany przez
(Materiał prasowy)

Podjęłaś decyzję o byciu mamą? Świetnie! Choć lekarze podkreślają, że zdecydowana większość ciąż przebiega prawidłowo, tak zaprogramowała nas natura, to warto się do tego wyzwania przygotować, by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Poza tym będziesz spokojniejsza – a to w ciąży bardzo ważne.

Przygotowania do ciąży nie powinny jednak oznaczać jakichś radykalnych działań. Chodzi przede wszystkim o rutynowe badania i ewentualne wyleczenie drobnych infekcji intymnych, a także korektę jadłospisu czy codziennych nawyków. Warto zacząć pół roku przed planowaną ciążą (choć niektórzy twierdzą, że nawet rok wcześniej). Co konkretnie trzeba zrobić, zanim zaczniesz starać się o dziecko?

Badanie ginekologiczne

Na początku upewnij się, że jesteś zdrowa. Zacznij od wizyty u swojego lekarza, podczas której poinformujesz go, że planujesz ciążę. Ginekolog przeprowadzi wywiad (poinformuj go, jeśli na co dzień zażywasz jakieś leki), zbada cię i zleci konieczne badania. Z pewnością będzie to cytologia – przed ciążą należy wyleczyć wszelkie infekcje intymne, w tym tzw. nadżerki, bo są one ryzykiem powikłań ciążowych. Zlecenie innych badań przed ciążą (np. USG czy analizy krwi i moczu) będzie zależeć od twojego stanu zdrowia czy przebytych chorób.

Pytania o szczepienia

Podczas wizyty lekarz z pewnością zechce ustalić, czy jesteś odporna na choroby zakaźne, które są groźne dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu. To przede wszystkim: różyczka, świnka, ospa oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B, a także grypa. Na większość z tych chorób byłyśmy szczepione w dzieciństwie (lub je przechorowałyśmy), więc mamy odporność. Podczas ciąży szczepienia nie są zalecane – wyjątkiem jest szczepienie przeciwko grypie. (szczepionka co roku jest inna). Natomiast po szczepieniu przeciwko różyczce należy odczekać aż trzy miesiącez zajściem w ciążę. Jeśli ginekolog nie podejmie tematu szczepień, sama porusz tę kwestię.

Wizyta u stomatologa

Koniecznie odwiedź go przed ciążą! Choć nie ma przeciwskazań do leczenia zębów w ciąży, to lepiej zrobić to, zanim podejmiesz decyzję o macierzyństwie. Trzeba wyleczyć wszystkie ubytki, a także ewentualne choroby dziąseł. Nieleczone zęby mogą przyczynić się do powikłań w ciąży.

Ważna suplementacja

Przygotowując się do poczęcia dziecka warto nieco zmodyfikować swoją dietę. Jeśli do tej pory nie odżywiałaś się zbyt zdrowo, to ostatni moment, by to zrobić. Przede wszystkim powinnaś jeść regularnie (4-5 razy dziennie), posiłki powinny być dobrze zbilansowane i oparte na świeżych, nieprzetworzonych produktach. W twoim menu powinny znaleźć się warzywa i owoce, ryby, naturalne kasze, zdrowe tłuszcze, a do picia woda. Jeśli jesteś zdrowa i dobrze się odżywiasz, w zasadzie nie ma potrzeby zażywania suplementów diety, ale… jest jeden wyjątek. To kwas foliowy, czyli witamina B9. Nawet jeśli bardzo się starasz, by twoja dieta była różnorodna, najpewniej podczas ciąży i tak nie uda ci się zaspokoić zapotrzebowania na kwas foliowy. A to witamina niezbędna dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Jest niezwykle ważna szczególnie na początku ciąży, ale też tuż przed poczęciem (jej niedobór powoduje m.in. wady cewy nerwowej u płodu). Dlatego kobietom w ciąży i planującym zostanie mamą zaleca się suplementację kwasu foliowego 0,4 mg/dobę (co najmniej 1 miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i w pierwszych 12 tygodniach ciąży). W przeciwieństwie do kwasu foliowego z naturalnych źródeł ten w postaci syntetycznej przyswaja się niemal w 100 proc.

Zmiana codziennych nawyków

To oczywiste, że musisz odstawić wszelkie używki – alkohol czy papierosy. Naukowcy już dawno potwierdzili, że zatruwają organizm i są szkodliwe dla dziecka rozwijającego się w łonie mamy. Pamiętaj o umiarkowanej aktywności fizycznej – to wzmocni twój organizm i przygotuje go na wysiłek, jakim jest ciąża i poród. Zadbaj też o spokój, brak niepotrzebnych stresów – to utrudnia zajście w ciążę. Ważne, by zastanowić się nad warunkami, w jakich pracujesz. Niektóre zawody wiążą się z pewnym zagrożeniem dla kobiet w okresie przed ciążą i w pierwszych jej miesiącach. Zawsze, jeśli masz jakieś wątpliwości, nie wahaj się pytać swojego lekarza.

FOLIK (Acidum folicum) Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki. Tabletki barwy jasnożółtej, okrągłe, obustronnie płaskie. Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Spółka z o.o. ul. ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki. 24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48-22-755-96-48 Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org Data aktualizacji: 23_05_2018.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze