"Zaklęta uliczka" Dorota Gellner, Wydawnictwo Muza - recenzja

Otrzymałam możliwość przeczytania, obejrzenia i zrecenzowania książki Doroty Gellner „Zaklęta uliczka” od Wydawnictwa Muza. Jakie są moje wrażenia?

"Zaklęta uliczka" Dorota Gellner
"Zaklęta uliczka" Dorota Gellner

Czcionka jest spora, tekst krótki, ale magiczny, ilustracje na całą stronę – wszystko to sprawia, że książka idealnie sprawdzi się zarówno wśród młodszych czytelników, jak i tych troszkę starszych. Doskonała przed snem, gdyż z pewnością pozytywnie nastroi, zaczaruje, uspokoi i pobudzi fantazję, więc sny powinny też być spokojne, przyjemne i bajkowe. Można powiedzieć, że książka ta przedstawia właśnie krainę snów dostępną tylko wybranym, czyli szczęśliwym posiadaczom publikacji.

Od pierwszych słów pierwszego utworu poczułam się, jakbym przeniosła się w czasie i przestrzeni… Gdzieś do zaczarowanego i nierealnego miejsca, gdzie wszystko jest możliwe. Tomik „Zaklęta uliczka” to zbiór 15 rymowanych krótkich tekstów pisanych prozą. Każdy z nich jest zasnuty delikatną mgiełką fantastyki. Bohaterami są czarownicy i czarownice, księżniczki i rycerze, wiedźmy i wróżki.

Spośród tych wszystkich utworów po pierwszym czytaniu utkwił mi najbardziej w pamięci jeden – „Wiedźma i powój”. Opowiada on krótko, bardzo treściwie i pięknie o wiedźmie, która podczas swojej wędrówki zaplątała się w powój. Pnącze porastało ją i oplatało dotąd, aż zła czarownica uległa wpływowi kwiatów, była bardziej zadowolona i zaczęła bardziej przypominać wróżkę. Tak wiele można ująć w tak niewielu słowach…

Po raz kolejny doceniłam więc kunszt autorki – Doroty Gellner. Posiada ona niesłychaną zdolność pięknego malowania słowem. Dzięki niej magiczny świat stoi przed czytelnikiem otworem i zaprasza do zwiedzania i zatracania się w nim. Nieco skomplikowane miejscami wyrazy to tylko dodatkowy pretekst do tłumaczenia go dziecku i bogacenia zasobów słownictwa. Nic więc dziwnego, że Dorota Gellner została w 2005 roku odznaczona Orderem Uśmiechu za to, że sprawia dzieciom radość.

Autorka tworzy baśniowy świat i pozwala wyobraźni czytelnika na dokończenie poszczególnych historii. Rozwija kreatywność i fantazję dzieci, co w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebne.

Tomik jest pełen czarów, wyobraźni i baśni. Całość idealnie uzupełniają ilustracje Eli Śmietanki-Combik. Są równie odrealnione jak utwory, które obrazują, i doskonale się z nimi łączą. Córeczka z zachwytem wpatrywała się np. w księżniczkę, która zielonym grzebieniem czesała fale na morzu, aż stało się ono gładkie i spokojne.

Twarda tłoczona oprawa nie pozwoli tej pozycji na szybkie zniszczenie. Ja ostatnio szczególnie lubuję się w tego rodzaju tłoczeniach, więc w moich oczach „Zaklęta uliczka” od Wydawnictwa Muza ma jeszcze większy plus.

Alicja Barszcz, 11 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

"Pomocy, będziemy dziadkami!" Roman Leuthner

"Pomocy, będziemy dziadkami!" Roman Leuthner

Jaką rolę w życiu dziecka mają dziadkowie? Zapraszamy do przeczytania książki "Pomocy, będziemy dziadkami!" napisaną przez Romana Leuthnera w wydaną przez GWP.

Testy i recenzje

"Suknia ślubna" Rachel Hauck

"Suknia ślubna" Rachel Hauck

"Suknia ślubna" od Wydawnictwa Święty Wojciech Cztery panny młode, jedna suknia ślubna, która daje odwagę, mobilizuje do działania...

Testy i recenzje

"Krowa Matylda bawi się w chowanego"

"Krowa Matylda bawi się w chowanego"

Kolejna przygoda Krowy Matyldy Jak zwierzęta bawią się w chowanego i co może z tego wyniknąć? Koniecznie sprawdź w książce "Krowa Matylda bawi się w chowanego" Alexandra Stefensmeiera.

Testy i recenzje

"Historia pewnej dziewczyny" Lindsey Kelk

"Historia pewnej dziewczyny" Lindsey Kelk

Książka od Zysk i S-ka Wydawnictwo Tess Brookes - kobieta, która nagle została pozbawiona wszystkiego, na czym jej zależało... Czy na Hawajach, podszywając się pod współlokatorkę, odnajdzie szczęście?

Testy i recenzje

Krem Pharmaceris baby

Krem Pharmaceris baby

Krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym powinien być aplikowany na delikatną skórę dziecka przed każdym wyjściem na zewnątrz. *Źródło zdjęcia: materiały prasowe

Testy i recenzje

Gra Dobble od Rebel

Gra Dobble od Rebel

Znajdź symbol Gra dla całej rodziny - Dobble od Wydawnictwa Rebel.