Trwa ładowanie...

Zadbaj o spokojny sen swojego maluszka

Avatar placeholder
18.01.2017 09:59
Zadbaj o spokojny sen swojego maluszka
Zadbaj o spokojny sen swojego maluszka

Sen

Zdjęcie autorstwa Oleg Sidorenko / CC BY-SA 2.0

Śpiące dziecko wygląda uroczo, zwłaszcza gdy w ciągu dnia dało się rodzicom mocno we znaki. Niestety, po dniu pełnym płaczu i marudzenia nie wszystkie maluszki zasypiają bez problemu – niektóre wiercą się i – mimo cichych próśb rodziców – wcale nie mają zamiaru zapadać w głęboki, spokojny sen. Jak sprawić, by noworodek spał spokojnie?

spis treści

1. Co wpływa na sen noworodka?

Zdrowy, efektywny sen dziecka zależy od wielu czynników. Które z nich są najważniejsze?

Zobacz film: "Pierwszy kontakt ojca z dzieckiem"
  • Stan zdrowia noworodka – jeśli malec choruje lub doświadcza trudności z oddychaniem w związku z katarem, z reguły ma także problem z zasypianiem i często budzi się w nocy.
  • Wieczorna rutyna lub jej brak – dziecko, które rodzice usypiają o różnych porach, może mieć trudności z przyzwyczajeniem się do rozkładu dnia. Dla porównania, noworodek, który codziennie „przechodzi” przez te same rytuały (kąpiel, karmienie, usypianie w ramionach rodzica), szybko oswaja się z rytmem dnia i odczuwa senność we „właściwym” momencie. Pamiętajmy, że z punktu widzenia dziecka przewidywalność ma ogromną wartość, ponieważ pomaga mu czuć się bezpiecznie.
  • Czynniki zewnętrzne, takie jak: światło, temperatura powietrza, hałas. Przytłumione światło i cisza z reguły ułatwiają zasypianie, ważna jest także niezbyt wysoka temperatura (w upalne dni problemy ze snem miewają nie tylko dzieci, lecz także dorośli).
  • Bliskość rodzica – fizyczna bliskość mamy lub taty sprawia, że dziecko jest spokojniejsze i łatwiej zapada w sen. Właśnie z tego powodu niektórzy eksperci zalecają, by noworodki i niemowlęta spały w jednym łóżku z rodzicami.

Jak sprawdzić, czy dziecko się wysypia? Wystarczy obserwować jego zachowanie po przebudzeniu. Jeśli malec jest spokojny i ciekawy otaczającego go świata, najwyraźniej wyspał się w nocy. Jeżeli jednak dziecko jest nerwowe i często pociera oczy, prawdopodobnie potrzebuje jeszcze trochę snu.

Infografika

2. Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Aby zapewnić dziecku spokojny, a jednocześnie bezpieczny sen, zadbajmy, by miało ono jak najwygodniejszy materacyk. Najlepiej, gdy jest on płaski i dość twardy. Jeśli chcesz, by twoje maleństwo zasypiało bez problemu, popracuj nad wieczorną rutyną. Staraj się każdego kolejnego dnia powtarzać przyjemne czynności o tej samej porze. Niech kąpiel, czytanie ulubionej książeczki czy pieszczoty, takie jak głaskanie czy przytulanie, sygnalizują zbliżającą się porę snu. Podczas kąpieli mów do dziecka spokojnym, cichym głosem, a w trakcie usypiania spróbuj stworzyć relaksującą atmosferę (możesz usypiać noworodka, siedząc w wygodnym fotelu – jeśli sama też się rozluźnisz, dziecko poczuje się spokojniejsze i zaśnie szybciej). Zadbaj także o to, by malec nie miał styczności z silnymi bodźcami (głośna muzyka, ostre światło itp.). Upewnij się, że dziecko ma suchą pieluchę. Zwróć uwagę na to, by czynności, takie jak przewijanie i karmienie, odbywały się w ciszy i spokoju. Ważna jest optymalna temperatura powietrza w pokoju, w którym śpi maluch. Uważaj także, by dziecko się nie przegrzało.

Jeżeli zależy ci na tym, by malec spał sam w łóżeczku – poczekaj, aż dziecko będzie śpiące, i połóż je delikatnie w jego własnym łóżku. Nie odzywaj się, by nie rozbudzać malca – stój przy dziecku i czekaj, aż zaśnie.

Niektóre dzieci budzą się wielokrotnie w ciągu nocy, między innymi z powodu trudności z oddychaniem. Jeśli problem nie ustępuje, należy udać się z malcem na konsultację do lekarza. Dzięki podjęciu stosownych kroków dziecko ma bowiem szansę na mocny, zdrowy sen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze