Zabawa rozwija osobowość dziecka. W co i jak bawić się z maluchem, by wzmacniać jego pewność siebie i umiejętność pokonywania przeszkód?
Podczas wspólnej zabawy nie tylko kształtujemy wzajemne relacje, ale pomagamy też dziecku rozwijać się w wielu obszarach. Jednym z nich jest poczucie własnej wartości. Oto w jaki sposób wzmacnia je w dziecku kreatywna zabawa!
Zastanawialiście się kiedyś, co sprawia że jedne dzieci uwielbiają spędzać całe dni na podwórku lub jeździć na wycieczki, a inne nie garną się do takich aktywności? Wpływa na to wiele czynników, takich jak wrodzone predyspozycje czy zachęta ze strony dorosłych. Istnieje jeszcze związek między wewnętrzną motywacją dziecka a jego osobowością. To, czy maluch chętnie odkrywa świat, zależy m.in. od jego charakteru. Oczywiście nie znaczy to, że tylko przebojowe dzieci radzą sobie z nauką czy pokonywaniem trudności. Te nieśmiałe i wycofane wcale nie pozostają w tyle, po prostu działają w inny sposób. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by wzmacniać w dziecku pewność siebie, nie ma lepszego sposobu niż nauka przez zabawę. Oto propozycje aktywności, dzięki którym pociecha będzie umiała przekuwać przeszkody w wyzwania!
Trening uważności
Czasami najprostsze zabawy są najlepszym sposobem na obserwowanie dziecka. Jeśli jesteśmy ciekawi, jakie postawy przejawia nasz maluch, wykorzystajmy gry dydaktyczne, np. memo. Kiedy maluch zacznie odkrywać obrazki, wzmocni swoją uważność i koncentrację. To z kolei pociągnie za sobą kolejne umiejętności, takie jak opanowanie, cierpliwość czy wiara we własne możliwości. Jeśli zauważymy, że pociecha złości się, bo trudno jej dopasować poszczególne elementy, spróbujmy ograniczyć liczbę elementów. Zamiast 20 obrazków, rozłóżmy 10 lub 8. Z czasem rozszerzajmy grę o kolejne kafelki, a wtedy będziemy świadkami tego, że praktyka czyni mistrza. Za każde dobre odgadnięcie stosujmy pochwały – nasze uznanie jest niezwykle ważne, by maluch polubił siebie i uwierzył w siebie.
Sylaby na wesoło
Stosując wymagania przekraczające możliwości dziecka, tylko wzmacniamy w nim brak pewności siebie. Jeśli wrażliwiec nie ma ochoty na pływanie czy grę w piłkę, nie zmuszajmy go na siłę. Tak samo jest z nauką poznawania liter – nie stosujmy porównania, że Jaś lub Hela znają już alfabet. Zamiast tego spróbujmy zachęcić pociechę w kreatywny sposób, np. wykorzystajmy klocki do nauki sylab! Do tej zabawy potrzebne będą wydrukowane na kartce dużej litery (MA, TA, itd.), które za pomocą kleju lub taśmy przyklejamy na front każdego klocka. Wykorzystajmy do tego klocki LEGO DUPLO, które z racji swej jakości, bogatej kolorystyki i wielkości odpowiedniej do rączek małych dzieci świetnie się do tego nadają. Możliwość łączenia sylab i tworzenia wyrazów nie tylko oswoi malucha z literkami, ale i zachęci go do nauki czytania. A co za tym idzie, będzie czuł się pewniej w kontaktach z innymi dziećmi i zrozumie, że chcąc można osiągnąć naprawdę wiele.
Pociąg z cyferkami
Dzieci najlepiej uczą się przez doświadczenie. Wiadomo, że nie posadzimy malucha przy stole z książką do matematyki, tylko sięgniemy po zabawki, np. zestaw LEGO DUPLO "Pociąg z cyferkami". W tym przypadku nie trzeba naklejać cyfr – po prostu korzystamy z gotowych klocków z numerkami od 0 do 9. Wspólnie tworzą one kilka wagoników przyczepionych do lokomotywy, którą pociecha może zawieźć na stację. Nasz mały motorniczy może też transportować załadunek oraz pasażerów, w tym uroczego pieska. Ta zabawa wspaniale zachęca do tego, by odkrywać świat liczb. Pochwały i pozytywne słowa z naszej strony zwiększą motywację do kolejnych działań. A gdyby tak wykorzystać klocki na dalszym etapie nauki? Z reguły zestawami LEGO DUPLO bawią się maluchy, ale uczniowie też mogą z nich korzystać. W jaki sposób? Kolorowe elementy świetnie sprawdzają się w obrazowej nauce tabliczki mnożenia czy ułamków!
Troska o zwierzątka
Jak widać, klocki to skarbnica pomysłów na wspólne zabawy. Co więcej, można je zabrać w podróż, łączyć z innymi zestawami, a także zapraszać rówieśników do wspólnej rozrywki. Nim się obejrzymy, zabawa będzie tłem do budowania relacji z innymi dziećmi lub rodzicami. To, jaki sposób wykorzystamy potencjał klocków LEGO DUPLO, zależy tylko od naszej wyobraźni. Na przykład za pomocą zestawu "Stadnina i kucyki" możemy pomóc maluchowi wzmacniać samodzielność i niezależność. Dziecko będzie miało poczucie, że od niego zależy opieka nad zwierzątkami, nauczy się, jak karmić je marchewkami i prowadzić do zbiornika z wodą. Nauczymy pociechę, jak z empatią troszczyć się o konie, a potem pozwólmy jej na samodzielne decyzje. Oprócz stadniny z otwieranymi drzwiami, kucyków oraz ich opiekunów, wśród pozostałych akcesoriów znajdziemy także siano o realistycznej strukturze, kwiatki, szczotkę, miotłę, garnuszki i łopatę. Z tyloma elementami każdego dnia będzie można rozpoczynać zabawę od nowa!
Sukcesy i porażki
Nic tak nie buduje pewności siebie i poczucia własnej wartości, jak pasmo sukcesów. Musimy jednak liczyć się z tym, że pomimo osiągnięć zdarzają się również niepowodzenia. Dla dziecka porażką może być np. to, że ułoży klocki nie w takim sposób, jak trzeba. Jeśli na dodatek rodzic powie maluchowi, że skonstruowana budowla nie przypomina tej na instrukcji, poczucie porażki będzie jeszcze silniejsze. Pociecha zyska przekonanie, że nie udało jej się osiągnąć pewnego poziomu – tym samym będzie żyć w przekonaniu, że zawiodła swoich rodziców. Pamiętajmy zatem, by zawsze budować w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Nawet kiedy dziecko doświadczy porażki, powiedzmy mu, że jest dla nas najważniejsze oraz że bardzo je kochamy, niezależnie od tego, czy coś się udało, czy nie.