Trwa ładowanie...

Za i przeciw smoczkom - używać czy lepiej ograniczyć?

Smoczek to jeden z pierwszych zakupów dla dziecka – przyszli rodzice kupują go wręcz odruchowo, nawet jeśli sami w okresie niemowlęcym wypluwali go na odległość dwóch metrów. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy smoczek jest w ogóle potrzebny dziecku?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przystawianie dziecka do piersi"

1. Królestwo za spokój!

Smoczek to wybawienie, gdy malec marudzi podczas zastrzyków lub od rana popłakuje bez powodu. Monotonne ssanie smoczka sprawia, że dziecko uspokaja się i spokojnie zasypia – fakt ten jest czasem na wagę złota.

2. Bez smoczka to nie to samo...

Jeśli niemowlę przyzwyczaiło się do zasypiania ze smoczkiem w ustach, może mieć trudności z zaśnięciem bez niego. Właśnie dlatego warto nie dopuścić do powstania tego nawyku.

3. Smoczek a karmienie piersią

Zbyt wczesne wprowadzenie smoczka może mieć niekorzystny wpływ na karmienie piersią, ponieważ ssanie smoczka wymaga nieco innej techniki niż ssanie piersi. Zanim podasz gumowy gadżet dziecku, odczekaj zatem około miesiąca.

4. Smoczek, czyli mniejsze zło

Zdjęcie autorstwa oneras / CC BY-SA 2.0Niektóre niemowlęta z upodobaniem ssą swój kciuk, narażając się tym samym na wady zgryzu. O ile smoczek można w pewnym momencie wyrzucić, z kciukiem nie pójdzie tak łatwo, dlatego z dwojga złego lepiej walczyć z nawykiem ssania smoczka niż własnego palca.

5. Uwaga na uszy!

Częstotliwość infekcji w obrębie ucha jest większa u niemowląt, które regularnie używają smoczka, dlatego na wszelki wypadek warto ograniczać czas, jaki malec spędza ze smoczkiem w ustach.

Znajomość plusów i minusów smoczka jest przydatna rodzicom, którzy sami nie mają jeszcze sprecyzowanej opinii na temat tego gadżetu. Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja należy do dziecka – jeśli smoczek nie przypadnie mu do gustu, żadna siła nie zmusi go do grzecznego ssania smoczka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.