Z czego mogą wynikać problemy ze snem u niemowlęcia?
Niemowlę powinno spać nawet kilkanaście godzin dziennie. W czasie snu nie tylko odpoczywa i regeneruje siły, ale również rośnie, uczy się, zapamiętuje, buduje odporność. Aby dziecko prawidłowo się rozwijało, musi mieć komfortowe warunki do spania. Zdarza się jednak, że maluszek śpi za mało i często się budzi. Dlaczego tak się dzieje?
1. Nocne karmienie
Niemowlę budzi się w nocy przede wszystkim z głodu. Żołądek maluszka ma niewielką pojemność, więc nie może najeść się na zapas. Ponadto mleko mamy bardzo szybko się trawi, sprawiając, że brzuszek dziecka po 2–3 godzinach robi się po prostu pusty. Właśnie dlatego, w pierwszych miesiącach życia dziecka, najczęstszą przyczyną nocnych pobudek jest głód.
Pamiętajmy jednak, że starsze dzieci nie muszą już tak często jeść. Niemowlę 3-miesięczne może nie jeść nawet przez 6–7 godzin, a półroczne w ogóle nie potrzebuje nocnej przerwy na posiłek. Maluch może budzić się w nocy bardziej z przyzwyczajenia lub po prostu z powodu tęsknoty za bliskością mamy.
2. Zabrudzona pieluszka
Niemowlę budzi się w nocy i nie może zasnąć. Nie jest głodne, leży obok mamy, a mimo to nie zapada ponownie w sen. Co się dzieje? Prawdopodobnie ma mokro lub zrobiło kupkę.
W czasach pieluszek jednorazowych, które świetnie wchłaniają wilgoć, pozostawiając skórę suchą, często nie ma potrzeby przewijania nocą. Pamiętajmy jednak, że noworodek potrafi zabrudzić nawet ponad 10 pieluszek w ciągu doby. W nocy również.
Przewijanie nocą wymaga od rodzica nieco więcej cierpliwości niż w ciągu dnia. Musimy starać się, by przy zmianie pieluchy nie rozbudzić dodatkowo dziecka. Czynności należy ograniczyć do minimum. Nie mówimy do maluszka, nie śmiejemy się, nie zachęcamy do zabawy ani nawet do kontaktu. Najlepiej też nie zapalać światła, jeśli to możliwe. Ewentualnie zaświecamy delikatną lampkę nocną.
3. Gdzie ja jestem?
Maluszek zasypia spokojnie w ramionach mamy. Nagle budzi się w nocy i nie wie, gdzie jest, co się stało z mamą. Dziecko odłożone do łóżeczka pamięta, że przecież wcale tu nie zasnęło. Dlatego też niektóre niemowlęta tak przeraźliwie płaczą w nocy.
Część psychologów zaleca więc jak najszybsze przyzwyczajanie dziecka do samodzielnego zasypiania w ich łóżeczku. Zadanie to ułatwią codzienne rytuały i przygotowanie do snu. Możemy też pomóc dziecku, podając mu przytulankę, która da mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju.
Marka Fisher-Price proponuje Wydrę Usypiankę-Przytulankę Oddychający Uspokajacz. Ma ona wyjątkową funkcję imitującą oddychanie. Jej brzuszek rytmicznie podnosi się i opada, dając ukojenie i wyciszenie niemowlęciu.
Ponadto zabawka wydaje uspakajające dźwięki takie jak delikatna muzyka, biały szum, bicie serca czy pochrapywanie. Przypominają one maluszkowi odgłosy, które towarzyszyły mu w okresie prenatalnym, kiedy serce mamy biło ciągle tak blisko, a krew przepływająca przez pępowinę szumiała bez przerwy tuż obok.
Materiał, z którego została wykonana Wydra Usypianka-Przytulanka, jest miękki i bardzo przyjemny w dotyku. Taka zabawka z pewnością pomoże maluszkowi zasnąć i uspokoić się po przebudzeniu.
4. Zatkany nosek
Niemowlę nie potrafi oddychać ustami, dlatego nawet niewielki katar jest dla niego dużym problemem. Zatkany nosek sprawia, że maluszek nie może zaczerpnąć oddechu i zaczyna płakać. Gdy płacze, katar robi się jeszcze większy, denerwując i rozbudzając malca.
Możemy spróbować ulżyć niemowlęciu kilkoma podstawowymi krokami. Po pierwsze, należy wpuścić mu do noska sól fizjologiczną albo roztwór wody morskiej. Następnie trzeba oczyścić nos. Można do tego użyć aspiratora, ale warto wcześniej po prostu położyć dziecko na brzuszku, by rozpuszczona wydzielina sama wypłynęła.
Należy też pamiętać, by w pokoju powietrze nie było za suche ani zbyt gorące. Jeśli mamy nawilżacz, włączmy go. Jeśli nie, połóżmy wilgotne szmatki na kaloryferach albo ustawmy naczynie z wodą, by parowała i nawilżała pomieszczenie.
Aby dziecku lepiej oddychało się przez sen, można pod nogi łóżeczka od strony głowy podłożyć książki.
Problemy ze snem u dziecka mogą mieć jeszcze inne przyczyny, np. za wysoka temperatura, odparzenia, komary, meszki, ząbkowanie. Jeśli dziecko nie wysypia się, jest bardziej rozdrażnione i nie ma chęci do odkrywania świata, może mieć problemy z koncentracją i nauką. Długotrwałe kłopoty ze snem mogą też świadczyć o problemach zdrowotnych dziecka.
W przypadku powtarzających się nieprzespanych nocy warto zasięgnąć porady pediatry, który pomoże ustalić ich przyczynę. Zazwyczaj jednak wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji w rytuał zasypiania, by pomóc dziecku osiągnąć zdrowy sen.
Wydrę Usypiankę-Przytulankę możesz nabyć w Smyku oraz na Allegro.
Partnerem artykułu jest marka Fisher-Price