Trwa ładowanie...

Wyprawka do przedszkola, zerówki, pierwszej klasy - dofinansowania

Avatar placeholder
11.09.2023 16:04
Materiał sponsorowany przez Vivus.pl
Wyprawka do przedszkola, zerówki, pierwszej klasy - dofinansowania
Wyprawka do przedszkola, zerówki, pierwszej klasy - dofinansowania (materiały partnera)

Początek nowego roku szkolnego wiąże się nie tylko z końcem wakacji dla dzieci, ale też początkiem wydatków dla rodziców. Ile kosztuje wyprawka do przedszkola i zerówki, a ile trzeba przygotować na wyposażenie pierwszoklasisty? Na jakie dofinansowania od państwa mogą liczyć rodzice i czy obowiązują określone kryteria, aby otrzymać dodatek?

Wyprawka do przedszkola - ile kosztuje?

W wyprawce dla przedszkolaka powinny się znaleźć przedmioty, które przydadzą się dziecku nie tylko do nauki i zabawy, ale także podczas samego pobytu w placówce. Większość dzieci odbywa drzemkę w czasie pobytu w przedszkolu, w związku z czym należy malucha wyposażyć w ubrania i buty na zmianę. Niezbędna będzie piżama w cenie ok. 50-70 zł i kapcie (buty na zmianę) wraz z workiem do spakowania obuwia za ok. 80-100 zł. W niezbędniku przedszkolaka należy też umieścić przedmioty do higieny osobistej - szczoteczkę do zębów, pastę do zębów, ręczniczek - łącznie cena zestawu nie powinna przekroczyć ok.30-40 zł.

Uzupełnieniem zestawu dla przedszkolaka będzie też śniadaniówka na przekąski i bidon na wodę - najlepiej kupować je w zestawie - wtedy cena takiego kompletu nie powinna przekroczyć ok. 80 zł. Trzeba też pamiętać o zakupie plecaka, w którym dziecko zmieści wszystkie niezbędne przedmioty - jego cena może się wahać w zależności od jakości i marki od ok. 50 do 100 zł.

W wyprawce przedszkolaka powinny się też znaleźć akcesoria do nauki i rozwoju technik manualnych. Na wyprawkę dla przedszkolaka trzeba przeznaczyć ok. 350-450 zł.

(materiały partnera)

Opłaty dodatkowe w przedszkolu - co trzeba wziąć pod uwagę?

W przedszkolach państwowych, w przeciwieństwie do placówek prywatnych, nauka jest bezpłatna. Co to dokładnie oznacza? Za zajęcia odbywające się w przedszkolu nie jest pobierana opłata, a rodzice nie mogą być zmuszani do zakupu książek, kart obserwacji czy kar pracy. Zazwyczaj trzeba się jednak liczyć z minimalnymi kosztami tj. wydłużony czas pobytu w przedszkolu w ciągu dnia czy wyżywienie. Pobyt dziecka finansowany jest do 5h/dzień. Każda kolejna godzina podlega opłacie obowiązującej w danym roku (aktualnie wynosi ona 1,30 zł za godzinę). Koszty wyżywienia malucha w państwowej placówce to wydatek ok. 10 zł/dzień, czyli ok. 200 zł w skali miesiąca.

Ile kosztuje przedszkole prywatne?

Z innymi kosztami trzeba się liczyć w przedszkolach prywatnych - tam, oprócz wpisowego i miesięcznego czesnego, często doliczyć należy koszty dodatkowych zajęć, pomocy dydaktycznych czy wyjazdów. Takie placówki działają na własnych zasadach i koszty miesięczne przebywania dziecka w takiej placówce mogą sięgać od kilkuset do nawet 2 tys. zł i więcej za miesiąc nauki. Osobno liczone są zwykle koszty wyżywienia - indywidualne diety czy posiłki wykluczające alergeny podnoszą koszty. Dodatkowe zajęcia językowe również znacznie podwyższają miesięczny koszt pobytu dziecka w prywatnej placówce. Za międzynarodowe przedszkole w większym mieście rodzic musi zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Dofinansowanie do przedszkola - czy są dopłaty do przedszkola?

Co prawda nie istnieje coś takiego jak dofinansowanie do przedszkola, ale można uzyskać tzw. dofinansowanie do opieki nad dzieckiem i celowo może być ono przeznaczone na żłobek, klub dziecięcy lub przedszkole. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 400 zł, ale aby ją otrzymać trzeba spełnić określone kryteria. Przede wszystkim placówka, do której uczęszcza dziecko musi znajdować się w wykazie zarejestrowanych placówek. Co więcej rodzice nie otrzymują pieniędzy do ręki - są one przelewane bezpośrednio na konto placówki. Ostateczna kwota dofinansowana jest też zależna od opłat ponoszonych przez rodzica w danej placówce - dopłata może wynosić maksymalnie 400 zł, ale jednocześnie nie więcej niż wysokość opłaty, którą rodzice ponoszą za pobyt dziecka w placówce. Wniosek o dopłatę można złożyć przez Internet za pośrednictwem platformy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Wyprawka do zerówki - ile kosztuje?

Wyprawka do zerówki jest porównywalna z tą dla przedszkolaka. Oprócz podstawowych rzeczy tj. plecak, piórnik z wyposażeniem, przybory do malowania, zeszyty i bloki rysunkowe przyda się też zestaw do gimnastyki i dodatkowe obuwie na zmianę. Można zrezygnować z zakupu piżamy, bo drzemki nie są już praktykowane na etapie zerówek. Na wyprawkę dla zerówkowicza trzeba przeznaczyć ok. 450-550 zł.

Dobry start dla zerówki - czy jest dofinansowanie wyprawki do zerówki?

Świadczenie “Dobry start” nie obowiązuje przedszkolaków i dzieci idących do zerówki. Dofinansowanie do wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł raz do roku przysługuje tylko dzieciom uczęszczającym do szkoły. Jeśli rodzice zdecydują się posłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat to również otrzymają dodatkowe 300 zł.

Jeśli wydatki wrześniowe zerówkowicza przerosną budżet, a nie ma możliwości wzięcia rządowego dofinansowania, można skorzystać z szybkiej pożyczki online. Pieniądze zasilą portfel w momencie wzmożonych dodatków, a pożyczkę będzie można spłacić w następnym miesiącu.

Wyprawka do pierwszej klasy - ile kosztuje?

W wyprawce dla pierwszoklasisty oprócz książek z listy otrzymanej w szkole, powinny znaleźć się podstawowe przybory i akcesoria dla ucznia. Na wyprawkę dla pierwszoklasisty trzeba przygotować ok. 600-700 zł.

Jakie opłaty dodatkowe trzeba wziąć pod uwagę wysyłając dziecko do pierwszej klasy?

Oprócz kosztów na wyprawkę szkolną do wydatków szkolnych należy wliczyć też dodatkowe opłaty ustalane i pobierane przez placówkę indywidualnie. Można do nich zaliczyć:

  • składkę na radę rodziców
  • składkę na komitet rodzicielski
  • ubezpieczenie
  • składki klasowe
  • wycieczki szkolne
  • obiady
  • świetlica
(materiały partnera)

Dofinansowanie wyprawki szkolnej - 300 plus

Dofinansowanie do wyprawki szkolnej z programu “Dobry start” w wysokości 300 zł raz w roku może otrzymać rodzic na każde dziecko uczęszczające do szkoły w wieku od 7 lat (lub 6 lat, jeśli dziecko zostało wysłane do szkoły wcześniej) do 20 lat (poza studentami uczelni wyższych) lub do 24 r.ż w przypadku osób niepełnosprawnych. Na wsparcie nie mogą liczyć zerówkowicze ani studenci.

Wniosek o dofinansowanie 300+ można złożyć przez Internet za pośrednictwem platformy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Źródła: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nauka-w-publicznych-przedszkolach-jest-bezplatna2

Materiał sponsorowany przez Vivus.pl
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze