Nudności ciężarnych i lek sprzed 40 lat
Według statystyk, nawet 80 procent kobiet będących w ciąży zmaga się z porannymi młodościami i wymiotami. To poważny problem kliniczny. Zdarza się również, że domowe sposoby zawodzą i konieczne jest sięgnięcie po leczenie farmakologiczne - z pomocą przychodzi preparat, który jest mieszanką pirydoksyny i doksylaminy.
Naukowcy jednak stawiają znak zapytania i zastanawiają, czy leczenie to jest efektywne. Pierwsze badania na temat pojawiły się 40 lat temu - nie zostały one jednak opublikowane. Lekarz rodzinny i naukowiec Dr Nav Persaud z Szpitala w Toronto, analizuje badania sprzed kilkudziesięciu lat i zastanawia się nad skutecznością leku.
Z farmakologicznego punktu widzenia kompleks pirydoksyny i doksylaminy jest antagonistą receptora H1. Lek ten został wprowadzony do użytku po uzyskaniu zgody przez Agencję Żywności i Leków w 1956 roku i od razu stał się wiodącym lekiem na poranne mdłości - został użyty przez ponad 33 miliony kobiet na całym świecie.
Dobra passa trwała do początku jak 80 ubiegłego wieku, kiedy lek został wycofany z użytku z uwagi na podejrzenie możliwości wystąpienia wad wrodzonych na skutek jego stosowania. Preparat wprowadzono do użytku ponownie w 2013 roku, kiedy na podstawie przeprowadzonych badań u 261 stwierdzono, że lek jest bezpieczny.
Doktor Persuad w swoich rozważaniach analizuje czy przeprowadzone badania sprzed 40 lat i zastanawia się czy są wiarygodne. Kobiety, które brały udział w badaniu zostały podzielone na 8 grup, które przyjmowały zarówno kompleks pirydoksyny i doksylaminy, kombinację innych leków oraz placebo. Najlepszy efekt stosowania uzyskał właśnie kompleks pirydoksyny i doksylaminy.
Wyniki badań jednak nie są do końca kompletne - według doktora Persauda z grupy placebo osiągnięto jedynie 37 procent wyników. Pomimo tego, że eksperyment trwał tylko jeden tydzień to wiele kobiet nie ukończyło go.
Czy rozważania i podważanie wyników badań jest właściwym kierunkiem działań? Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, jednak warto zauważyć, że 40 lat czasu w prowadzeniu badań to bardzo długi okres. Oczywiście pewne założenia efektywności farmakologicznej nie zmieniają się jednak technika przebiegu badań już tak.
Stosowanie leku przez ponad 30 milionów kobiet na całym świecie jest rekomendacją samą w sobie - z uwagi na cel działania leku, jego efekt można zobaczyć od razu. Skoro pojawiają się wątpliwości co do badań sprzed tylu lat, być może jest wskazanie, aby przeprowadzić kolejne analizy w tym kierunku? Nad tym czuwa na pewno Agencja Żywności Leków.