Wspólna gimnastyka rodzica z dzieckiem

Aktywność fizyczna to jedna z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka. Wystarczy spojrzeć na dzieci, by zobaczyć, jak wiele korzyści daje im ruch. Z wiekiem o tym zapominamy. To duży błąd, który może nas wiele kosztować. I dlatego właśnie warto ćwiczyć wspólnie z dzieckiem. W ten sposób jesteśmy zmotywowani do działania, ale też dajemy dobry przykład młodemu pokoleniu.

Aktywność fizyczna ma wiele funkcji. Stymuluje wzrost ciała, m.in. zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu, sprzyja rozwojowi mięśni i zaopatruje organizm w odpowiednią dawkę tlenu. Zwiększa też ogólną sprawność, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie na co dzień. Za pomocą sportu uczymy się przeżywać sukcesy i porażki oraz kontrolować swoje emocje. Kształtujemy umiejętności współpracy i negocjacji.

W przypadku dzieci aktywność fizyczna minimalizuje konsekwencje niekorzystnych zjawisk współczesnego świata, m.in. nadmiernej ilości czasu spędzanego przed ekranem telewizora lub komputera. U dorosłych z kolei jest cennym elementem profilaktyki – zapobiega otyłości, cukrzycy typu 2, zaburzeniom układu ruchu. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Bądź w ruchu!

We wczesnym dzieciństwie maluchy są spontaniczne i bardzo ruchliwe. W ich przypadku zorganizowane zajęcia najczęściej się nie sprawdzają. Najmłodszym wystarczy stworzyć bezpieczne warunki do naturalnej ekspresji, okazać im zainteresowanie i znaleźć dla nich czas. Rodzice mogą razem z kilkulatkiem grać w piłkę w ogrodzie lub na boisku albo pokonywać w salonie tor przeszkód skonstruowany z poduszek, krzeseł i pluszowych misiów.

Z kolei dzieci w wieku szkolnym i młodzież potrzebują systematycznych zajęć o określonej intensywności. Mogą to być treningi organizowane przez szkołę lub kluby sportowe. Bardzo cenny jest również czas aktywnie spędzany z rodzicami. Nastolatka trudno zachęcić do gimnastyki, ale za to z pewnością da się namówić na wycieczkę rowerową lub wspólne wyjście na basen. Sprzyja to również budowaniu wzajemnych relacji i zacieśnianiu więzi rodzinnych.

2. Kiedy ćwiczyć z dzieckiem?

Żyjemy w bardzo dużym stresie, i dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale i dzieci. Są obciążone wieloma obowiązkami, czują na sobie presję rodziców i nauczycieli. To może wywołać u nich problem z emocjami i silne napięcie, co z czasem daje o sobie znać w postaci bólów głowy. Mogą pojawiać się one nawet codziennie, najczęściej wieczorem. Mijają po podaniu leku przeciwbólowego.

rodzinna gimnastyka
rodzinna gimnastyka (123rf)

By temu zapobiec, warto każdego dnia być aktywnym fizycznie wspólnie z dzieckiem. I trzeba w tym miejscu porzucić wszystkie wymówki, np. związane z brakiem czasu. Dzisiaj każdemu go brakuje, ale nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za nasze zdrowie i samopoczucie. Dobrym pomysłem jest ustalenie jednego dnia w tygodniu, kiedy będziecie mogli razem z dzieckiem pójść na basen. Może regularne zajęcia was do tego zmobilizują?

W sezonie wiosenno-letnim warto przesiąść się z samochodu na rower, jednośladem podróżując do pracy i szkoły. Jeśli wasza pociecha to fan piłki nożnej, spróbujcie podzielić tę pasję. Na wielu osiedlach powstają boiska, do których ma się wolny dostęp. Korzystajcie z nich, podobnie jak z siłowni na świeżym powietrzu. Możecie również codziennie się gimnastykować w domu przy rytmach ulubionej muzyki (ścieżkę dźwiękową wybierajcie wspólnie!).

Aktywność sportowa ma wiele zalet nie tylko dla zdrowia. Pozwala na wspólne spędzanie czasu i bycie razem, co jest fundamentem rodziny. Sprzyja rozmowom na poważne tematy. Jest czymś, czego potrzebują wszyscy: i dorośli, i dzieci.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.