Właściwości dzikiej róży
O pozytywnym wpływie dzikiej róży na zdrowie wiedziano już w starożytności. Dzisiaj również wielu naturalistów zwraca uwagę na jej walory, podkreślając, że roślina ta stanowi jedno z bogatszych źródeł witaminy C.
Wystarczą maksymalnie trzy owoce dzikiej róży, by pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. A ta naturalna jest zdecydowanie bardziej aktywna niż syntetyczna.
To jednak nie jedyny wartościowy składnik dzikiej róży. Roślina ta zawiera również sporo witamin, by wspomnieć choćby o K, E i A. Wiele w niej również witamin z grupy B. Wśród składników owoców dzikiej róży znaleźć można także karotenoidy (beta-karoten, likopen i zeaksantynę), garbniki, bioflawonoidy, cukry, pektyny, kwasy organiczne (kwas cytrynowy i kwas jabłkowy), olejki eteryczne i sole mineralne.
1. Kiedy warto sięgać po dziką różę?
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C w owocach dzikiej róży roślina ta polecana jest w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. Zadziała bowiem wzmacniająco i regenerująco. Warto ją pić również w przypadku wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. biegunki). Można ją stosować wspomagająco w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zawarte w dzikiej róży składniki zadziałają rozkurczająco i żółciopędnie.
Ze względu na wysoką zawartość witaminy C dzika róża pomoże przy nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych, co objawia się między innymi nawracającymi krwawieniami z nosa. Po wyciąg z dzikiej róży mogą sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Poleca się go także rekonwalescentom, pacjentom po kuracji antybiotykowej, jak również osobom przemęczonym i osłabionym.
Dzika róża przyczynia się również do uzyskania pięknej i gładkiej skóry. W stanach zapalnych naskórka warto sięgać po pozyskany z niej olej. Regularnie stosowany zmiękczy i wygładzi skórę, jak również ograniczy jej suchość. Warto go stosować również w celu zredukowania zmian trądzikowych. Dzika róża zawiera bowiem hydroksykwasy, które wykazują działanie złuszczające. Zapobiegają one tworzeniu się zaskórników.
2. Gdzie kupić dziką różę?
Najłatwiejszym sposobem wprowadzenia omawianej rośliny do diety jest zakup przygotowanej na jej bazie herbaty. Kupić ja można w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością.
Warto wybierać te produkty, które wyróżniają się najwyższą zawartością omawianej rośliny. Będziemy mieć wówczas pewność, że zadziała na organizm wzmacniająco i regenerująco. Dostępny jest również olej z dzikiej róży.
Ale warto też pokusić się o przygotowanie z niej konfitur lub dżemów. Skąd jednak pozyskać owoce? Można je zebrać samodzielnie lub kupić na lokalnym targu.
Zbiór dzikiej róży przypada na późne lato i wczesną wiosnę. Co ważne, rośliny tej nie wolno długo suszyć, bo wówczas dochodzi do dużych strat witaminy C. Podobnie dzieje się w przypadku złego jej przechowywania.
Dzika róża to obok czarnego bzu bardzo wartościowa roślina lecznicza. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C wzmacnia układ odpornościowy, dając mu więcej energii do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Herbatę z niej przygotowaną mogą pić dzieci i kobiety w ciąży. Ma delikatny, nieco kwaskowaty smak, który wielu osobom przypadł jednak do gustu.