Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Witamina D na bolesne miesiączki

Avatar placeholder
06.10.2020 17:54
Witamina D na bolesne miesiączki
Witamina D na bolesne miesiączki

Witamina D jest skutecznym sposobem na bolesne miesiączki. Potwierdziły to wyniki ostatnich badań. Co więcej, wykazały one, że witamina D poprawia pracę jelita cienkiego oaz wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu.

Zastosowanie witaminy D w dużych dawkach pomaga w czasie bolesnych miesiączek oraz w profilaktyce terapii nowotworów, szczególnie raka piersi, okrężnicy i prostaty. Witamina D odpowiada również za stan kości, reguluje wytwarzanie insuliny, a także wspomaga system immunologiczny i nerwowy. Jak się okazało, witamina D jest też doskonałym środkiem na silne bóle menstruacyjne.

spis treści

1. Miesiączka a witamina D

Ból w czasie menstruacji towarzyszy około połowie kobiet. Jest on głównie zlokalizowany w okolicy podbrzusza. Towarzyszą mu zazwyczaj też inne dolegliwości takie jak: bezsenność, wymioty, osłabienie i biegunki. Najczęściej w celu złagodzenia objawów stosuje się środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, tabletki antykoncepcyjne oraz domowe metody.

Zobacz film: "Najlepsze sposoby na powrót do formy sprzed ciąży"
Witamina D może być zbawieniem w czasie miesiączkowania
Witamina D może być zbawieniem w czasie miesiączkowania (123RF)

Naukowcy z Uniwersytetu w Mesynie przeprowadzili badanie na grupie kobiet skarżących się na bolesne miesiączki. Połowie z nich podali przed menstruacją jednorazową dużą dawkę witaminy D. Pozostałym kobietom podano natomiast placebo. Testy przeprowadzone po około dwóch miesiącach wykazały poprawę u kobiet, które zażyły witaminę D i brak zmian u kobiet, którym podano placebo.

Według naukowców za bóle miesiączkowe odpowiada przede wszystkim nadprodukcja prostaglandyny w macicy. Witamina D ma prawdopodobnie działanie zmniejszające wchłanianie tego związku, a co za tym idzie działa przeciwbólowo. Co więcej, okazało się, że u pacjentek, które miały niski poziom witaminy D, bóle menstruacyjne były znacznie silniejsze niż u pozostałych kobiet.

Cała prawda o witaminie D
Cała prawda o witaminie D [10 zdjęć]

Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienia przed

zobacz galerię

2. Terapia witaminą D

Na mówienie o kuracji witaminą D jest jeszcze za wcześnie. Badania nad terapią nadal trwają. Nie opracowano jeszcze optymalnej dawki terapeutycznej oraz czasu leczenia. Nie do końca również widomo, jak zareagują na nią kobiety cierpiące na jej niedobór.

Musisz to wiedzieć

Dawka zastosowana w czasie badań była wyjątkowo wysoka, co może podnosić prawdopodobieństwo wystąpienia skutków niepożądanych, takich jak zwiększenie łamliwości kości oraz podniesienie poziomu wapnia we krwi. Zalecana dzienna dawka witaminy D dla kobiet pomiędzy dziewiętnastym a pięćdziesiątym rokiem życia wynosi obecnie 600 jednostek.

Polecane dla Ciebie