Trwa ładowanie...

Wiosenne porządki – w czym dzieci mogą pomóc?

Avatar placeholder
29.11.2018 18:50
Rodzinne wiosenne porządki to dobra okazja, by wspólnie zażyć świeżego powietrza
Rodzinne wiosenne porządki to dobra okazja, by wspólnie zażyć świeżego powietrza (pexels.com)

Wiosenne porządki to czas na wprowadzenie ładu w domu i w ogrodzie. Warto skorzystać z tej okazji i zaangażować dzieci w sprzątanie przy domu. Podpowiadamy, przy jakich czynnościach pomogą nam dzieci i jakie sprzęty będą mogły obsłużyć.

spis treści

1. Jak zaangażować dzieci w wiosenne porządki?

Gdy przychodzi czas na wielkie wiosenne sprzątanie, chcemy wprowadzić ład w domu i w ogrodzie możliwie szybko i sprawnie. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy zaangażować w porządki również dzieci. To świetna okazja, by nauczyć je kilku rzeczy, zaznajomić z akcesoriami ogrodowymi, a także zapewnić im ciekawe zajęcie. Sprzątanie może być formą zabawy, a już na pewno świetnym sposobem na to, żeby niespożyta energia dziecka znalazła ujście.

Obowiązki, jakie przydzielimy dziecku, zależą przede wszystkim od jego wieku i możliwości. Starsze dzieci mogą pomagać nam w bardziej wymagających zajęciach, dzięki czemu dowiedzą się m.in. jak dbać o ogród. W pomoc możemy zaangażować również maluchy, które postaramy się zainteresować wiosennymi porządkami. Dodatkową korzyścią jest to, że będziemy mieć na nie oko podczas sprzątania.

Zobacz film: "Kluczowe błędy w pielęgnacji ogrodu"

2. Wiosenne porządki – proste czynności

Jeśli sprzątamy w domu, możemy pozwolić dziecku zamieść posadzki lub poukładać książki bądź zabawki. Starsze dzieci mogą odkurzyć lub spróbować swoich sił w myciu okien, a także pomóc w uporządkowaniu ogrodu. Podczas gdy my zajmiemy się czynnościami wymagającymi więcej siły, nasze dziecko może zająć się grabieniem liści lub zamiataniem. Najmłodszym przydadzą się niewielkie akcesoria takie jak grabki, szczotka czy konewka, dzięki którym wykonają proste czynności w ogrodzie.

Sprzątnięcie ogrodu ułatwią urządzenia takie jak zamiatarka ręczna lub dmuchawa do liści. Chociaż najmłodsi nie poradzą sobie z cięższym sprzętem, starszemu dziecku możemy udostępnić np. zamiatarkę i nadzorować jego próby prowadzenia urządzenia. Alternatywą zawsze pozostają tradycyjne akcesoria do porządkowania ogrodu, a więc szczotka, zmiotka czy grabie. Dzieci mogą też pomóc w podlewaniu grządek lub kwiatów i w wynoszeniu śmieci.

Odkurzacze i dmuchawy do liści dostępne są już teraz na WP radarOkazji.

3. Wiosenne porządki w ogrodzie

Do czyszczenia przestrzeni przydomowych, podjazdu czy garażu przyda nam się myjka ciśnieniowa. Jeśli jednak chcemy, żeby w tej czynności pomogło nam dziecko, możemy udostępnić mu mop. Postarajmy się, żeby dziecko czuło, że jego pomoc jest potrzebna, wtedy podejdzie do porządków z większym zaangażowaniem i nauczy się, że praca jest pożyteczna i widocznie wpływa na wygląd otoczenia. Dobrym pomysłem może być wspólne doglądanie roślin, podlewanie ich i dbanie o schludne trawniki. Dzieci poradzą sobie z grabieniem liści i różnymi drobnymi czynnościami porządkowymi. Zadaniem dla malucha może być np. wytarcie mebli ogrodowych lub pomoc w przygotowaniu drobnych akcesoriów potrzebnych do uporządkowania przestrzeni przy domu.

Pamiętajmy też, że dzieci uczą się również przez obserwowanie tego, co robią dorośli. Jeśli zechcą nam pomagać, to w miarę możliwości i o ile nie będzie to dla nich niebezpieczne, pozwólmy im na próby angażowania się w nowe aktywności. Nie pozwólmy na to, by dziecko się zniechęciło – jeśli coś mu nie wychodzi, nie krytykujmy i nie poprawiajmy. Chwalmy starania i szukajmy sposobów, by dziecko poczuło satysfakcję wynikającą ze wspólnych wiosennych porządków.

Polecane dla Ciebie