Wiosenne nowości w bestsellerowej serii „Czytam Sobie”
Materiał prasowy: HarperCollins
Stworzona z myślą o dzieciach uczących się czytać seria Czytam sobie to najpopularniejszy program do nauki czytania na polskim rynku. Jeszcze nie ucichły echa zeszłorocznych obchodów dziesięciolecia cyklu, a w księgarniach już pojawiły się kolejne nowości przeznaczone dla początkujących czytelniczek i czytelników - Zagraj to, Fryderyku; Wakacje Adelki; Na tropie potwora z Loch Ness; Wyspa pirata Protazego i Spotkanie z Filozofią.
Na czym polega fenomen „Czytam Sobie”?
Czytam sobie to seria stworzona przy udziale nauczycieli i metodyków. Została zaprojektowana tak, by maksymalnie ułatwiać naukę czytania. Dzieci mogą wybrać interesujące je pozycje spośród blisko 130 tytułów na trzech poziomach zaawansowania. Najprostszy z nich to książki, które zawierają nie więcej niż 200 wyrazów złożonych z 23 podstawowych głosek. Nieobecność liter z ogonkami czy dwuznaków czyni lekturę łatwiejszą, zwłaszcza na początku czytelniczej drogi.
Stopniowo, w miarę doskonalenia umiejętności składania słów i zdań, mogą sięgać po tytuły z kolejnych, trudniejszych poziomów. Za każdym razem mają jednak możliwość przeczytania w krótkim czasie całej książki, co, w połączeniu z umieszczonymi na końcu każdej książki z serii dyplomem i naklejkami sukcesu, wzmacnia dzieci i zachęca do podejmowania kolejnych, czytelniczych wyzwań.
Wielkim atutem Czytam sobie są też współpracujący z wydawnictwem HarperKids najlepsi polscy autorzy i autorki literatury dziecięcej. Wydawnictwo zaprasza do współtworzenia serii również osoby, na co dzień tworzące dla dorosłych. W serii znajdują się więc, między innymi, książki Sylwii Chutnik, Jarosława Kamińskiego, Wioletty Grzegorzewskiej czy Marcina Barana. To wszystko sprawia, że w pokaźnej kolekcji tytułów każde dziecko znajdzie coś dla siebie.
Wisienką na torcie są ilustracje najlepszych polskich rysowniczek i rysowników.
Pirat – ogrodnik, wielki pianista, nessi i zaproszenie do świata filozofii - co nowego w „Czytam Sobie”?
Wiosenna odsłona Czytam sobie to, jak zwykle, zróżnicowane tytuły odpowiadające na zainteresowania współczesnych dzieci i przemycające przydatną wiedzę. Nie zabrakło też solidnej porcji humoru! Na półki księgarni trafiły właśnie po dwie nowe propozycje z poziomów 1 i 2 serii oraz jeden tytuł z poziomu 3.
Zagraj to, Fryderyku Anny Czerwińskiej-Rydel zilustrowana przez Aleksandrę Krzanowską i Wakacje Adelki Katarzyny Kozłowskiej z ilustracjami Zofii Różyckiej to propozycje z poziomu 1. Pierwsza to biografia słynnego polskiego pianisty. Pełna rodzinnego ciepła opowieść o dzieciństwie i młodości Chopina. Druga to wakacyjna opowieść o planującej letnie atrakcje dziewczynce, która jeszcze nie wie, że za chwilę zyska nowego, kudłatego przyjaciela.
- Mamy tu prostą opowieść wprowadzającą dzieci w świat obowiązków, ale też pokazującą, że po nich jest też pora na przyjemności, a nawet spełnianie marzeń. Do tego autorka podpowiada, że dobrym kompanem zabaw może być pupil ze schroniska. Nie jest to rasowy zwierzak, ale uroczy i staje się członkiem rodziny. – pisze o Wakacjach Adelki Anna Sikorska, autorka bloga Górowianka.
W ramach poziomu 2 ukazały się Na tropie potwora z Loch Ness, czyli trzymająca w napięciu, brawurowa opowieść o dzieciach poszukujących słynnego Nessi i Wyspa pirata Protazego, zabawna historia kochliwego pirata, którego ukochana doprowadza na skraj bankructwa. Wakacyjne przygody dzieci z Inverness opisała Zofia Stanecka, a w klimat szkockiego miasteczka wprowadzą czytelników i czytelniczki ilustracje Joanny Rusinek. Perypetie Protazego spisała Justyna Bednarek, a sportretowała go Magda Kozieł-Nowak.
Nowością z 3 poziomu serii jest książka Spotkanie z Filozofią autorstwa znanego filozofa i eseisty, Tomasza Stawiszyńskiego z ilustracjami Daniela de Latoura. Autor zaprasza dzieci do zadawania pytań i szukania odpowiedzi, pokazując, że Filozofia, choć narodziła się tysiące lat temu w odległej Grecji, jest obecna na co dzień w życiu każdego z nas.
Jako autor dla dzieci (…) fantastycznie objawia się Tomasz Stawiszyński. – pisze Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018, uczący, między innymi filozofii właśnie - Jego „Spotkanie z filozofią” cudownie zilustrowane przez Daniela de Latoura naprawdę czyni możliwym, realnym i wspaniałym stanięcie przez dzieci twarzą w twarz z Filozofią. Nie ukrywam, że jestem zauroczony tą historią, jakkolwiek pozostałe premierowe nie ustępują jej ani na krok!
Pałac kultury 42 razy! – „Czytam Sobie” w liczbach
Z okazji niedawnych obchodów dziesiątych urodzin serii wydawnictwo HarperKids przygotowało kilka liczbowych ciekawostek dotyczących cyklu:
- W serii ukazało się dotychczas 128 tytułów.
- Do polskich (i nie tylko!) domów, szkół i bibliotek trafiły już ponad 2 miliony egzemplarzy książek „Czytam sobie”.
- Wydane do tej pory książki „Czytam sobie”, ułożone jedna za drugą, 9 razy otoczyłyby kulę ziemską,
- a położona jedna na drugiej miałyby wysokość czterdziestu dwóch warszawskich Pałaców Kultury!
- Ich łączna waga to aż 3 tony!
- Pierwsi czytelnicy i czytelniczki serii są dziś pełnoletni.
Więcej informacji o książkach Czytam sobie na: https://www.harpercollins.pl/ https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids https://www.instagram.com/harperkids_polska/ https://czytamsobie.pl (na tej stronie rodzice, nauczyciele i bibliotekarze znajdą czytelnicze gadżety, scenariusze zajęć i porcję wiedzy przygotowaną przez ekspertów!)
Materiał prasowy: HarperCollins