Trwa ładowanie...

Wędruj z mapą (recenzja)

Pierwszy kontakt z dziecka z mapą może być trudny. Weźmy za przykład zwykłą mapę, jaką można dostać w księgarni. Czy będzie to plan miasta, czy pasmo górskie, okaże się, że jest tam tak wiele szczegółów, niezliczona ilość symboli i skrótów, że odniesienie jej do rzeczywistości może wydawać się niemożliwe. Dlatego przed pierwszy kontaktem dziecka z zawiłościami kartografii warto sięgnąć po książkę „Wędruj z mapą” Scota Ritchie.

spis treści
Książeczka Wędruj z mapą
Książeczka Wędruj z mapą

zobacz galerię

1. Idea książki

Książka w prosty sposób wyjaśnia, czym jest legenda mapy, skala, do czego służy kompas, jak mierzyć odległość do danego obiektu, jakie są rodzaje map etc. Bohaterami powiastki jest Zosia, jej czworo przyjaciół oraz pies i kot. To dzięki tym dwóm niesfornym zwierzakom powstała książka.:) Otóż pewnego dnia nagle znikają, a dzieci postanawiają je znaleźć. Co może pomóc w poszukiwaniach? Oczywiście mapa! Gdy nie udaje się znaleźć Maksa i Rudusia w najbliższym parku, pięcioro przyjaciół wypuszcza się w coraz odleglejsze tereny, a każdy z nich jest pretekstem do nowych objaśnień poszczególnych elementów, na które składa się mapa. I tak wraz z bohaterami odwiedzamy park, miasto, wieś, góry, wesołe miasteczko, tajemniczą wyspę, na której ukryty jest skarb… jest także mapa pogody i kuli ziemskiej.

Przyjaciele w poszukiwaniu zwierząt trafiają nawet do kosmosu! Na końcu zaś znajdziemy zaproszenie do stworzenia mapy własnego pokoju i kilka wskazówek, jak to zrobić.

2. Małe "ale"

Jedyne moje zastrzeżenie do książki jest takie, że symbole pojawiające się w niej na uproszczonych mapkach nie są podobne do tych, jakie możemy zobaczyć na prawdziwych planach. Ale wszystko jest kwestią umowną, więc myślę, że przy odpowiednim wyjaśnieniu tegoż faktu dziecku, nie powinno być problemu. Zabrakło mi także wzmianki o tym, czym jest atlas. Mimo to książkę „Wędruj z mapą” uważam za wartościową. Zabawne ilustracje nadają jej lekki charakter, a poszukiwania Maksa i Rydusia wprowadzają dynamizm i sprawiają, że nie jest to nudny wykład na temat… Polecam wszystkim małym wędrownikom!

_„Wędruj z mapą” Scot Ritchie

Tłum. Patrycja Zarawska

Wydawnictwo Debit_

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.