Trwa ładowanie...

W małym ciele duży zuch. Skuteczny program zapobiegania depresji u dzieci (recenzja)

Avatar placeholder
15.06.2015 14:50
W małym ciele duży zuch. Skuteczny program zapobiegania depresji u dzieci (recenzja)
W małym ciele duży zuch. Skuteczny program zapobiegania depresji u dzieci (recenzja)

Książka jest bardzo cennym poradnikiem, powstałym z myślą zarówno o rodzicach, jak i nauczycielach i terapeutach. Zawiera wiele ważnych wskazówek dotyczących zapobiegania występowaniu depresji u dzieci do 18 roku życia.

Autor ma zarówno dużą wiedzę psychologiczną - jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii, jak i praktyczną - jako ojciec 5 dzieci. Zawarł tu zarówno wyniki badań naukowych, jak i doświadczenia z własnego podwórka. Dzięki temu jego przekaz jest bardzo autentyczny, potrafiący zaspokoić potrzeby intelektualne zarówno fachowców od depresji dziecięcej, jak i tych, którzy rodzicielstwa uczą się w praktyce.

Dużym walorem książki są zamieszczone w niej testy wraz z interpretacją wyników. Rodzic może sprawdzić np. czy jego dziecko ma objawy depresji i jak bardzo jest ona zaawansowana oraz przećwiczyć sztukę szybkiego kwestionowania.

Autor szeroko zajmuje się zagadnieniem pesymizmu i jego wpływem na depresję. Pokazuje znaczenie środowiska rodzinnego i sposobów komunikowania się rodziców z dzieckiem na jego [skłonności do depresji](http://Depresja nastolatków? Poznaj jej najczęstsze przyczyny), ze szczególnym uwzględnieniem genów, które otrzymuje każdy z nas w momencie narodzin. Przedstawia również słabe strony bardzo popularnego ruchu wzmacniania własnej wartości, który cechuje nowoczesne społeczeństwa. Przytacza też opinie ojca współczesnej psychologii Wiliama Jamesa, który już ponad sto lat temu doszedł do wniosku, że im większe sukcesy odnosimy i im niższe mamy oczekiwania, tym większe jest nasze poczucie własnej wartości.

Co wobec tego powinniśmy czynić, by bardziej uwierzyć w siebie? Albo musimy zacząć odnosić większe sukcesy, albo zmniejszać oczekiwania wobec siebie. Wiele uwagi autor poświęcił kwestii wpływu optymizmu na odnoszenie sukcesów w życiu. Analizuje też trudności współczesnych ludzi w odnalezieniu sensu życia, co ma silny związek z powszechnym występowaniem depresji. Ciekawy jest pojawiający się w książce podział na występujące u jednych ludzi podejście pesymistyczne i obecne u innych podejście optymistyczne do problemu. Jedno ma charakter trwały, drugie zaś tymczasowy. Pokazane jest, jakie ma ono znaczenie na akceptowanie niepowodzeń życiowych przez dzieci.

Dzisiejsi nadopiekuńczy rodzice mogą znaleźć w poradniku także test na zbadanie umiejętności społecznych dziecka i poziomu jego zdolności do rozwiązywania problemów. Pozwoli on na ułatwienie rodzicom wyprowadzenia swoich dzieci z depresji. Okazuje się, że często jako rodzice popełniamy kardynalne błędy w kwestiach wychowywania dzieci, ściągając sobie na głowę naprawdę poważne problemy. Autor uświadamia nam, że wyręczanie dziecka w jego obowiązkach i bronienie przed niepowodzeniami jest działaniem na szkodę nam i naszym dzieciom.

I potem nie należy się już dziwić, skąd tyle depresji u dzieci …

Małgorzata Żmudzka-Kosała

W małym ciele duży zuch. Skuteczny program zapobiegania depresji u dzieci

Dr Martin E.P. Seligman

Wydawnictwo HELION

Gliwice 2010

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze