W latach 90. każdy miał taką koleżankę. Dziś imię znika
Nadanie imienia dziecku bywa skomplikowane. Często kierujemy się przy tym modą, która jednak szybko się zmienia. Przykładem jest imię Ewelina, które królowało w Polsce w latach 90. i 2000., a obecnie jest wybierane coraz rzadziej.
1. Wybór imienia
Wybór imienia dla dziecka to jedno z tych zadań, które wielu rodziców uważa za wyjątkowo istotne i symboliczne. Imię ma nie tylko towarzyszyć dziecku przez całe życie, ale także odzwierciedlać pewne wartości, tradycje rodzinne czy osobiste przekonania rodziców.
Oczywiście są rodzice, którzy mają swój typ jeszcze przed porodem, a nawet przed zajściem w ciążę, ale często zastanawiamy się długo, zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie tego najpiękniejszego.
W Polsce nie ma oficjalnej listy zakazanych imion, jednak istnieją pewne wytyczne, których warto przestrzegać. Według zaleceń Rady Języka Polskiego, należy unikać imion pochodzących od pospolitych słów, o pisowni archaicznej czy pochodzących od nazw geograficznych.
Urzędnicy mają także prawo nie zaakceptować imienia, które mogłoby narażać dziecko na śmieszność czy być trudne w użyciu.
2. Ranking w 2024 roku
Obecnie możemy zaobserwować powrót do klasycznych imion, które nosili nasi przodkowie. Z jednej strony mamy więc imiona nowoczesne, często zapożyczone z innych kultur, a z drugiej strony imiona w Polsce tradycyjne, które cieszą się niesłabnącą popularnością.
Każde z tych podejść ma swoje zalety i wady, a wybór imienia zależy od indywidualnych preferencji rodziców. To, co było popularne dwadzieścia czy trzydzieści lat temu, dzisiaj może być już rzadko spotykane.
W 2023 roku w Polsce najpopularniejszymi imionami dla dziewczynek były: Zofia (4968 ), Zuzanna (4800), Laura (4602), Hanna (4565), Maja (4461), Julia (4254), Oliwia (3846), Pola (3692), Alicja (3593) oraz Maria (3137).
Jednak jeszcze nie tak dawno imię Ewelina było jednym z najczęściej wybieranych przez rodziców. W latach 90. i 2000. było ono bardzo popularne. Kto wtedy chodził do szkoły, na pewno miał nie jedną koleżankę o takim imieniu. W 2023 roku otrzymało je tylko 116 dziewczynek.
3. Ewelina - historia i znaczenie
Co oznacza imię Ewelina? Jego pochodzenie jest niejasne. Według jednych teorii wywodzi się ono od irlandzkiego "Éibhleann", co oznacza radość, światło. Może też pochodzić od celtyckiego słowa "ewlin".
Inną możliwością źródłosłowu jest starofrancuskie słowo "aveline" (mały ptak), co z kolei jest zdrobnieniem od łacińskiego "avis" (ptak). Prawdopodobnie jest to także rozszerzona forma imienia Ewa.
Ewelina imieniny obchodzi 26 maja i 24 grudnia. Znanymi osobami o tym imieniu w Polsce są: Ewelina Flinta i Ewelina Lisowska - piosenkarki, Ewelina Kopic - dziennikarka, Ewelina Kobryn - koszykarka czy Ewelina Serafin - aktorka.
Czy imię Ewelina wróci do łask? Trudno powiedzieć. Moda na imiona zmienia się cyklicznie i być może za kilka lat ponownie będzie to jedno z najczęściej wybieranych imion w Polsce. Na razie jednak rodzice chętniej wybierają imiona takie jak Zofia, Zuzanna czy Laura.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl