Trwa ładowanie...

W jaki sposób dzieci mogą uczyć się zasad zdrowego żywienia?

Avatar placeholder
06.07.2018 11:47
W jaki sposób dzieci mogą uczyć się zasad zdrowego żywienia?
W jaki sposób dzieci mogą uczyć się zasad zdrowego żywienia? (123rf)

Jak wszyscy rodzice, chcemy, żeby nasze dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem, miało dobry kontakt z rówieśnikami, bez problemu wykonywało zadania szkolne. Zależy nam po prostu na tym, żeby było szczęśliwe.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest zdrowa, różnorodna i zbilansowana dieta, zwłaszcza w przypadku dzieci, których organizmy dopiero się rozwijają i potrzebują dużo wartościowego białka, wielu cennych witamin i składników mineralnych, a także dobrych węglowodanów. Słodycze, zawierające tylko tzw. puste kalorie nie są dobrym rozwiązaniem na drugie śniadanie w szkole, które powinno być pełnowartościowym i pożywnym posiłkiem.

Dlatego wsparciem dla rodziców w ich staraniach o wyrobienie w dziecku właściwych nawyków żywieniowych jest unijny "Program dla szkół", który wdrożono we wrześniu 2017 roku. Jest kontynuacją programów: "Warzywa w szkole" i "Mleko w szkole". Program jest adresowany do uczniów klas I-V szkół podstawowych. Bierze w nim udział 1,8 mln. dzieci.

Ideą Programu jest dostarczanie dzieciom warzyw i owoców, a także mleka i jego przetworów. Są to: jabłka, gruszki, truskawki, śliwki, marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki kalarepa oraz soki, a produkty mleczne jogurt, kefir i serek twarogowy. Dzieci w ten sposób poznają i polubią nowe smaki. To nie przypadek, że Program jest adresowany do najmłodszych dzieci szkół podstawowych.

– Nawyki żywieniowe buduje się od pierwszego roku życia, natomiast trzeba je wzmacniać – mówi Zuzanna Kłos, dietetyk dziecięcy.

Zadbajmy o to by dziecko jadło świeże, niskoprzetworzone posiłki, które są warunkiem jego harmonijnego rozwoju fizycznego intelektualnego, emocjonalnego i społecznego. Zdrowa dieta naszego ucznia to istotna sprawa, ponieważ błędy żywieniowe mogą się odbić bardzo niekorzystnie na jego rozwoju.

W Programie zadbano także o edukację. Program ma pokazać dzieciom w sposób dla nich przystępny i atrakcyjny skąd pochodzą warzywa i owoce oraz jak są uprawiane i produkowane. Rodzice także mogą skorzystać z pomocy – przygotowano dla nich specjalny poradnik z zasadami żywienia, który stanowi kompendium wiedzy. Zarówno dzieci jak i rodzicie mogą też brać udział w warsztatach kulinarnych. Możemy obejrzeć filmy z takich warsztatów, na których widać, że dzieci chętnie w nich uczestniczą.

Dzięki Programowi uczniowie nauczą się świadomie dokonywać właściwych wyborów oraz szacunku do darów natury i radości czerpania korzyści z ich spożywania. A takie nawyki pozostaną już na całe życie. Każdy uczeń już wie, że aby w zdrowiu świetnym być, trzeba zdrowo jeść.

Szkoła ma duże pole do działania w promowaniu postaw prozdrowotnych, ale bardzo ważna jest rola rodziców. Zawsze zadziała dobry przykład. Pokażmy w sposób lekki i atrakcyjny, że chrupanie jakiegoś ulubionego przez dziecko warzywa czy owocu jest przyjemne. Celebrujmy wspólnie z dzieckiem posiłki, zachęcajmy, żeby uczestniczyło w ich przygotowywaniu.

Dajmy mu wybór, ale kontrolowany czyli między np. marchewką a rzodkiewką, a nie marchewką a bezwartościowym ciastkiem. Nie zmuszajmy. Postępujmy zgodnie z zasadą "nic na siłę". Bawmy się przygotowując wspólnie śniadanie oraz drugi posiłek, który dziecko zabierze do szkoły. Poszukajmy ciekawych przykładów na pamiętnikchrumasa.pl, blogu animowanego bohatera "Programu dla szkół".

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze