128 tys. panów w Polsce nosi to imię. Dziś jest obiektem kpin i żartów
To imię chłopięce ma swój urok, ale nie jest modne. Nie zyskało na popularności pomimo mody na staropolskie imiona. Od wielu lat niechętnie nadawane jest chłopcom, choć miało okres boomu w czasach PRL-u. Dziś kojarzy się z przeszłością i brzmi przestarzale, pomimo zabawnych zdrobnień.
1. Marian to męska wersja Marii? Niekoniecznie
W Polsce imię Marian spotykane jest od XVIII wieku i nosi je 128 tys. 983 mężczyzn, ale ubiegłym roku nazwano tak zaledwie 23 chłopców. Imię Marian ma korzenie łacińskie, oznacza "pochodzący z rodu Mariuszów". Inna wersja tłumaczeń imienia wiąże je z bogiem Marsem, opiekunem Rzymu.
Powszechnie uważa się też, że to męska wersja imienia Maria, choć językoznawcy mają na ten temat inne zdanie. Może dlatego w czasach PRL-u, gdy wpływ Kościoła katolickiego na walkę o demokrację był znaczący, nie brakowało Marianów.
Imię Marian było szczególnie popularne w Polsce w pierwszej połowie XX wieku, a jego szczyt popularności przypadał na okres od lat 20. do 50. XX wieku. To imię nosił mój dziadek i co ciekawe, moja babcia nosiła imię Marianna.
Jednak po latach 50. popularność imienia Marian zaczęła spadać. W latach 60. i 70. wybór tego imienia dla dzieci stawał się coraz rzadszy, aż w końcu od lat 80. i 90. XX wieku imię Marian stało się bardzo rzadko nadawane noworodkom, tracąc na rzecz nowszych, bardziej modnych imion.
Marian może imieniny obchodzić o każdej porze roku. Do wyboru ma takie daty: 9 lutego, 16 lutego, 30 kwietnia, 1 lipca, 19 sierpnia, 11 października i 17 października.
2. Jaki jest Marian? Silna osobowość
Uważa się, że osoba nosząca imię Marian to prawdziwy "samiec alfa" - ma mocny charakter, silną osobowość, ale nie jest osobą wylewną, raczej skrywa swoje uczucia. Jest uparty i zawzięty, nie lubi zmieniać zdania, za to chętnie osądza innych. W pracy jest ambitny i zdyscyplinowany, wyznacza sobie cele, które wytrwale zdobywa.
To imię twardego i zamkniętego w sobie mężczyzny ma jednak sporo zdrobnień, niektóre brzmią bardzo zabawnie. Najczęściej spotykane to Maniek, Maniutek, Maniuś, Marianciu, Marianeczek, Marianek.
3. Marian jako obiekt żartów
Imię Marian w Polsce stało się obiektem żartów i ma nieco negatywne konotacje z kilku powodów, głównie związanych z kulturą masową i stereotypami. Współcześnie jest postrzegane jako imię staroświeckie, kojarzone z poprzednimi pokoleniami, co sprawia, że rzadko nadaje się je dzieciom. Z tego powodu często używa się go w żartach, zwłaszcza jeśli ktoś chce wywołać wrażenie przestarzałości lub "ducha komizmu".
Dodatkowo, w niektórych skeczach kabaretowych i filmach, postacie o imieniu Marian były przedstawiane w sposób komiczny, czasem jako osoby niezbyt rozgarnięte lub nieporadne. To spowodowało, że imię zaczęło być utożsamiane z takimi cechami, a jego wizerunek uległ zmianie. W rezultacie, Marian stał się imieniem, które często pojawia się w kontekście dowcipów i anegdotek, zwłaszcza gdy ktoś chce podkreślić stereotypowe cechy postaci z minionych czasów.
To zjawisko jest dość powszechne w różnych kulturach. Imiona, które kiedyś były popularne, po latach mogą zyskiwać nowe, niekoniecznie pozytywne skojarzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl