Trwa ładowanie...

Usuwanie znamion. Które powinny nas zaniepokoić? Kto może usunąć takie zmiany?

 Ewa Rosiecka
13.04.2022 19:58
Usuwanie znamion to dobra metoda na unikanie złośliwych zmian skórnych
Usuwanie znamion to dobra metoda na unikanie złośliwych zmian skórnych (Adobe Stock)

Każdy z nas może znaleźć na swojej skórze wiele pieprzyków, brodawek i innych zmian skórnych. Choć niektóre dodają nam uroku, inne mogą stanowić problem natury estetycznej lub być początkiem choroby, dlaczego część z nas chętnie się ich pozbywa. Usuwanie znamion często pozwala uniknąć zmian nowotworowych skóry, dlatego warto, gdy tylko pojawi się niepokojąca zmiana, udać się do lekarza na konsultację. Specjalista oceni czy powinniśmy usunąć znamię, a jeśli tak, to jaką metodą należy to zrobić.

spis treści

1. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Znamiona na skórze mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone zmiany mamy od urodzenia i gdy zaobserwujemy zmianę ich kształtu lub koloru powinien być to dla nas sygnał alarmowy.

Zmiany nabyte to najczęściej wynik opalania się na słońcu lub korzystania z solarium. Nasze zaniepokojenie powinny wzbudzać znamiona, które są większe niż 5 milimetrów, stają się wypukłe, swędzą, pieką lub są owrzodzone, ich barwa się zmienia, pojawia się owrzodzenie, krwawienie i wysięk. Takie objawy mogą być sygnałem do usunięcia ww. zmian wraz z badaniem histopatologicznym.

Pamiętajmy, że usunięcie znamion w pierwszej kolejności powinno być podyktowane kwestiami zdrowotnymi, dopiero w drugiej zaś estetycznymi. W każdym przypadku usunięcie znamiona powinno być poprzedzone wizytą u dermatologa, a pobrany materiał powinien zostać poddany badaniu histopatologicznemu.

2. Dlaczego warto usuwać niepokojące znamiona?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Usuwanie zmian skórnych jest niezwykle ważne w przypadku powstawania chorób nowotworowych w tym czerniaka. Zapadalność na choroby skóry rośnie każdego roku, a największą ich część stanowią czerniaki skóry, gałek ocznych lub błon śluzowych.

Jeśli znamiona będą usunięte we właściwym czasie, mogą skutecznie ochronić przez ich rozwojem w kierunku śmiertelnego nowotworu.

Czerniak - niebezpieczny nowotwór skóry
Czerniak - niebezpieczny nowotwór skóry [10 zdjęć]

Każdego roku w Polsce czerniak skóry diagnozowany jest u ok. 2 500-3 000 osób. Nowotwór cechuje szybki

zobacz galerię

3. Kto usuwa znamiona?

Oceną znamion zajmują się dermatolodzy oraz chirurdzy onkolodzy. Oglądane są przez specjalistów gołym okiem jak też poprzez badanie dermatoskopowe, które pozwala postawić ostateczną diagnozę.

3.1. Dermatoskopia - co to za badanie?

Dermatoskopia polega na oglądaniu znamion barwnikowych w dużym powiększeniu. Lekarz używa w tym celu lupy lub specjalnej kamery. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić w dokładny sposób zmianę oraz stwierdzić czy istnieje zagrożenie dla pacjenta.

4. W jaki sposób usuwane są znamiona?

Zmiany skórne możemy usunąć chirurgicznie lub laserowo. W przypadku ingerencji chirurgicznej usunięcie odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Chirurg wycina zmianę z marginesem bezpieczeństwa.

Cięcie odbywa się zgodnie z liniami skóry. Po takim zabiegu zostaje niewielka blizna. Wyciętą zmianę wysyła się do badania histopatologicznego. Po wycięciu powinniśmy unikać eksponowania miejsca na światło słoneczne. Nie wolno również przez pewien czas korzystać z sauny lub solarium.

Znamiona mogą być usuwane także popularną metodą laserową. Jest to popularna metoda usuwania znamion barwnikowych takich jak np. pieprzyki. Jest ceniona głównie ze względu na bezinwazyjność oraz bezbolesność.

Jak wygląda taki zabieg? Lekarz kieruje wiązkę lasera w miejsce poddawane zabiegowi, dobierając tryb lasera zależnie od wielkości i głębokości zmiany. Czas zabiegu jest także zależny od wielkości zmiany i trwa kilkanaście minut. Nie powoduje bólu, a pacjent odczuwa w tym czasie niewielkie pieczenie lub delikatne ciepło.

Laser frakcyjny wykorzystujemy do zmian skórnych niezłośliwych i zwykle za jego pomocą usuwamy pieprzyki, kurzajki lub brodawki łojotokowe. W czasie zabiegu nie ma krwawienia ze względu na koagulację naczyń krwionośnych. Po zabiegu nie pozostaje blizna.

Polecane dla Ciebie