Trwa ładowanie...

USA: W deszczówce odkryto ślady leków

Pestycydy, chemikalia, metale ciężkie, nikotyna, bakterie, oleje, zawiesiny. Takie dodatki można znaleźć w wodzie deszczowej. Znajdują się w niej również leki. Deszcz spłukuje toksyczne substancje. Tak wzbogacona deszczówka spływa następnie do wód powierzchniowych.

Zobacz film: "Bakterie w smogu. Niepokojące odkrycie w Pekinie"

1. Co płynie w deszczówce?

Zespół kierowany przez hydrologa Jasona Masonera z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) zbadał skład wody deszczowej z ponad 50 ulew i burz w 21 miastach na terenie Stanów Zjednoczonych. Naukowcy odkryli w próbkach około 500 różnych związków chemicznych. Każda z próbek zawierała około 73 związków organicznych. Najczęściej wykrywano pestycydy.

Które warzywa i owoce są pełne pestycydów?
Które warzywa i owoce są pełne pestycydów? [5 zdjęć]

Co roku Environmental Working Group publikuje ranking warzyw i owoców najmniej i najbardziej skażonych...

zobacz galerię

W 90 proc. próbek znajdowało się jedenaście tych samych substancji, w tym środek odstraszający owady DEET, nikotyna, kofeina i wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych bisfenol A. Badacze doszukali się również śladów leków, zarówno tych na receptę, jak i łatwo dostępnych. Część substancji wykryto w ilościach potencjalnie niebezpiecznych dla organizmów wodnych żyjących w wodach powierzchniowych. Badacze wskazują na potrzebę prowadzenia dalszych badań nad konsekwencjami wpływu zanieczyszczonej wody deszczowej na wody powierzchniowe i gruntowe.

2. Leki w wodzie

Leki obecne w wodzie szkodzą środowisku i zdrowiu. Leki, ze względu na swoją budowę, są często odporne na procesy biodegradacji. Łatwo przedostają się do wód powierzchniowych i podziemnych. Mogą również znaleźć się w wodzie pitnej, a to stwarza już bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia. Obecność leków w środowisku wodnym zaburza równowagę ekosystemów i wpływa na różnorodność organizmów wodnych. Dużym problemem jest obecność w wodzie antybiotyków, co może przyczynić się do wzrostu odporności bakterii na antybiotyki. Coraz powszechniejsze stosowanie antybiotyków i innych leków nie poprawia sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.