Trwa ładowanie...

Ukraińskie mamy nie chcą szczepić dzieci. "Nie mają zaufania do szczepionek"

Avatar placeholder
22.04.2022 11:26
Ukraińskie mamy nie chcą szczepić dzieci
Ukraińskie mamy nie chcą szczepić dzieci (East News)

Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego alarmuje, że tylko 2 z 20 noworodków, które przyszły na świat w Polsce, zostało zaszczepionych przed opuszczeniem szpitala. Specjaliści apelują o działania promujące szczepienia wśród uchodźców. Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis, WZW B oraz przeciw SARS-CoV-2. Jak zapisać dziecko na szczepienie?

spis treści

1. "Nie mają zaufania do szczepionek"

Lekarze zwracają uwagę na to, że należy pilnie podjąć działania zachęcające przebywających w Polsce obywateli Ukrainy do profilaktyki w postaci szczepień.

- Musimy pozyskać edukatorów znających język ukraiński i wyposażyć ich w narzędzia, które spowodują, że uchodźcy przyjdą na szczepienia. Dlatego że widzimy, iż te osoby nie mają zaufania do szczepionek, ani zaufania do systemu. Są generalnie przestraszeni i teraz nie myślą, żeby iść na szczepienia. Więc to po naszej stronie leży praca, by ich do tego zachęcić - przekonuje dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. COVID-19.

Lekarz zwraca uwagę na to, że ruchy antyszczepionkowe w Ukrainie są bardzo silne.

- Podobne działania zresztą były w Polsce, ale na mniejszą skalę. I rzeczywiście mamy dane ze Lwowa, sprzed wojny, które wskazują, że aż 40 proc. dzieci się tam nie szczepiło. Nie dlatego, że brakowało szczepionek, ale dlatego, że rodzice nie chcieli korzystać z tej profilaktyki - tłumaczy Grzesiowski.

Ekspert NRL ds. COVID-19 zaznacza, że placówki oświatowe, które przyjmują dzieci z Ukrainy, powinny weryfikować ich szczepienia.

- Takie dziecko powinno być poddane badaniu lekarskiemu, a w jego ramach sprawdzeniu stanu szczepień - zaznacza.

2. "Mamy nie chcą szczepić dzieci"

Na problem dotyczący szczepień ukraińskich dzieci zwróciła uwagę także Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. Stwierdziła, że uchodźcy do szczepień podchodzą z wyraźną rezerwą.

- Mamy nie chcą szczepić dzieci. W Polsce do tej pory na świat przyszło już 20 ukraińskich niemowląt. Tylko dwójka przed opuszczeniem szpitala skorzystała z dostępnych szczepień. I to tylko przeciwko gruźlicy. Mamy nie chciały korzystać ze szczepienia przeciwko WZW B - mówi Kucharska.

Pamiętajmy, że prawo wskazuje, że obowiązek szczepień aktywuje się po 3 miesiącach pobytu na terytorium Polski.

- Do tego czasu, tak jak wskazał minister zdrowia, to szczepienie jest dobrowolne. Obowiązek prawny następuje po 3 miesiącach i wtedy już możemy wdrażać dodatkowy element monitoringu nad uchylaniem się od szczepień - podkreśla.

Z dotychczasowego monitoringu Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że obecnie w skupiskach, gdzie masowo przebywają uchodźcy, największy problem stanowi COVID-19. Wśród przybywających wykryto też przypadki ospy, krztuśca oraz rotawirusa.

3. Jak skorzystać z bezpłatnych szczepień?

Minister zdrowia Adam Niedzielski namawia do skorzystania ze szczepień.

"Zachęcam wszystkich obywateli Ukrainy do darmowych szczepień przeciw COVID-19 i szczepienia dzieci w ramach polskiego kalendarza szczepień obowiązkowych" - napisał.

"Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych minister zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie PSO na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach".

Za priorytetowe uznano szczepienia przeciw:

  • odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w 2. roku życia,

  • błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,

  • COVID-19 (poza PSO).

4. Jak zapisać dziecko z Ukrainy na szczepienie?

Rodzic lub opiekun prawny, który chce zaszczepić dziecko z Ukrainy przeciw chorobom zakaźnym, musi zgłosić się do placówki medycznej.

Ukraińcy, którzy po 24 lutego przekroczyli granicę polsko-ukraińską z powodu agresji militarnej Rosji, mogą w Polsce bezpłatnie skorzystać z pomocy medycznej w dowolnej publicznej placówce ochrony zdrowia. Do pediatry najlepiej wybrać się do przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze