Trwa ładowanie...

Uczulenie na hybrydę. Przyczyny występowania, leczenie, profilaktyka

 Ewa Rosiecka
12.08.2021 21:41
Uczulenie na hybrydę
Uczulenie na hybrydę (Autor: Fotofabrika, Stock Adobe)

Uczulenie na hybrydę to najczęściej wynik nieprawidłowo wykonanego manicuru. W przypadku zaobserwowania pierwszych oznak uczulenia powinniśmy jak najszybciej zdjąć hybrydę, ponieważ reakcja szybko się rozprzestrzenia i jej skutki mogą być odczuwalne przez cały organizm. Jak uniknąć alergii na hybrydę? Jak leczyć uczulenie na hybrydę? Sprawdź!

spis treści

1. Przyczyny uczulenia na hybrydę

Manicure hybrydowy z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny. Stylizację tę pokochały miliony kobiet na całym świecie, przede wszystkim za trwałość i idealny wygląd przez długi czas.

Ponadto dziś nie jest już konieczna wizyta w salonie piękności, aby cieszyć się hybrydą na swoich paznokciach. Łatwa dostępność niezbędnych do jej wykonania akcesoriów sprawiła, że możemy wykonać ją samodzielnie, w zaciszu własnego domu.

Niestety, właśnie niewłaściwe jej wykonanie jest najczęstszą przyczyną alergii na manicure hybrydowy. Istnieje kilka ważnych zasad nakładania hybrydy, które bezwzględnie powinny być przestrzegane, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się uczulenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Alergia u dzieci"

Powinniśmy wystrzegać się:

  • zalewania skórek;
  • słabych lamp;
  • produktów kiepskiej jakości;
  • zbyt krótkiego utwardzania lakieru.
Manicure - żele hybrydowe. Czego jeszcze o nich nie wiesz? (WIDEO)
Manicure - żele hybrydowe. Czego jeszcze o nich nie wiesz? (WIDEO)

Zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Pięknie wykonany manicure może się stać prawdziwą

przeczytaj artykuł

2. Objawy uczulenia na hybrydę

Jak wygląda uczulenie na hybrydę? Pierwsze objawy pojawiają się zwykle na skórze wokół paznokci. Reakcja może przebiegać natychmiastowo, tuż po nałożeniu hybrydy, lub też pojawić się po kilku godzinach od aplikacji. W późniejszym etapie objawy uczulenia zauważymy również na płytce paznokcia.

Inne objawy alergii na hybrydę to m.in.:

  • łuszczenie się naskórka;
  • opuchlizna, ból palców;
  • swędzące pęcherzyki wokół paznokcia;
  • wstrząs anafilaktyczny;
  • onycholiza (oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska).

Nie zatrzymana w porę reakcja alergiczna może rozprzestrzenić się na całe ciało, powodując np. opuchnięcie szyi, ust oraz wysypkę.

Zwykle wyżej wymienione objawy nasilają się z chwili na chwilę, dlatego powinniśmy zdjąć hybrydę niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych symptomów. Jeśli w porę nie usuniemy lakieru, uczulenie może spowodować poważne uszkodzenia skóry i paznokci.

Jak wykonać hybrydy krok po kroku? (WIDEO)
Jak wykonać hybrydy krok po kroku? (WIDEO)

Manicure hybrydowy jest bardzo modny. Jest to idealna alternatywa dla tradycyjnego lakieru. Hybryda

przeczytaj artykuł

3. Leczenie alergii na hybrydę

Po usunięciu lakieru podrażnioną skórę najlepiej posmarować panthenolem lub zrobić okład z rumianku. Jeśli objawy nie ustąpią i pozostaną na skórze przez dłuższy czas, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa po lek na alergię skórną.

4. Czy uczulenie na hybrydę mija?

Po epizodzie alergii na hybrydę nie jest zalecana ponowna aplikacja lakieru - może się to skończyć nawet utratą paznokci.

Jednocześnie nie musi to oznaczać, że na zawsze musimy pożegnać się z hybrydą. W większości przypadków kobiety po pewnym czasie wracają do aplikacji, więcej już nie doświadczając reakcji uczuleniowej.

Ważne, aby po wystąpieniu uczulenia przez co najmniej pół roku nie aplikować hybrydy na paznokcie, aby organizm się oczyścił. Przez ten okres warto nawilżać skórę dłoni oraz wzmacniać płytkę paznokciową.

5. Jak zapobiegać uczuleniu na hybrydę?

Osoby, które mają za sobą epizod uczulenia na hybrydę, powinny ostrożnie podchodzić do kolejnych aplikacji. Pamiętajmy aby:

  • jeśli nie mamy wprawy w aplikacji hybrydy, lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u profesjonalisty;
  • przygotowywać paznokcie do zabiegu z dużą starannością - nie piłować płytki, unikać zranień, nie wycinać mocno skórek;
  • korzystać z produktów dobrej jakości;
  • kładąc lakier, starajmy się nie dojeżdżać do samych skórek, by nie dopuścić do kontaktu lakieru ze skórą;
  • co jakiś czas zróbmy sobie przerwę od hybrydy, aby dać paznokciom odpocząć.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze