Trwa ładowanie...

Ubezpieczenie szkolne - grupowe czy prywatne?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 23.09.2022 10:57
Dziewczynka bawiąca się na linkach na placu zabaw
Dziewczynka bawiąca się na linkach na placu zabaw (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany

Wraz ze zbliżającym się rokiem szkolnym pojawia się cały szereg różnych zagadnień i pytań natury organizacyjnej. Rodzice stają, na przykład, przed dylematem, czy ubezpieczyć swoje dzieci korzystając z ubezpieczenia grupowego proponowanego przez szkołę. Czy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe? A może powinniśmy raczej zdecydować się na wybrane przez nas ubezpieczenie indywidualne?

Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Według polskiego prawa nauczyciel nie może zmusić rodziców lub opiekunów do zawarcia takiej umowy. Jest ona całkowicie dobrowolna i zależna wyłącznie od woli obu stron. Potwierdza to Ministerstwo Edukacji i Nauki w swoim oficjalnym stanowisku.

Z całą pewnością jednak ubezpieczenie dziecka jest zalecane. W szkole zdarza się wiele wypadków, czy chcemy tego, czy nie. Dzieci są bardzo dynamiczne, a ich zachowania często mocno nieprzewidywalne. Dodatkowo budynki szkolne nie zawsze spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa, a ciężko jest też upilnować wszystkie młode osoby znajdujące się na ich terenie.

Ubezpieczenie szkolne - grupowe czy prywatne?

Szkoły często automatycznie proponują rodzicom ubezpieczenie szkolne, będące tak naprawdę ubezpieczeniem grupowym. W praktyce zakres ochrony jest mocno podstawowy. Często nie wiemy jak ona wygląda, jak działa, a nawet w jaki sposób postępować w razie szkody. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykupić, na własną rękę, ubezpieczenie prywatne. Dlaczego? Dlatego, że wiemy, na co się decydujemy. Mamy szansę dokładnie zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać tą najlepszą dla nas. Poza tym ubezpieczenie wybrane przez nas będzie zdecydowanie lepsze, gdyż dobierzemy je dokładnie pod nasze potrzeby.

Prywatna polisa szkolna - dlaczego warto?

Dzieci wesoło wybiegające ze szkoły
Dzieci wesoło wybiegające ze szkoły (Materiał Partnera)

Każde tego typu ubezpieczenie to ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Co powinna zawierać dobra polisa?

  • ochrona podstawowa

Firmy ubezpieczeniowe oferują różne pakiety. Różnią się one od siebie, przede wszystkim, zakresem ochrony i ceną. Zwykle rodzice muszą się liczyć z jednorazowym kosztem na cały rok - od około 50 zł za najtańsze pakiety, do około 200 zł za najdroższe. Poszczególne warianty różnią się od siebie nie tylko zakresem ochrony, czy kwotami odszkodowania za poszczególne urazy, ale również dodatkowymi opcjami, które znacznie wykraczają poza zwykłą wypłatę odszkodowania. Z pewnością, przed zdecydowaniem się na konkretne ubezpieczenie, warto jest wszystko sprawdzić, porównać na spokojnie i przeczytać dokładnie OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

  • wizyta lekarza w domu, rehabilitacja, opieka domowa

Czym są opcje dodatkowe? Warto je rozważyć, bo przy stosunkowo niewielkiej dopłacie otrzymujemy cały wachlarz wsparcia. Na przykład: wsparcie medyczne (w tym u lekarzy specjalistów), ale także takie warianty jak: pomoc domowa, korepetycje, opieka nad dzieckiem po hospitalizacji, gdy rodzice są zajęci. Możemy zostać wsparci nawet na takich polach jak: zrobienie zakupów, dostarczenie leków, transport, zaopiekowanie się zwierzętami, czy sprzątanie.

  • ochrona 24 godziny na dobę

Dobre ubezpieczenie NNW dziecka działa nie tylko w szkole, ale także poza nią. Przez całą dobę, przez cały rok, nawet w trakcie wakacji. Zarówno podczas zajęć WF, jak i na placu zabaw po szkole, w domu, a nawet na wakacjach.

  • ubezpieczenie w Polsce i za granicą

Dobre ubezpieczenie działa wszędzie i przez cały rok kalendarzowy. Ochrona działa również za granicą- podczas wycieczki czy wakacji.

  • wiek dziecka

Dziecko nie musi być w wieku szkolnym, by mogło je objąć dobre ubezpieczenie. Tak naprawdę istnieją oferty ubezpieczeniowe ważne od urodzenia do osiemnastego roku życia. Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko i są one w różnym wieku, możemy włączyć je wszystkie do jednej polisy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają objęcie jednym ubezpieczeniem aż do dziesięciorga dzieci.

  • sprawny i szybki kontakt

Jeśli coś złego się wydarzy, kontaktujemy się z infolinią i korzystamy ze wszystkich przywilejów, które wynikają z posiadanego przez nas ubezpieczenia. Cała procedura jest bardzo prosta, a wypłaty oraz wszelka inna pomoc szybkie i łatwe do uzyskania.

  • ubezpieczenie szkolne online

Ubezpieczenie szkolne warto kupić wygodnie online. Możemy zapoznać się z różnymi wariantami i wybrać najlepszy dla nas i naszego dziecka. A wszystko to na spokojnie, przed ekranem komputera, w zaciszu domowym, czytając dokładnie OWU (czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie