Trwa ładowanie...

Twórczość Zenka Martyniuka w ćwiczeniach do języka polskiego dla klasy szóstej. Dzieci właśnie go przerabiają

 Katarzyna Gałązkiewicz
12.04.2021 14:12
Twórczość Zenka Martyniuka w ćwiczeniach do języka polskiego
Twórczość Zenka Martyniuka w ćwiczeniach do języka polskiego (East News)

Znana piosenka Zenona Martyniuka, lidera zespołu "Akcent", w sparafrazowanej formie trafiła do zeszytu ćwiczeń z języka polskiego dla uczniów szóstych klas szkoły podstawowej. Grupa średniowiecznych bardów o nieprzypadkowej nazwie "Akcentus" śpiewa o wyjątkowej parze oczu. Zadaniem uczniów z szóstej klasy było znalezienie w niej czasowników.

spis treści

1. "Przez twe oczy zielone" inspiracją dla gdańskiej oświaty

Zadanie inspirowane twórczością Zenka Martyniuka ukazało się w ćwiczeniach wydanych przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Jak powiedział rzecznik wydawnictwa Paweł Mazur, utwór "Przez twe oczy zielone" był jedynie aluzją literacką, oryginalny tekst utworu nie został umieszczony w zeszycie ćwiczeń. Fragment zamieszczonego utworu brzmi następująco:

"Odkąd zobaczyłem Ciebie, Nie tknę jadła ni napoju, Ciągle czuję się jak w niebie Podczas ćwiczeń, nawet w boju (...)

Przez twe oczy błękitne, błękitne, zapomniałem, że dziś w szranki od rana miałem iść (...)"

Zobacz film: "Dlaczego coraz młodsze osoby wymagają hospitalizacji z powodu COVID-19? Dr Fiałek odpowiada"

"Teksty są diametralnie różne. I gdyby nie te oczy błękitne, do których nawiązujemy, to pewnie osoby niezorientowane w twórczości disco-polo miałyby problem, żeby te dwa teksty ze sobą powiązać" - powiedział w rozmowie z Radiem Zet Paweł Mazur.

Jeśli to prawda to spóźniliśmy WIELKA GRA SIĘ z ... p> Opublikowany przez Kabareta Smilego & nbsp; Sobota, 12 września 2020 blockquote> div> ## Tekst stylizowany na pieśń trubadurów Rzecznik gdańskiego wydawnictwa dodał, że rozdział książki, w którym umieszczono parafrazę tekstu Martyniuka, dotyczy średniowiecza. W epoce dużą popularnością cieszyły się romanse rycerskie przedstawiające **niezwykłe przygody i miłosne przeżycia rycerzy, którzy kochają i cierpią dla wybranej damy serca.** W tym kontekście miłosne rozterki znane z oryginału piosenki Martyniuka wydały się autorom ćwiczeń uniwersalne. W żartobliwy sposób wykorzystali je do przedstawienia rozterek piętnastowiecznego trubadura - twierdzi Mazur. Uznano, że sięgnięcie po popularny discopolowy utwór będzie lepszym rozwiązaniem, aniżeli czerpanie z tradycji literackiej, takiej jak, chociażby "Dzieje Tristana i Izoldy" - jednego z najpopularniejszych utworów miłosnych epoki. ## Rodzice są zdziwieni Uczniowie własnie przerabiają tekst piosenki Martyniuka, a ich rodzice nie kryją zdziwienia. "Nie wiedziałem, że odrabiając lekcje z córką, znajdę w podręczniku Zenka" - pisze pan Artur, tata Zosi. "Nie wiem, kto wpadł na ten pomysł, ale aż zanuciłem" - wtórował pan Stanisław. **Masz newsa, zdjęcie lub filmik?** Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl/) [multicontent title="Zobacz także:" content-id="5fa2692b8c8af979360ded73|5f32a934244f200ab1317b57|5f43dc1048018f4cc0299441" content-title="Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3|Apel rodziców w związku z powrotem dzieci do szkół. Ekspert komentuje|Koronawirus w Polsce. Powrót dzieci do szkół we wrześniu - prof. Simon komentuje (WIDEO)"]

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze