Trwa ładowanie...

Twoje dziecko kocha dinozaury? To dobry znak

Avatar placeholder
28.09.2020 15:00
Płatna współpraca z marką Netflix
Twoje dziecko kocha dinozaury? To dobry znak
Twoje dziecko kocha dinozaury? To dobry znak

Naukowcy z uniwersytetów w Indianie i Wisconsin w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania, z których wynika, że dzieci, które przechodziły fazę fascynacji dinozaurami, lepiej przyswajają wiedzę.

Wnioski z badania pokazują, że faza fascynacji prajaszczurami poprawia u dziecka okres skupienia uwagi, umiejętność złożonego myślenia i sposób, w jaki przetwarza informacje. Psychologowie twierdzą natomiast, że sposób, w jaki dzieci uczą się o dinozaurach, pomaga im przystosować się do nowych warunków, a w przyszłości lepiej rozwiązywać problemy.

1. Mali znawcy dinozaurów

Dorosłemu człowiekowi z wielką trudnością przychodzi zapamiętanie nazw dinozaurów. Tyranozaura, raptora i brachiozaura zna każdy z nas, przynajmniej słyszał i widział w filmie Stevena Spielberga ("Jurassic Park") lub Colina Trevorrowa ("Jurassic World"). Natomiast nie każdy potrafi wymienić nazwy innych pragadów, a 5-latek potrafi - nawet te najtrudniejsze. Nie każdy dorosły będzie też wiedział, że tyranozaur miał prawie 60 zębów w paszczy, a długość każdego z nich to nawet 30 cm, że większość mięsożernych gadów miała puste kości, które pozwalały im zachować szybkość i zwinność, że niektóre roślinożerne gady pochłaniały dziennie tonę pożywienia, a także, że dinozaury żyły ponad 165 milionów lat, a gatunek ludzki… zaledwie 2 mln. Dziecko, które się tym interesuje – wie.

Dlaczego akurat dinozaury? – ktoś zapyta. Bo są różnorodne i wciąż tajemnicze. Dzieci chcą wiedzieć, co jadły, jak żyły, jak się zachowywały i dlaczego wymarły. Chcą dotknąć, posłuchać ich odgłosów i próbować sobie wyobrazić, co by było, gdyby znów pojawiły się na Ziemi. Netflix wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom i 18 września wypuścił fascynujący, 8-odcinkowy serial animowany "Park Jurajski: Obóz kredowy".

Zobacz film: "Oficjalny zwiastun serialu "Park Jurajski: Obóz kredowy""

2. Czas na animowane prajaszczury

Serial Netfliksa nawiązuje do ostatniej kinowej serii z cyklu "Jurassic World". Akcja, zarówno w filmie, jak i w serialu animowanym dzieje się w tym samym czasie, tyle że po przeciwnych stronach tajemniczej Isla Nublar.

I w jednej, i w drugiej produkcji pojawiają się podobne sceny oraz niektóre postacie. Fani serii z łatwością rozpoznają więc postać doktora Wu — a także stworzoną przez niego zabójczą hybrydę, jaką jest Indominus Rex — oraz wychwycą odniesienia do znanych z "Parku Jurajskiego" naukowców: Alana Granta i Ellie Sattler. Jednak w serialu zamiast dorosłych pojawia się szóstka nastolatków.

Podczas gdy przypadkowo uwolnione prehistoryczne gady zaczynają siać na wyspie spustoszenie, dzieciaki uświadamiają sobie, że jeśli chcą przeżyć, muszą ze sobą współpracować, a przede wszystkim wydostać się z Mglistej Wyspy. Serial przeznaczony dla dzieci powyżej 7. roku życia, ale produkcja może zainteresować też dorosłych już fanów dinozaurów.

– Przybywając na wyspę, każdy z dzieciaków ma pewne problemy w nawiązaniu relacji z pozostałymi. Jednak wspólne przeżycia pomagają im to zmienić. Dzięki wzajemnemu wsparciu stają się lepszymi wersjami siebie samych – wyjaśnia jeden z reżyserów produkcji Scott Kreamer i podkreśla, że ten serial to wspaniała rozrywka dla całej rodziny.

Źródła: https://www3.nd.edu/~kkelley/publications/articles/Alexander_Johnson_Leibham_Kelley_CD_2008.pdf https://didyouknowfacts.com/kids-who-are-obsessed-with-dinosaurs-have-higher-intelligence/

Płatna współpraca z marką Netflix
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze