Trwa ładowanie...

TTV wkracza do szkół. Co się stanie, gdy grupa rodziców powróci do szkolnych ławek?

Avatar placeholder
Justyna Nowaczek 21.03.2024 09:27
Płatna współpraca z marką TTV
TTV wkracza do szkół. Co się stanie, gdy grupa rodziców powróci do szkolnych ławek?
TTV wkracza do szkół. Co się stanie, gdy grupa rodziców powróci do szkolnych ławek?

Jako rodzice obserwujemy i wspieramy nasze dzieci w codziennej, nie zawsze łatwej misji o nazwie "szkoła". Choć przecież sami to przeżyliśmy, czy na pewno rozumiemy, przez co przechodzą? Pamiętamy, jak to jest być na początku drogi, gdzie każdy dzień to nowe wyzwanie? Czy jako dorośli poradzilibyśmy sobie w szkolnej ławce? Stacja TTV postanowiła pomóc nam odpowiedzieć na te pytania.

Pamiętacie jeszcze te dreszczyk emocji przed pierwszym dzwonkiem w nowym roku szkolnym, kartkówki i sprawdziany, przerwy między lekcjami pełne śmiechu i przyjaźnie? Czas szkolny to nie tylko lekcje i oceny, ale także niezliczone doświadczenia kształtujące naszą przyszłość. I każdego ukształtowały inaczej. Dowodem są uczestnicy najnowszego programu TTV - "Back to school. Prawdziwy egzamin". Łączy ich to, że wszyscy są dzisiaj rodzicami i, co oczywiste, chodzili kiedyś do szkoły. Różni natomiast, jak do tej szkoły podchodzili i jak ją wspominają po latach.

materiał partnera
materiał partnera

Niektórzy lubili się uczyć na tyle, że mogą poszczycić się tytułami naukowymi karierą wykładowców akademickich, inni przyznają, że byli bumelantami i czekali tylko, by przestał na nich ciążyć obowiązek szkolny, jeszcze inni deklarują, że z nauką nie było im po drodze i powrót do szkolnej ławki jawi im się jako trauma. Pasujecie do któregoś z opisów? Świetnie, możecie sprawdzić, czy i jak poradzilibyście sobie, gdybyście ponownie musieli stać się uczniami.

Ale po kolei!

O co właściwie chodzi?

Stacja TTV w swoim najnowszym programie "Back to school. Prawdziwy egzamin" postanowiła połączyć reality show i eksperyment społeczny. Całkiem ciekawy – musimy przyznać. Zwłaszcza z perspektywy rodzica.

Dziesięciu uczestników, których znamy z ekranów telewizorów bądź smartfonów za sprawą social mediów wraca do szkolnych ławek. Dostają plan zajęć zgodny z podstawą programową klasy ósmej, podręczniki, zameldowują się w bursie. Muszą uczestniczyć w lekcjach, odrabiać prace domowe, ćwiczyć na WFie, przestrzegać ciszy nocnej. Lekcje poprowadzą prawdziwi nauczyciele z różnych typów szkół: pedagodzy z doświadczeniem w pracy z dziećmi, pasjonaci swoich przedmiotów stosujący czasem niestandardowe metody nauczania. Jak się spiszą ze zgrają znacznie starszych uczniów? Przekonamy się zapewne w finale sezonu, bowiem jego zwieńczeniem jest… egzamin ósmoklasisty, do którego każdy z uczestników musi podejść.

materiał partnera
materiał partnera

Będzie można się pośmiać. Ale nie tylko…

W skrócie - grupa dorosłych, będących rodzicami, wraca do szkoły, aby na własnej skórze poczuć to, z czym dziś mierzą się ich dzieci. I choć brzmi zabawnie i zabawnych momentów z pewnością nie zabraknie (znamy przecież TTV, a i dobór uczestników obiecuje nie lada rozrywkę), program rzuca jednocześnie światło na codzienne trudy dzieci, system edukacji i przypomina dorosłym, że szkoła to nie tylko hasanie z przyjaciółmi, ale przede wszystkim ciężka praca i cała góra oczekiwań, przed którymi nasze pociechy stają każdego dnia.

"Back to school. Prawdziwy egzamin" w unikatowy sposób łączy rozrywkę z refleksją, pokazując, że nauka jest procesem ciągłym, niezależnie od wieku. Program zmusza do zastanowienia się nad pytaniem: czy jako rodzice jesteśmy wystarczająco zaangażowani w edukacyjną podróż naszych dzieci? Czy rozumiemy wyzwania, przed którymi stoją w szkole i jak możemy im pomóc je przezwyciężyć?

materiał partnera
materiał partnera

Kto więc wróci do szkoły z TTV?

Trzeba przyznać, że stacji udało się zgromadzić naprawdę barwne i skrajnie różne postaci. To świetnie! Dzięki temu będziemy mieć pogląd na różnorodne doświadczenia i wspomnienia, co pozwoli znaleźć swój szkolny odpowiednik niemal każdemu.

Dominika Abusa kojarzyć możemy np. z programu Gogglebox. Właściciel firmy budowlanej, ojciec trójki dzieci. Przyznaje, że praca zabiera mu czas na rodzicielstwo. W szkole specjalizował się w ściąganiu, a najbardziej "dumny" jest z wysadzenia toalety petardą.

Zdaje się, że zmagania aktora Michała Koterskiego z edukacją, zwłaszcza nauką języka angielskiego mieliśmy okazję oglądać na ekranie w kultowym dzisiaj "Dniu Świra". Jego szkolna droga to seria zmian szkół. Niedługo jego syn rozpocznie edukację.

materiał partnera
materiał partnera

Agnieszka Kotońska, kolejna barwna postać doskonale znana z Gogglebox Szkołę wspomina dobrze zwłaszcza dlatego, że poznała tam męża. Choć nie była orłem, robienie ściąg doprowadziła do poziomu mistrzowskiego. Kontynuowała naukę nawet kiedy w wieku 16 lat została mamą Dajana. Jej wnuk, Tymek, niedawno zaczął naukę.

Michał Będźmirowski, którego znać możemy z instagrama jako @modny_tata, jest doktorem nauk społecznych i ma na koncie karierę wykładowcy akademickiego. Kiedy urodził się jego syn, założył bloga, mającego łamać stereotypy dotyczące ojcostwa.

Barbara Cichocka–Mruk, czyli internetowa @tatypiara, jest matką dwójki dzieci. Jej edukacyjna ścieżka to zbieg okoliczności – od "mat-fizu" do socjologii. Znana jako klasowy śmieszek. Przyłapana na ściąganiu… zjadła ściągę.

Górnik z rodziny górników, Kamil Dudek (ŻYCIE NA KREDYCIE), ma trójkę dzieci. Szkoła to dla niego miejsce koszmarów, ale tam poznał żonę. Teraz jest… przewodniczącym Rady Rodziców.

Kolejna z "rodziny" Gogglebox – góralka Katarzyna Gąsienica, jest mamą dwójki pociech. Szkoła to dla niej koszmary senne i przyznaje, że pasuje do niej jak ulał określenie "zdolna, ale leniwa".

materiał partnera
materiał partnera

Z kolei Karolina Kuczyńska, mama Antka, żałuje, że nie ma matury. Nauka ustąpiła miejsca karierze modelki. Krytycznie ocenia polski system edukacji, który ma doskonale pamięta z racji młodego wieku i tego, że jej syn jest w wieku szkolnym.

Maciej Liziniewicz dał znam się poznać w programie "Nasi w mudnurach". Pastor i mentor, ojciec czteroletniej córki. Lubił szkołę głównie za aspekt towarzyski, mimo trudnych początków. Lubi naukę i był wykładowcą w Bradford.

Davina Reeves Ciara, modelka i była Miss Nowego Jorku wychowała się i uczyła w USA. Często zmieniała szkoły z powodu trudności życiowych. Aktualnie mama czwórki, zajmuje się domem, modelingiem i terapią "uzdrawiania emocjonalnego". Przyznaje, że nosi w sobie szkolne traumy.

materiał partnera
materiał partnera

Nie przegapcie "Back to school. Prawdziwy egzamin" na antenie TTV - to program, który bawi, uczy i inspiruje do refleksji nad rolą edukacji w naszym życiu. Zabierzcie się z nami na tę niezwykłą podróż. Dla rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym powinna to być wręcz pozycja "must see".

Płatna współpraca z marką TTV
Polecane dla Ciebie