Tak nazywa się pół miliona Polek. Kiedyś Kościół zakazywał tego imienia
Niektóre imiona mają tak bogatą historię i tradycję, że można odnieść wrażenie, że istniały od zawsze. Mało kto by przypuszczał, że jedno z najpopularniejszych imion w przeszłości było rzadko nadawane, a w niektórych kręgach wręcz zakazane.
1. Znaczenie imienia Maria
Mowa o imieniu Maria. Aż do XIX wieku katolicy nie mogli tak nazywać swoich córek. Według nauki Kościoła było było zarezerwowane tylko dla Matki Boskiej. Zamiast tego popularne były inne, które pełniły funkcję bardziej świeckich odpowiedników.
Imię Maria ma wiele możliwych znaczeń, a jego pochodzenie jest interpretowane na różne sposoby, co sprawia, że jest ono niezwykle bogate symbolicznie.
Jedna z hipotez wskazuje na egipskie pochodzenie od wyrażenia meri-jam, które można przetłumaczyć jako "ukochana przez Jahwe" lub "ukochana przez Boga", a także "miłująca Boga".
Inne interpretacje sugerują, że imię Maria może pochodzić od hebrajskiego czasownika rawah, który oznacza "napawać", a więc Maria byłaby "napawającą radością" lub "przyczyną radości".
Jego pierwotna forma wywodzi się jednak od hebrajskiego imienia Miriam. Imię Maria dało początek wielu innym, takim jak Marianna, Maryna, Mariola, Maryla, Marita, Marlena czy Marietta.
2. Popularność imienia
Imię Maria jest także wyjątkowe z innego względu - noszą je również mężczyźni. W niektórych krajach, zwłaszcza katolickich, Maria bywa nadawana jako drugie imię mężczyznom na znak pobożności i oddania Matce Boskiej.
Przykłady to Jan Maria Vianney, czy Karol Maria von Weber, choć imienników znajdziemy także w Polsce - Maksymilian Maria Kolbe, Bronisław Maria Komorowski.
Obecnie imię Maria jest trzecim najpopularniejszym imieniem w naszym kraju - według danych nosi je 585 573 kobiet oraz 50 mężczyzn. W ubiegłym roku zostało nadane 3137 dziewczynkom.
Posiadaczki imienia Maria mają okazję do świętowania imienin aż 66 razy w roku, a wśród najpopularniejszych dat możemy jednak wymienić: 2 lutego, 11 lutego, 25 marca, 30 kwietnia, 3 maja, 13 maja, 29 maja, 27 czerwca, 2 lipca, 16 lipca, 15 sierpnia, 22 sierpnia, 26 sierpnia, 8 września, 12 września i 8 grudnia.
Co ciekawe, w polszczyźnie istnieje archaiczna forma imienia Maria, używana wyłącznie w odniesieniu do Matki Bożej - Maryja.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl