Trwa ładowanie...

Łykali leki na alergię. Tragiczny finał challenge’u na TikToku. Nie żyje 15-latka

Avatar placeholder
02.09.2020 18:23
TikTok
TikTok (123rf)

15-latka z Oklahoma City to kolejna ofiara śmiertelna niebezpiecznego wyzwania na TikToku o nazwie "Benadryl challenge". Scott Schaeffer z Oklahoma Center for Poison and Drug Information ostrzega zarówno rodziców, jak i samych nastolatków. W ubiegłym tygodniu z tej samej przyczyny zmarła inna osoba.

1. Wyzwanie zbiera żniwo wśród młodych

Serwis Metro.co.uk. jako jeden z pierwszych poinformował o śmierci 15-letniej dziewczyny z Olkahoma City, która przedawkowała antyalergiczny lek "Benadryl". Nastolatka brała udział w wyzwaniu TikToka, które polega na zażyciu co najmniej 12 kapsułek leku. Cel? Osiągnięcie głębokiego odurzenia. Co istotne, to już kolejna ofiara tego niebezpiecznego challenge’u. W ubiegłym tygodniu zmarł inny nastolatek. Z kolei w maju trzech nastolatków z Dallas trafiło do szpitala po tym, jak wzięli udział w podobnej zabawie. Ich udało sie jednak uratować. Nazwisk ofiar nie podano do publicznej wiadomości.

2. Cienka granica między odurzeniem a śmiercią

Scott Schaeffer z Oklahoma Center for Poison and Drug Information ostrzega, że granica między osiągnięciem odurzenia a samobójstwem podczas zażywania substancji podobnych do tych obecnych w leku jest niezwykle cienka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

- Dawka wywołująca halucynacje jest bardzo zbliżona do tej, która może stanowić zagrożenie dla życia - wyjaśnia Scott Schaeffer.

"Benadryl" jest popularnym lekiem w Stanach Zjednoczonych, stosowanym w takich dolegliwościach jak katar sienny, łagodne przeziębienie czy popularne alergie. Co więcej, można go kupić bez recepty, co wzbudza szczególny niepokój wśród ekspertów. Ich zdaniem - właśnie przez to - może nie być postrzegany jako potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia.

3. Substancja czynna "Benadrylu" w popularnych lekach w Polsce

Warto wiedzieć, że główne niebezpieczeństwo stanowi tu substancja czynna - difenhydramina, która blokuje łączenie się histaminy z receptorami, przez co hamuje objawy alergiczne. Podrażnia również błędnik, stąd jej działanie nasenno-uspokajające. Znajdziemy ją w wielu popularnych lekach przeciwalergicznych, a także przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych na rynku europejskim, również w Polsce.

Difenhydramina wchłania się niezwykle szybko do organizmu i niemal całkowicie. Działa tak samo. Przenika do ośrodkowego układu nerwowego, a metabolizowana jest w wątrobie. Biologiczny okres półtrwania difenhydraminy wynosi 2-9 godzin.

Przedawkowanie difenhydraminy zazwyczaj objawia się nadmierną sennością, zwolnieniem akcji serca, spadkiem ciśnienia, nudnościami, a także uporczywą suchością błony śluzowej w jamie ustnej. Nasilenie objawów zależne jest od organizmu osoby, która spożywała lek oraz jego ilości. Mimo wielu negatywnych skutków jakie może wywołać difenhydramina, w tym zatrzymanie akcji serca, jak w przypadku nastolatki z Oklahomy, to lek powszechnie uznawany za bezpieczny. Należy jednak mieć się na baczności i stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce.

Zobacz także: Nastolatki zjadają tabletki pochłaniające wilgoć w teście ciążowym. Niebezpieczny trend na Tik Toku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze