Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Tonery do drukarki. Jakość w dobrej cenie

Wybór drukarki wiąże się nierozerwalnie z dodatkowymi kosztami, w tym z zakupem tonera, którego cena może nawet kilkakrotnie przewyższać cenę drukarki. Zazwyczaj do wybranego sprzętu producenci dodają tusz, który może wystarczyć na kilka bądź kilkanaście miesięcy. Toner jednak się kończy, a my stajemy przed dylematem, co zrobić, aby nie przepłacić za kolejną tubkę. A może zastanawialiście się nad zakupem zamiennika oryginalnego tonera? Postanowiliśmy sprawdzić, który toner będzie najlepszy w eksploatacji.

Zobacz film: "Zdjęcia ze smartfona jak z polaroida"

spis treści

1. Toner do drukarki – co warto wiedzieć przed zakupem drukarki?

Kupując drukarkę, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które znacząco ułatwią wybór sprzętu. Bardzo ważne są indywidualne potrzeby użytkownika. Jeśli częściej drukujecie dokumenty tekstowe, dobrym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa. Natomiast w przypadku kolorowych zdjęć oraz projektów graficznych - drukarka atramentowa. Jednak w obu przypadkach będziemy potrzebowali albo tuszu (do drukarki atramentowej) albo tonera (do drukarki laserowej). Dokupując drukarkę do laptopa dla dziecka, sprawdźmy czego bardziej potrzebuje, wydruków czarno-białych czy kolorowych i na tej podstawie podejmijmy decyzję.

W ofercie producentów znajdziemy urządzenia, które samodzielnie wyrównują poziom atramentu. Jednak zazwyczaj kierujemy się ceną drukarki, zamiast sprawdzić możliwości jej eksploatacji. Najczęściej cena jednej wydrukowanej kartki w przypadku laserowego sprzętu waha się od 1 do 10 groszy za stronę. Aby zmniejszyć ten koszt do 1 grosza, należy duży nacisk położyć na wybór tonera. Tym bardziej, że jego cena może sięgać nawet 1200 złotych.

2. Toner do drukarki – ważne parametry

Na toner do drukarki składają się dwa oddzielne elementy (tzw. frakcje), większe kulki szklane oraz niewielkie kulki żywicy termpolastycznej, które są zabarwione kolorem (np. czarnym).

Tonery mogą mieć różne kolory
Tonery mogą mieć różne kolory (istockphoto.com/simpson33)

W niektórych drukarkach laserowych toner połączony jest ze światłoczułym bębnem, co w przypadku wymiany obu elementów jednocześnie sprawia, że będziemy mieli pewność idealnego wydruku. Jeśli wybierzemy sprzęt, w którym toner i bęben nie są zintegrowane, to sam toner będzie o wiele tańszy, ale wzrośnie koszt ewentualnej wymiany bębna.

Tonery do drukarki można podzielić na trzy grupy: tonery oryginalne, tonery zamienniki oraz tonery regenerowane, w których wykorzystuje się używany kartridż będący bazą surowcową. Zazwyczaj decyzja o wyborze jest uzależniona od możliwości finansowych użytkownika.

3. Tonery oryginalne i tonery zamienniki – co się lepiej opłaca?

Tonery oryginalne i tonery zamienniki są produkowane na bazie naturalnych surowców. Oba rodzaje różnią się, niekiedy diametralnie, ceną. Jeśli jesteście użytkownikami monochromatycznej drukarki, z której bardzo często korzystacie, lepszym rozwiązaniem będzie wybór tonera zamiennika, ponieważ koszt jednorazowego wydruku zmniejszy się kilkakrotnie (będzie wynosił ok. 1 grosza). W tym wypadku warto znać firmy produkujące zamienniki tak, aby nie zniszczyć drukarki, używając tonera nieznanego pochodzenia.

Toner do drukarki w biurze powinien nam pozwolić na dużą eksploatację
Toner do drukarki w biurze powinien nam pozwolić na dużą eksploatację (istockphoto.com/balooon111)

Osoby, które chciałyby zaoszczędzić na wydruku kolorowym, powinny mieć świadomość, że wykorzystując zamiennik może się zdecydowanie obniżyć jakość drukowanych obrazów. Oryginalne tonery sprawdzą się, jeśli zależy nam na bardzo wyraźnym tekście oraz grafikach.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.