Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

To jedno z najbardziej znanych zdjęć XX wieku. Mała "dorosła" dziewczynka

Zdjęcie wykonane w 1989 r. przez znaną amerykańską fotografkę Sally Mann zrobiło światową karierę. Obraz przedstawia nastolatkę trzymającą w dłoni papierosa. Fotografia została uznana za jedno z najbardziej kontrowersyjnych zdjęć XX wieku. Po latach autorka zdradza historię zdjęcia.

Zobacz film: "4-latka zarzuciła wędkę. Chwilę później osłupiała cała rodzina"

1. Historia jednego zdjęcia

Wykonane przez Sally Mann w 1989 r. zdjęcie pod tytułem "Candy Cigarette" przeszło do historii fotografii. Uznawane jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych fotografii w XX wieku. Gra światła i mocno emocjonalny przekaz sprawiają, że ciężko oderwać od niego wzrok. Dziecko, które pali papierosy? Obraz budził duże kontrowersje. Zdjęcie miało posłużyć do zobrazowania historii młodej kobiety, która zbacza z właściwej ścieżki.

2. Sally Mann – matka gorszycielka

"Candy Cigarette" to jedno z najbardziej znanych zdjęć amerykańskiej artystki i fotografki Sally Mann. Okazuje się, że na zdjęciu autorka pokazała swoją własną córkę Jessie, trzymającą nieprawdziwego, ale cukierkowego papierosa między małymi palcami.

Niezwykła sesja dzieci z zespołem Downa
Niezwykła sesja dzieci z zespołem Downa [5 zdjęć]

Laura Kilgus z USA jest fotografem wykonującym przepiękne zdjęcia dzieciom. Nie byłoby w tym nic zaskakującego,...

zobacz galerię

Wymowny obraz dziewczynki pojawia się na pierwszym planie, w tle jest jej rodzeństwo, które bawi się na placu zabaw i patrzy zupełnie w innym kierunku. To też symboliczny przekaz obrazujący, że nawet w grupie jesteśmy "samotną wyspą", która podąża własną drogą.

Piękna, niewinna twarz i jasne włosy dziewczynki symbolizują młodość i dziecięcą beztroskę. Na pierwszy rzut oka dziewczynka jest uosobieniem niewinności. Papieros w jej dłoni i mocne spojrzenie wybijają się jednak na pierwszy plan. Dlatego większość osób odczytywała to zdjęcie, jako manifest dziewczyny, która chce zostać kobietą.

3. Dziewczynka, która chciała być dorosła

Zdjęcie po publikacji wzbudzało duże kontrowersje. Dziecko z papierosem - to nietypowy obraz, zwłaszcza w sztuce. Artystka tłumaczyła, że zgodnie z tytułem - "Candy Cigarette", fotografia pokazuje dziecko, które po prostu naśladuje dorosłego. Wielu zachwycało się niesamowitą urodą dziewczynki, podkreślając, że jej wyraz twarzy, spojrzenie i postawa doskonale naśladują zachowania dorosłych.

"Candy Cigarette" to jedno z najbardziej znanych zdjęć XX wieku.
"Candy Cigarette" to jedno z najbardziej znanych zdjęć XX wieku. (FB/fot. Sally Mann)

Dorosły w ciele dziecka. Poza dziewczynki miała symbolizować wyzwania, których już wkrótce będzie doświadczać jako osoba pełnoletnia. W kontraście do jej zatroskanej i świadomej upływu czasu postawy, jej rodzeństwo widoczne w tle, beztrosko korzysta z uroków dzieciństwa, bawiąc się na dworze.

Sally Mann podkreśla, że swoim zdjęciem chciała pokazać słodko-gorzką tragedię małych dzieci, które muszą przedwcześnie dorosnąć. Jej córka Jessie jest jeszcze dzieckiem, ale wkrótce dorośnie i stanie się młodą kobietą, a tego procesu nie da sie powstrzymać. "Candy Cigarette" budzi niepokój, jest w pewnym sensie symbolem całego młodego pokolenia, które chce jak najszybciej wejść w dorosłość.

Przeczytaj także: historię małych dziewczynek, które zostały miss.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.