Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Tłumy na przerwach i kolejki do toalet w szkołach średnich. Tak wyglądają pierwsze dni uczniów

Kolejki do toalet, tłumy na przerwach i chaos w szatniach – to relacje z pierwszych dni w szkołach. Wielu uczniów jest totalnie zagubionych w tej rzeczywistości. Są emocje, łzy, zdenerwowanie. A rodzice nie kryją rozgoryczenia.

Zobacz film: "Szkoła wprowadza na korytarzach ruch jednokierunkowy. To efekt reformy edukacji"

1. Dzieci narzekają na chaos i tłum w szkołach

Mama Agnieszki, uczennicy pierwszej klasy w jednej z warszawskich szkół średnich, jest załamana. Kobieta chce zachować anonimowość dla dobra córki, bo boi się niemiłych komentarzy. Jak opowiada, córka wczoraj trzy razy płakała po powrocie z lekcji. W domu mówiła, że w szkole jest tak ciasno i głośno, że nie da się wytrzymać.

- Tłum i hałas na przerwach. Chaos na zajęciach. Wszędzie masa ludzi. Wściekli nauczyciele i przerażone dzieciaki. Tak to wygląda. Dyrektorka placówki mówiła mi, że robiła wszystko, żeby dzieci nie kończyły lekcji o 19, więc z 5 dotychczasowych klas pierwszych zrobiło się 12 - relacjonuje.

Jej córka ma dysleksje, to jeszcze wzmaga u niej stres w tych pierwszych dniach.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?
Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych? [6 zdjęć]

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało...

zobacz galerię

Podobną historię opowiada Kuba, uczeń pierwszej klasy w Zespole Szkół Nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie. W klasie ma 34 osoby. Mówi, że nauczyciele są bardzo zdenerwowani, bo jest masa zmian. Nastrój udziela się też młodzieży i to już od pierwszego dnia.

- Na razie jest ciężko. Wszędzie dużo ludzi, nawet żeby skorzystać z toalety trzeba czekać. Na każdej przerwie jest ogromny huk, po niektórych korytarzach nie da się przejść, nie ma jak złapać oddechu. Więc wizja przerw wydaje się tak samo intensywna jak lekcje - żali się.

2. Szkolne budynki "nie urosły", a muszą pomieścić więcej dzieci

Marcin Korczyc - wiceprezes Fundacji JaNauczyciel - przyznaje, że do nich również napływają skargi i zdjęcia pokazujące, co dzieje się od wczoraj w szkołach.

Dzieci narzekają na hałas.
Dzieci narzekają na hałas.

- Minister mówi, że nie widzi chaosu, ale fakty są inne. Opublikowaliśmy nawet na naszym fanpage’u zdjęcie, jak to dziś wygląda w jednej ze szkół - mówi Korczyc.

Nauczyciel przyznaje, że problem dotyczy przede wszystkim szkół średnich w dużych miastach. A uczniom można tylko współczuć.

- To, co przeżywają uczniowie, jest straszne. Nie możemy mówić, że ktoś, kto ma tylko 15 lat, będzie w stanie dobrze funkcjonować w takim hałasie albo normalnie się uczyć o 18. Ja widziałem takie plany, gdzie przerwy pomiędzy zajęciami trwały 5 minut. Jak tak można funkcjonować? Szkoła sama z siebie jest głośna, a jak jesteśmy w budynku, w którym jest 1000 osób, to jak ma nie być głośno. Można to sobie wyobrazić. Nie da się tego oszukać, że poszło dwa razy więcej dzieci do tych samych budynków – dodaje zbulwersowany nauczyciel.

3. Najgorsze są początki

Sposób na złagodzenie stresu w pierwszych dniach szkoły i brutalnym starciu z rzeczywistością znalazła jedna z warszawskich szkół średnich. 8 spośród 15 klas pierwszych wyjechało na integrację podczas tzw. "zielonej szkoły", żeby lepiej się poznać z innymi uczniami i nauczycielami.

To był przemyślany ruch. Dyrekcja obawiała się, że prowadzone w szkole prace remontowe mogą się przedłużyć, a do tego chciała uchronić młodych ludzi przed najgorszym zamieszaniem, które zawsze pojawia się w pierwszych dniach. Zwłaszcza w takich okolicznościach.

Przerwa w warszawskiej szkole średniej.
Przerwa w warszawskiej szkole średniej. (arch. prywatne)

- W naszej szkole będzie 900 dzieci, a jest przystosowana dla 400, zamiast 60 nauczycieli będzie 90. My musieliśmy praktycznie wszystkie pomieszczenia przerobić na sale, wszystkie magazyny, czytelnie itp. Już od paru lat było na korytarzach gęsto, więc teraz na pewno nie będzie lepiej – przyznaje Marek Nocuła, dyr. XLVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Czarnieckiego w Warszawie.

Do szkół średnich zdawało w tym roku ok. 370 tys. uczniów więcej niż w ubiegłym. Nic dziwnego, że szkolne korytarze przeżywają oblężenie, a klasy są przeludnione. Dyrektor deklaruje, że będą robić wszystko, żeby uczniowie mogli w szkole w miarę normalnie funkcjonować.

- Na pewno będą się zdarzały kolejki do toalet, tłumy na przerwach. Jest bardzo gęsto. Jedyne, co nam zostaje, to jakoś z tym walczyć. Nie będziemy zamykali sal lekcyjnych na przerwach, będziemy zostawiali do dyspozycji uczniów też sale gimnastyczną, a jak będzie ciepło, będziemy namawiać, żeby młodzież spędzała czas między lekcjami na dworze – dodaje dyrektor liceum.

Wiele szkół w związku z reformą było zmuszonych do wprowadzenia dwuzmianowego trybu zajęć. To oznacza, że kilkunastoletni uczniowie szkół średnich będą kończyć zajęcia nawet o 19.30.

Można mieć nadzieję, że chaos w szkołach jest chwilowy. Pierwsze dni zawsze są najgorsze. Ale tłumy na korytarzach nie znikną po tygodniu. To będzie nowa rzeczywistość w wielu placówkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.