Trwa ładowanie...

Test dominującej ręki. Jak sprawdzić czy dziecko jest prawo-, czy leworęczne?

Lateralizacja, czyli dominacja jednej ręki nad drugą kształtuje się u dzieci już od najmłodszych lat. Jeśli twoje dziecko do jednych czynności używa prawej ręki, a do innych lewej, warto przekonać się, czy bliżej mu do prawo-, czy leworęczności. Wystarczy rozwiązać prosty test.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

spis treści

1. Za lateralność odpowiada mózg

To, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne odpowiada dominacja jednej z półkul mózgowych. Warto wiedzieć, że u każdego dziecka leworęczność czy praworęczność może ujawnić się w zupełnie innym czasie. Najczęściej kształtuje się od 18. miesiąca życia do 2 lat. Bywa jednak, że skłonność do prawo- czy leworęczności pojawia się bardzo szybko np. w okolicy 7-9 miesiąca albo dosyć późno, bo dopiero w wieku 4-6 lat.

Co ciekawe, są również takie dzieci, które mają tzw. mieszaną rękę, która polega na tym, że do jednych czynności dziecko używa prawej ręki, a do innych woli używać lewej. Są też dzieci oburęczne, które są równie sprawne w używaniu prawej, jak i lewej ręki. Jest ich jednak bardzo mało, stanowią zaledwie 1 proc. całej populacji.

U każdego dziecka leworęczność czy praworęczność może ujawnić się w zupełnie innym czasie
U każdego dziecka leworęczność czy praworęczność może ujawnić się w zupełnie innym czasie (Getty Images)

2. Test dominującej ręki

Jeśli chcesz się przekonać, czy twoje dziecko jest prawo- czy leworęczne, możesz wykonać mu prosty test.

  • Usiądź z dzieckiem przy biurku i przygotuj mu kredki do rysowania. Do tego eksperymentu możesz wykorzystać także sztućce. Obserwuj, którą ręką po nie sięgnie.
  • Poproś pociechę, aby odeszło od stolika i zapaliło światło.
  • Rzucaj dziecku piłkę i zwróć uwagę, którą ręką ją odrzuca,
  • Poproś dziecko, żeby przyniosło ci jakąś rzecz z szafki i przyjrzyj się, którą ręką do niej sięga.
  • Obserwuj każdą czynność dziecka, np. którą ręka chwyta kanapkę czy szczoteczkę do zębów.

Test powtórz kilka razy w ciągu dwóch tygodni. To pozwoli ci zaobserwować, czy twoje dziecko jest prawo- czy leworęczne.

3. Dlaczego warto sprawdzić lateralizację u dziecka?

To, co warto podkreślić, to fakt, że lateralizacja ma wpływ na to, jak dziecko będzie sobie radzić w szkole i czy będzie mieć określone trudności z nauką (np. dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię), koncentracją czy zapamiętywaniem.

Problemy z lateralizacją mogą również mieć wpływ na radzenie sobie z czynnościami manualnymi np. na zajęciach wychowania fizycznego, na plastyce czy technice.

Problemem może być skrzyżowanie dominacji na linii: oko-ręka, ponieważ wpływa ono negatywnie na kontrolę wzrokową pracy ręki oraz utrudnia koordynację wzrokowo-ruchową.

Najważniejsze, aby nie przestawiać dziecka na siłę na praworęczność - być może ma naturalną dominację lewej półkuli mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.