Trwa ładowanie...

Test dominującej ręki. Jak sprawdzić czy dziecko jest prawo-, czy leworęczne?

 Katarzyna Gałązkiewicz
21.02.2021 21:55
Sprawdź czy masz leworęczne dziecko
Sprawdź czy masz leworęczne dziecko (Getty Images)

Lateralizacja, czyli dominacja jednej ręki nad drugą kształtuje się u dzieci już od najmłodszych lat. Jeśli twoje dziecko do jednych czynności używa prawej ręki, a do innych lewej, warto przekonać się, czy bliżej mu do prawo-, czy leworęczności. Wystarczy rozwiązać prosty test.

spis treści

1. Za lateralność odpowiada mózg

To, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne odpowiada dominacja jednej z półkul mózgowych. Warto wiedzieć, że u każdego dziecka leworęczność czy praworęczność może ujawnić się w zupełnie innym czasie. Najczęściej kształtuje się od 18. miesiąca życia do 2 lat. Bywa jednak, że skłonność do prawo- czy leworęczności pojawia się bardzo szybko np. w okolicy 7-9 miesiąca albo dosyć późno, bo dopiero w wieku 4-6 lat.

Co ciekawe, są również takie dzieci, które mają tzw. mieszaną rękę, która polega na tym, że do jednych czynności dziecko używa prawej ręki, a do innych woli używać lewej. Są też dzieci oburęczne, które są równie sprawne w używaniu prawej, jak i lewej ręki. Jest ich jednak bardzo mało, stanowią zaledwie 1 proc. całej populacji.

U każdego dziecka leworęczność czy praworęczność może ujawnić się w zupełnie innym czasie
U każdego dziecka leworęczność czy praworęczność może ujawnić się w zupełnie innym czasie (Getty Images)

2. Test dominującej ręki

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

Jeśli chcesz się przekonać, czy twoje dziecko jest prawo- czy leworęczne, możesz wykonać mu prosty test.

  • Usiądź z dzieckiem przy biurku i przygotuj mu kredki do rysowania. Do tego eksperymentu możesz wykorzystać także sztućce. Obserwuj, którą ręką po nie sięgnie.
  • Poproś pociechę, aby odeszło od stolika i zapaliło światło.
  • Rzucaj dziecku piłkę i zwróć uwagę, którą ręką ją odrzuca,
  • Poproś dziecko, żeby przyniosło ci jakąś rzecz z szafki i przyjrzyj się, którą ręką do niej sięga.
  • Obserwuj każdą czynność dziecka, np. którą ręka chwyta kanapkę czy szczoteczkę do zębów.

Test powtórz kilka razy w ciągu dwóch tygodni. To pozwoli ci zaobserwować, czy twoje dziecko jest prawo- czy leworęczne.

3. Dlaczego warto sprawdzić lateralizację u dziecka?

To, co warto podkreślić, to fakt, że lateralizacja ma wpływ na to, jak dziecko będzie sobie radzić w szkole i czy będzie mieć określone trudności z nauką (np. dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię), koncentracją czy zapamiętywaniem.

Problemy z lateralizacją mogą również mieć wpływ na radzenie sobie z czynnościami manualnymi np. na zajęciach wychowania fizycznego, na plastyce czy technice.

Problemem może być skrzyżowanie dominacji na linii: oko-ręka, ponieważ wpływa ono negatywnie na kontrolę wzrokową pracy ręki oraz utrudnia koordynację wzrokowo-ruchową.

Najważniejsze, aby nie przestawiać dziecka na siłę na praworęczność - być może ma naturalną dominację lewej półkuli mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze