Tajemnicza choroba zabija dzieci we śnie. Czym jest SIDS?
SIDS nazywany również śmiercią łóżeczkową atakuje najczęściej dzieci poniżej pierwszego roku życia. I chociaż naukowcy nie znajdą dokładnej przyczyny zgonu z powodu SIDS, to odkryli czynniki, które mogą zwiększać jego ryzyko.
1. Czym jest SIDS?
Rodzice są przerażeni. Ich zdrowe dzieci umierają w swoich łóżeczkach, a przyczyna śmierci nie jest znana. SIDS, czyli zespół nagłego zgonu niemowląt atakuje nagle, zazwyczaj dzieci poniżej pierwszego roku życia. Przyczyną, która zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej mogą być wrodzone nieprawidłowości w mózgu.
Rozwijają się one jeszcze w życiu płodowym na skutek narażenia dziecka na działanie substancji toksycznych. Mogą mieć też związek ze zmniejszoną ilością tlenu jaką otrzymuje płód. Dzieje się tak, gdy ciężarna pali papierosy.
Naukowcy uważają, że SIDS może być również związany z przegrzaniem czy infekcjami, np. dróg oddechowych u niemowlęcia po narodzeniu. Inną przyczyną jest pozycja, jaką przyjmuje dziecko w trakcie snu. Eksperci ostrzegają, że szczególnie niebezpieczne jest spanie na brzuchu. Inną możliwą przyczyną są defekty związane z układem odpornościowym niemowlaka, a także zaburzenia metaboliczne.
2. Czynniki zwiększające ryzyko SIDS
Do czynników ryzyka, oprócz wieku, zalicza się również płeć. SIDS atakuje częściej chłopców. Znaczenie ma również rasa (biała) oraz waga urodzeniowa, gdyż śmierć łóżeczkowa jest bardziej prawdopodobna u wcześniaków o niskiej wadze urodzeniowej. Nie bez znaczenia jest również stan zdrowia matki oraz historia rodzinna. Ryzyko wzrasta, gdy w rodzinie dziecka stwierdzane były już przypadki SIDS. Zespół nagłego zgonu niemowląt stwierdza się również częściej u dzieci kobiet, które w czasie ciąży palą, zażywają narkotyki i piją alkohol.
Niestety SIDS nie daje żadnych objawów. Atakuje nagle i doprowadza do szybkiego zgonu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl