Trwa ładowanie...

Szwedzi testowali wpływ słodyczy na niepełnosprawnych. Przerażający eksperyment

W latach czterdziestych w Szwecji przeprowadzono eksperyment, którego pacjentami byli podopieczni ośrodka dla niepełnosprawnych umysłowo. Wbrew ich woli testowano na nich wpływ cukru na uzębienie.

Zobacz film: "6 nietypowych produktów, które niszczą IQ"

1. Eksperyment na chorych

Na początku dwudziestego wieku dentyści nie byli pewni, co powoduje ubytki w uzębieniu.

Zastanawiano się wówczas, czy winę za ból zębów ponosi ogólna dieta, tajemnicza choroba, czy konkretne produkty.

Niewielka grupa dentystów stawiała na destruktywne działanie słodyczy.

W latach trzydziestych problemem postanowił się zająć szwedzki rząd. Okazało się, że nawet w tak niewielkim kraju przeprowadzenie ogólnokrajowego leczenia zębów jest zbyt drogą inwestycją. Dlatego rząd postawił na profilaktykę.

W ramach badań nad poszukiwaniem przyczyn psucia się zębów zlecono badania. Postanowiono je przeprowadzić na pacjentach ośrodka dla niepełnosprawnych umysłowo Vipelholm.

Na starcie eksperymentu sprawdzono stan uzębienia pacjentów. Stwierdzono, że ich stan jest znacznie lepszy niż przeciętnie w królestwie. Badanych podzielono na trzy grupy. W pierwszej pacjentom podawano do posiłków słodki chleb. W drugiej otrzymywali słodzone napoje do posiłków. Natomiast w trzeciej, między posiłkami, otrzymywali cukierki na bazie czekolady i karmelu.

Z perspektywy czasu wyniki badań nie dziwią. Największe zniszczenia w uzębieniu stwierdzono w trzeciej grupie. Lekarze zauważyli negatywne zmiany niemal natychmiast po rozpoczęciu nietypowej diety. W dwóch pozostałych grupach nie stwierdzono zniszczeń odbiegających od normy w tamtym czasie.

Środowisko akademickie w Szwecji w latach osiemdziesiątych broniło eksperymentu podkreślając, że przyczynił się do rozpoczęcia prac nad wynalezieniem sztucznych słodzików.

Szwedzi podkreślają również, że badania zostały przeprowadzone blisko trzydzieści lat przed zatwierdzeniem Deklaracji Helsińskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.