Trwa ładowanie...

Szkoły przygotowują się do powrotu uczniów. Tak będzie wyglądała akcja szczepień w placówkach

Szkoły przygotowują się do powrotu uczniów. Tak będzie wyglądała akcja szczepień w placówkach
Szkoły przygotowują się do powrotu uczniów. Tak będzie wyglądała akcja szczepień w placówkach (East News)

Uczniowie wracają do szkół 1 września. Zgodnie z wytycznymi nauka będzie się odbywała stacjonarnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. W placówkach będzie można się zaszczepić w gabinetach pielęgniarek lub higienistek szkolnych, nie ma przewidzianych mobilnych punktów szczepień.

spis treści

1. Wytyczne dla szkół

Kuratorium Oświaty w Warszawie informowało wcześniej, że szkoły dostały wytyczne jak przygotować się m.in. do akcji szczepień w szkołach.

I tak szkoły na Mazowszu przygotowały akcję informacyjną skierowaną do dzieci i rodziców. "W związku z akcją szczepień uczniów w szkołach już w czerwcu skierowaliśmy pierwszy z listów do rodziców w tej sprawie, korzystając z dzienników elektronicznych i platformy Edu Warszawa" - powiedziała PAP wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, odnosząc się do szkół w stolicy. Podobnie jest też w innych szkołach w woj. mazowieckim, w tym np. w Radomiu. Wiele szkół w województwie zamieściło też stosowne informacje na swoich stronach internetowych.

Zobacz film: "Webinar Fisher Price_ Jak odpieluchować malucha?"
Będzie można się zaszczepić w gabinetach pielęgniarek lub higienistek szkolnych
Będzie można się zaszczepić w gabinetach pielęgniarek lub higienistek szkolnych (Getty Images)

W Warszawie na prośby rodziców przygotowano cykl webinariów z ekspertami w dziedzinie profilaktyki zakażeń. "Podczas tych spotkań specjaliści będą odpowiadali na przesłane wcześniej pytania dotyczące szczepień dzieci i młodzieży przeciw COVID-19. Seminaria mają charakter otarty i nie obowiązują na nie zapisy" - wyjaśniła Kaznowska.

2. Akcja szczepień w szkołach

Szkoły na Mazowszu mają już też zaplanowany harmonogram działań w warszawskich szkołach związanych ze szczepieniami. Od 1 do 5 września odbędą się lekcje wychowawcze oraz spotkania informacyjne i edukacyjne z rodzicami i opiekunami prawnymi dzieci i młodzieży. Od 6 do 12 września wychowawcy klas będą zbierali zgody na szczepienie uczniów, a akcja szczepień przeciw COVID-19 odbędzie się między 13 a 19 września. Jest to harmonogram zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki.

To zdaniem dyrektorów szkół będzie skontaktowanie się z podmiotem leczniczym i przekazanie danych o liczbie chętnych na szczepienia. Informację o terminie podania dawki rodzice uczniów otrzymają bezpośrednio ze szkoły. Przed szczepieniem trzeba będzie wypełnić kwestionariusz występnego wywiadu przesiewowego, który będzie musiał podpisać jednego z rodziców lub opiekunów dziecka.

3. Zajęcia w reżimie sanitarnym

Warszawa nie planuje punktów mobilnych, ale np. w sytuacji, gdy w danej szkole będzie niewielu uczniów do zaszczepienia, dopuszcza możliwość przewiezienia uczniów na szczepienie do innej, najbliższej szkoły. Szczepienia mają odbywać się w pomieszczeniach spełniających określone wymagania higieniczno-sanitarne, czyli pomieszczenia pielęgniarek szkolnych lub higienistek.

Zajęcia w szkołach - niezależnie od wielkości placówki oświatowej - będą odbywały się w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Zalecenia dotyczą konieczności dezynfekcji, dystansu, wietrzenia pomieszczeń czy stosowania maseczek ochronnych. Szkoły przygotowują się też na lekcje wychowania fizycznego.

Zajęcia będą odbywały się w zaostrzonym rygorze sanitarnym
Zajęcia będą odbywały się w zaostrzonym rygorze sanitarnym (East News)

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. "W sali gimnastycznej podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę. Należy też wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć" - przypomina miejski urząd w Warszawie.

Resort zaleca też korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, czyli organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. (PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze