Trwa ładowanie...

Szkolna rzeczywistość może być wyzwaniem. Wesprzyj dziecko z Akademią Przyszłości i TK Maxx!

Płatna współpraca z marką Tk Maxx
Szkolna rzeczywistość może być wyzwaniem. Wesprzyj dziecko z Akademią Przyszłości i TK Maxx!
Szkolna rzeczywistość może być wyzwaniem. Wesprzyj dziecko z Akademią Przyszłości i TK Maxx! (materiał partnera)

Dbanie o dobrostan psychiczny to jedna z najważniejszych rzeczy, jakiej potrzebuje każdy z nas. Już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci radzenia sobie z emocjami, pewności siebie i motywacji do działania. Jak? Z pomocą przychodzi "Szkoła bez doła" – wspólna inicjatywa TK Maxx i Akademii Przyszłości.

Wiele osób uważa, że samopoczucie psychiczne i fizyczne jest gorsze w porównaniu z czasem sprzed pandemii. Szczególnie zauważają to uczniowie, którzy są przeładowani informacjami i nadużywają mediów cyfrowych. Przeciążenie związane z korzystaniem z Internetu oznacza słabszą kreatywność, brak motywacji do działania czy większą wrażliwość. Młodzi ludzie trudniej też radzą sobie z własnymi emocjami i pracą w grupie. Co za tym idzie zderzenie się ze szkolną rzeczywistością może być dla nich trudne. W jaki sposób my, rodzice, możemy sprawić, by dzieci cieszyły się na powrót do szkoły?

Bezwarunkowe wsparcie

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Jakże często zdarza nam się słyszeć od dzieci: "już nie daję rady", "nie mam siły". To poważny problem, który dotyczy zarówno uczniów klas młodszych, jak i nastolatków. Ci drudzy często sięgają po używki, które mogą obniżyć poziom napięcia i stresu. Mogą to być papierosy albo spędzanie kilku godzin przed komputerem. Dorośli nierzadko bagatelizują to, a nie powinni. Niezmiernie ważny jest kontakt z dzieckiem – czuły, uważny i opierający się na zrozumieniu.

Źródłem wsparcia dziecka są rodzice, ale to grono nie powinno się na nich kończyć. Dzieci potrzebują też wsparcia od osób dorosłych, które nie są ich opiekunami: od nauczycieli, przyjaciół rodziny, wujków, babć itp. W przypadku takich dorosłych dziecko może sobie pozwolić na większą swobodę wypowiedzi - nie czuje zagrożenia karą lub bycia ocenionym - mówi Agnieszka Grzechnik, dyrektorka Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

Uczniowie wracający do szkół po wakacjach nie są już tacy sami. Mają w sobie bardzo wiele doświadczeń, wspomnień, a także nowych oczekiwań. Jedni nadrabiają szkolne zaległości, inni stawiają czoła nieprzyjaznym kolegom z klasy. Powinniśmy uświadomić sobie, że powrót do szkoły jest trudnym przeżyciem. Dlatego bądźmy czujni i rozmawiajmy z dzieckiem. Zamiast oceniać i dawać rady, po prostu słuchajmy.

Towarzyszenie w rozwoju

Dawniej uważano, że nauczyciel powinien być dla dziecka autorytetem za wszelką cenę. To się zmienia. Dziś uczniowie za swoich największych przyjaciół i mentorów uważają rodziców. Najlepiej, gdy są oni otwarci i budują dobre relacje z pociechami. Podstawą jest zaufanie. Jak je zdobyć? Mówi się, że chcąc zobaczyć dobre zmiany, trzeba zacząć od siebie. Zamiast rzucić się w wir nadrabiania materiałów, pomówmy z dzieckiem o tym, co jest naprawdę ważne.

Mówmy zarówno o empatii, jak i byciu kreatywnym czy pewnym siebie. Aby zmierzyć się z trudną sytuacją, warto odpowiedzieć na pytanie: w jakim stopniu mogę się dostosować, aby poprawić dobrostan psychiczny? Poza tym zastanówmy się, po co właściwie jest szkoła. Jej rolą jest wyposażenie dziecka w kompetencje, które pomagają rozwijać potencjał. Oprócz tego szkoła powinna wspierać w odkrywaniu talentów oraz tożsamości.

(materiał partnera)

Korzystanie z warsztatów

Jeżeli dziecko nie chce iść do szkoły, zazwyczaj stoi za tym lęk. Spędzanie czasu na przerwach nie zawsze jest miłym doświadczeniem, tak samo jak kłopoty w nauce nie zawsze są oznaką lenistwa. Aby pomóc dziecku przezwyciężyć trudności, warto mu pomóc. W tym celu rusza kampania charytatywna "Szkoła bez doła" prowadzona przez Akademię Przyszłości we współpracy z marką TK Maxx. To już druga edycja programu, która składać się będzie z cyklu 4 bezpłatnych warsztatów online dla dzieci w wieku szkolnym (klasy 4–6 SP).

Warsztaty odbędą się w trybie wirtualnym, więc będą mogły z nich skorzystać dzieci z całej Polski. Dzięki temu uczniowie dowiedzą się, jak budować pewność siebie czy zarządzać swoimi emocjami.

Umiejętność rozpoznawania i rozumienia emocji, używanie emocji w myśleniu i działaniu, regulowanie emocji - to cechy, które pozwalają dziecku lepiej zrozumieć siebie, swoje reakcje i skuteczniej budować granice. Z kolei budowanie pewności siebie sprawia, że dziecko staje się bardziej odporne na niepowodzenia i lepiej przygotowane do stawiania czoła wyzwaniom, jakie pojawią się w jego dorosłym życiu. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z TK Maxx docieramy do dzieci w całej Polsce i możemy wspierać je w rozwoju właśnie tych obszarów - mówi Dominika Langer - Gniłka, dyrektorka ds. Współpracy i Rozwoju w Stowarzyszeniu WIOSNA.

Każdy z czterech bezpłatnych warsztatów odbędzie się w dwóch opcjach godzinowych (17:00 i 18:15) i poświęcony zostanie innym wyzwaniom, z którymi najmłodsi mierzą się w szkole i w codziennych relacjach z rówieśnikami:

• 26 września 2023 – Jak uwierzyć w siebie? Budujemy poczucie własnej wartości

• 28 września 2023 – Jak zadbać o swoje emocje? Kilka sposobów samoregulacji

• 3 października 2023 – Jak dążyć do celu? Motywowanie się do działania

• 5 października 2023 – Jak rozwijać swoją kreatywność? Warsztat rozwijający twórczość

Zapisy na zajęcia rozpoczną się 18 września 2023 r. o godzinie 10:00 i będą możliwe poprzez stronę internetową: www.szkolabezdola.pl.

(materiał partnera)

Pomoc dla podopiecznych

Ogólnopolski program społeczny Akademia Przyszłości pomaga ok. 2000 dzieci rocznie. Na tym jednak nie koniec działań. Dzięki współpracy TK Maxx i Akademii Przyszłości od 2014 r. udało się wesprzeć aż 4500 dzieci w lokalnych społecznościach. W ten sposób zyskały one szansę na wymarzoną przyszłość i mogły realizować swój potencjał. W tym roku Akademia Przyszłości i TK Maxx również wspierają podopiecznych. Oprócz bezpłatnych warsztatów organizowana będzie zbiórka na rzecz Akademii Przyszłości, która pomaga dzieciom mającym problemy z wiarą we własne możliwości. Każdy może wziąć w niej udział i dołożyć swoją cegiełkę.

W jaki sposób to zrobić? Już od 14 września we wszystkich sklepach TK Maxx w Polsce, przy kasach będzie możliwość przekazania datku w dowolnej wysokości. Fundusze zostaną przekazane Akademii Przyszłości. Dzięki tym środkom będzie ona mogła docierać do nowych miejsc, rozwijać się, rekrutować i szkolić wolontariuszy, a przede wszystkim obejmować swoim wsparciem ok. 2 tys. dzieci rocznie.

Więcej informacji na stronie: https://www.tkmaxx.pl/nasze-zobowiazania/lokalne-spolecznosci

Płatna współpraca z marką Tk Maxx
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.