Szkoła przerobiła komputerowo zdjęcia. Uczennicom zakryto dekolty
W liceum Bartram Trail High School na Florydzie doszło do niecodziennego zdarzenia. Nauczycielka, która w tej szkole stoi na straży "zasad przyzwoitości" zmieniła zdjęcia uczniów w programie komputerowym.
1. Retusz zdjęć
To, że zdjęcia zostały przerobione, jako pierwsza zauważyła 15-letnia uczennica liceum, Riley O'Keefe. Szybko jednak okazało się, że zmiany dotyczą nie tylko jej fotografii, ale w sumie aż 80 zdjęć w pamiątkowym albumie. Zmiany dotyczą ubioru uczniów i zostały zastosowane, by nie było widać ani kawałka dekoltu.
2. Oficjalne oświadczenie
W związku z licznymi zażaleniami szkoła wydała oficjalne oświadczenie. ‘’Koordynatorka projektu księgi pamiątkowej zadecydowała, by zmienić fotografie na podstawie jej własnej oceny, gdyż uznała, że osoby na zdjęciach nie wpisywały się w zasady dress code'u, który obowiązuje w liceum” – napisała Christina Langston, rzeczniczka.
3. Sprzeciw rodziców
Wielu rodziców nie zgadza się jednak z komunikatem prasowym. Matka Riley O'Keefe uważa, że jej córka nie złamała zasad dress code'u, a w regułach obowiązujących w szkole mowa jest wyłącznie o zakrywaniu ramion i o tym, że bluzka musi być skromna, nie może być rozpraszająca czy prześwitująca.
Rzeczniczka prasowa podkreśliła jednak, że koordynatorka projektu to ‘’doświadczona edukatorka’’, a szkoła poinformowała na swojej stronie internetowej o możliwości "cyfrowego dopasowania" zdjęć, gdy nie będą one spełniać wymaganych standardów.
4. Przejaw body shamingu
Rodzicom to nie wystarcza i widzą szerszy problem, jakim jest cała koncepcja dress code'u. Ich zdaniem to nic innego jak przejaw body shamingu, który ogranicza młode dziewczyny i może powodować problemy z samoakceptacją.
‘’Mówicie mojej córce, że powinna się wstydzić tej części jej ciała i zakrywać ją – skomentował Adrian Bartlett, ojciec innej licealistki, której zdjęcia również zmieniono. Jego córka ma problemy psychiczne i leczy się m.in. z powodu zaburzeń w odbiorze własnego ciała.
Co więcej, rodzice oraz uczennice zauważają, że w przypadku dres code’u chłopców zasady są znacznie mniej restrykcyjne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl